Veľký rev: Orbán ide za Salvinim. A za ďalšími… To sú hostia! EÚ asi zakročí

  0
  Viktor Orbán (Autor: TASR)

  V Ríme sa chystá stretnutie, z ktorého už niektorým ľuďom stúpa tlak. Ide o konferenciu národného konzervativizmu, na ktorej sa bude riešiť vzostup nacionalizmu v Európe.

  Podľa správ médií sa zúčastní jednak bývalý taliansky minister vnútra Matteo Salvini, jednak maďarský premiér Viktor Orbán.

  Matteo Salvini

  Matteo Salvini. Zdroj: TASR

  Medzi ďalších ohlásených účastníkov patrí Marion Maréchalová, neter francúzskej poslankyne Marine Le Penovej, či Hermann Tertsch, europoslanec zo španielskeho Voxu, ktorý podľa britského denníka The Guardian tvrdí, že generál Franco nebol fašista a zaistil Kataláncom dobré podmienky na život. Zúčastní sa aj Giorgia Meloniová, predsedníčka Fratelli d’Italia (Bratia Talianska), ktorú podľa denníka sprevádza na politických akciách vnučka Benita Mussoliniho.

  The Guardian tiež nezabudol spomenúť výroky, ktoré Orbán vyslovil na adresu miliardára Georgea Sorosa.

  Za to, že sa zúčastní a prednesie svoj prejav, už bol kritizovaný britský poslanec poľského pôvodu Daniel Kawczynski. Poslanec sa bráni: „Iste, vykopávači výrokov sa už predviedli vo vyhrabávaní vyhlásení, ktoré idú proti liberálnemu pohľadu na svet. Ale je to otázka zdravého rozumu hovoriť s tými, ktorí sú na čele krajín alebo ich môžu viesť v budúcnosti. Bolo by šialené tak neurobiť.“

  Orbán do Ríma letel okľukou cez Brusel. Ako píšu servery Financial Times a EUobserver, vo frakcii EPP má Orbánov Fidesz stále pozastavené členstvo. Členovia frakcie totiž nehodlajú zabudnúť na to, že proti Maďarsku bolo začaté konanie pre porušovanie princípov EÚ, a ani na to, že Orbán v kampani útočil nielen na miliardára Georgea Sorosa, ale aj na bývalého predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera, ktorý tiež patrí do EPP.

  A zrejme zostane členstvo Fideszu pozastavené. Predseda frakcie Donald Tusk (bývalý premiér Poľska) totiž povedal: „Názor väčšiny našej politickej rodiny je jasný, v Budapešti nedošlo k dostatočnému pokroku, nie sú žiadne pozorovateľné zmeny, pokiaľ ide o demokratické štandardy, vládu práva a slobodu slova.“

  Donald Tusk

  Donald Tusk. Zdroj: TASR

  „Nič sa nezmenilo. To znamená, že kým budem predsedom EPP a kým bude situácia v Budapešti taká, aká je, tak sa žiadny návrat Fideszu do EPP konať nebude,“ dodal. Vraj nedôjde k žiadnemu kompromisu hodnôt EPP a zmena musí prísť zo strany Fideszu.

  Európski ľudovci majú v europarlamente (aj s Fideszom) 177 europoslancov. 11 z nich sú členovia Orbánovej strany.

  Ako dodáva server EUobserver, Orbán sa po stretnutí s Ursulou von der Leyenovou a predsedom Európskej rady Charlesom Michelom vybral práve do Talianska na túto konferenciu. A pestuje dobré vzťahy s poľskou stranou Právo a spravodlivosť, ktorá do EPP rozhodne nepatrí, a Salviniho Ligou, nehovoriac o rakúskych slobodných. Je teda možné povedať, že ak by nakoniec k vylúčeniu Fideszu došlo, Orbán má kam prejsť. Zrejme aj to viedlo k rozhodnutiu Fidesz z EPP nevylúčiť, aj keď ostatné strany vo frakcii čelia kritike na domácej pôde, že sú s Orbánom v jednej frakcii.

  - Reklama -