utorok, 27 júla, 2021
28.7 C
Bratislava
Úvod Aréna Nepriatelia utekajú, bohatstvo rastie. Trump zhodnotil stav USA

Nepriatelia utekajú, bohatstvo rastie. Trump zhodnotil stav USA

Nepriatelia Ameriky sú na úteku, bohatstvo Ameriky rastie a budúcnosť Ameriky jasne žiari,” povedal Trump. Krajina sa podľa jeho slov pohybuje dopredu s rýchlosťou, aká bola ešte nedávno nepredstaviteľná.

Trump poukázal na hospodársku silu USA, nízku úroveň nezamestnanosti a zdôraznil aj úlohu robotníkov a strednej triedy.

Prezident takisto pripomenul obchodné dohody, ktoré Spojené štáty uzavreli s Čínou a Mexikom.

Prezident podľa DPA hovoril aj o problematike nelegálnej migrácie a dožadoval sa legislatívy, ktorá zabráni poskytovaniu “bezplatnej zdravotnej starostlivosti cudzincom, ktorí sú v krajine ilegálne”.

Sľúbil stiahnutie vojsk z Afganistanu

Americký prezident Donald Trump v noci na stredu znovu sľúbil, že vyrokuje stiahnutie amerických vojakov z Afganistanu. Trump vo svojom prejave o stave Únie na pôde Kongresu ďalej povedal, že už nechce, aby v nekonečných vojnách zomierali “státisíce” ľudí, informovala agentúra AFP.

Ilustračné foto. Zdroj: TASR

„Pracujeme na tom, aby sme konečne ukončili najdlhšiu vojnu Ameriky a priviedli našich vojakov domov,” povedal Tump.

Spojené štáty a militantné hnutie Taliban sa stále snažia dosiahnuť dohodu, na základe ktorej by americkí vojaci začali opúšťať Afganistan výmenou za bezpečnostné záruky. V uplynulých týždňoch však Washington väčšinou mlčal o tom, v akom stave sú tieto rokovania.

Výsledná mierová dohoda by mala umožniť stiahnutie amerických vojakov z Afganistanu a ukončenie 18 rokov trvajúceho vojenského konfliktu. Spojené štáty žiadajú, aby obsahovala bezpečnostné záruky zo strany Talibanu o tom, že sa Afganistan nestane útočiskom pre militantov.

V súvislosti s Iránom Trump v prejave poukázal na svoj nátlak na iránsky režim a pochvalne sa vyjadril o spornom útoku z 3. januára, pri ktorom prišiel v Bagdade o život iránsky generál major Kásem Solejmání. Útok nariadil Trump.

Trump je prvý americký prezident čeliaci ústavnej žalobe, ktorý sa usiluje o znovuzvolenie, pripomína AP. Záverečné hlasovanie v procese ústavnej žaloby (impeachment) na amerického prezidenta v americkom Senáte je na pláne v stredu.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 392,406 +51 Dnes Úmrtí 12,534 Uzdravení 379,419 Infikovaných 453 Last updated: 27. júla 2021 - 20:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -