Nepriatelia utekajú, bohatstvo rastie. Trump zhodnotil stav USA

  0
  Americký prezident Donald Trump počas tlačovej konferencie v rámci Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose (Autor: TASR)

  Nepriatelia Ameriky sú na úteku, bohatstvo Ameriky rastie a budúcnosť Ameriky jasne žiari,” povedal Trump. Krajina sa podľa jeho slov pohybuje dopredu s rýchlosťou, aká bola ešte nedávno nepredstaviteľná.

  Trump poukázal na hospodársku silu USA, nízku úroveň nezamestnanosti a zdôraznil aj úlohu robotníkov a strednej triedy.

  Prezident takisto pripomenul obchodné dohody, ktoré Spojené štáty uzavreli s Čínou a Mexikom.

  Prezident podľa DPA hovoril aj o problematike nelegálnej migrácie a dožadoval sa legislatívy, ktorá zabráni poskytovaniu “bezplatnej zdravotnej starostlivosti cudzincom, ktorí sú v krajine ilegálne”.

  Sľúbil stiahnutie vojsk z Afganistanu

  Americký prezident Donald Trump v noci na stredu znovu sľúbil, že vyrokuje stiahnutie amerických vojakov z Afganistanu. Trump vo svojom prejave o stave Únie na pôde Kongresu ďalej povedal, že už nechce, aby v nekonečných vojnách zomierali “státisíce” ľudí, informovala agentúra AFP.

  Ilustračné foto. Zdroj: TASR

  „Pracujeme na tom, aby sme konečne ukončili najdlhšiu vojnu Ameriky a priviedli našich vojakov domov,” povedal Tump.

  Spojené štáty a militantné hnutie Taliban sa stále snažia dosiahnuť dohodu, na základe ktorej by americkí vojaci začali opúšťať Afganistan výmenou za bezpečnostné záruky. V uplynulých týždňoch však Washington väčšinou mlčal o tom, v akom stave sú tieto rokovania.

  Výsledná mierová dohoda by mala umožniť stiahnutie amerických vojakov z Afganistanu a ukončenie 18 rokov trvajúceho vojenského konfliktu. Spojené štáty žiadajú, aby obsahovala bezpečnostné záruky zo strany Talibanu o tom, že sa Afganistan nestane útočiskom pre militantov.

  V súvislosti s Iránom Trump v prejave poukázal na svoj nátlak na iránsky režim a pochvalne sa vyjadril o spornom útoku z 3. januára, pri ktorom prišiel v Bagdade o život iránsky generál major Kásem Solejmání. Útok nariadil Trump.

  Trump je prvý americký prezident čeliaci ústavnej žalobe, ktorý sa usiluje o znovuzvolenie, pripomína AP. Záverečné hlasovanie v procese ústavnej žaloby (impeachment) na amerického prezidenta v americkom Senáte je na pláne v stredu.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu