Macron zmrazil slovami o Rusku. A čo viac: Poďme zachrániť EÚ, vyzval Nemecko. Napríklad jadrové zbrane…

  0
  Francúzsky prezident Emmanuel Macron počas prejavu v rámci druhého dňa 56. Mníchovskej bezpečnostnej konferencie (Autor: TASR)

  Francúzsky prezident sa sťažoval, že Západ upadá, a volal po väčšom zapojení Nemecka. Obvinil Spojené štáty, že sa sťahujú z Európy.

  Minister zahraničia Spojených štátov Mike Pompeo však tvrdil, že smrť transatlantického spojenectva je prehnané tvrdenie. Zároveň odmietol obvinenie, že USA nespolupracujú so zvyškom medzinárodnej komunity, a ohradil sa aj proti slovám nemeckého prezidenta Steinmeiera. Ten USA, Čínu a Rusko obvinil, že narúšajú svetový poriadok tým, že rozsievajú semená nedôvery v konflikte mocností.

  Mike Pompeo

  Mike Pompeo. Zdroj: TASR

  Emmanuel Macron je dlhoročným zástancom ambicióznej reformy Európy, najmä čo sa týka zahraničnej a bezpečnostnej politiky. Niekoľkokrát vyhlásil, že Európa sa musí osamostatniť od Washingtonu.

  Keď dostal otázku, či sa ho dotklo, že Angela Merkelová nereagovala na jeho predložené reformy, povedal, že sa ho to nedotklo, ale z toho, že z Nemecka neprišla reakcia na jeho tlak na ambicióznu pobrexitovú reformu celého bloku, najmä pokiaľ ide o financie a obranu, je netrpezlivý. Na niekoľkých príkladoch ukázal, že spolupráca je možná, ale trval na tom, že k zvýšeniu spolupráce musí dôjsť rýchlejšie. Posťažoval sa, že čakanie na odpoveď je v histórii nemecko-francúzskych vzťahov už tradičné. Zlyhanie francúzsko-nemeckého tandemu by podľa neho bolo pre EÚ katastrofálne.

  Angela Merkelová

  Angela Merkelová. Zdroj: TASR

  Po odchode Veľkej Británie z EÚ je Francúzsko jedinou jadrovou mocnosťou, ktorá v bloku zostáva. Macron na konferencii znovu ponúkol, že francúzske jadrové zbrane budú základom európskej obrannej stratégie. Dodal, že táto stratégia nie je projekt, ktorý by bol zameraný proti NATO alebo tvoril jeho alternatívu, ale posilnenie vojenskej sily by dalo Európe väčšiu dôveryhodnosť a možnosti pri rokovaní.

  „Ak nemáme možnosti pri rokovaní, nie sme dôveryhodní, pokiaľ ide o zahraničnú politiku,“ vyhlásil francúzsky prezident.

  Podľa Macrona mnohí v Európskej únii po migračnej a finančnej kríze stratili dôveru v demokraciu a je podľa neho nutné, aby stredná trieda opäť našla chuť pozerať sa do budúcnosti. Nemecko-francúzsky tandem podľa neho musí byť schopný ponúknuť perspektívu na ďalších 20 alebo 30 rokov.

  Francúzskeho prezidenta sa spýtali aj na vzťah k Rusku. Povedal, že európska politika odporu k Rusku zlyhala, a pretože nikto nechce ísť s Ruskom do priamej konfrontácie, je nutné obnoviť dialóg a vyriešiť spory.

  „Vidím odpor našich partnerov a nehnevám sa, ale viem, že klásť odpor a byť pritom slabý… To nie je politika, to je neefektívny postoj,“ uviedol prezident s tým, že nikto nie je schopný sa Rusku postaviť priamo. „Je tu druhá možnosť, klásť nároky a obnoviť strategický dialóg, pretože dnes hovoríme menej a menej, konfliktov pribúda a my nie sme schopní ich riešiť,“ dodal.

  Podľa francúzskeho servera France 24 tiež povedal, že hoci nenavrhuje zrušenie sankcií proti Rusku, tieto sankcie nemali žiadny efekt.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu