Česká ekonómka Šichtařová otvorene: Pochybujem, že EÚ sa dá zreformovať. O Slovensko sa obávam

0
Markéta Šichtařová (Autor: Archív M. Š.)

Ako vnímate snahu slovenského premiéra Roberta Fica, aby sa Slovensko stalo za každú cenu súčasťou jadra EÚ?

Každá krajina v Európe má dve primerané možnosti: po prvé pokúšať sa zostať čo najbližšie k integračnému procesu, odmietnuť euro, udržať svoju menu ako nástroj hospodárskej politiky. Odmietnuť pokryť bankroty krajín ako Grécko. Odmietnuť zapojiť sa do kvót na prijímanie prisťahovalcov. Odmietnuť prísnu integráciu v bankovníctve, ktorá zaznamenáva prevod finančných škôd. Toto najlepšie ilustruje Švajčiarsko alebo Británia. Druhou možnosťou je prijať euro a stať sa súčasťou tvrdého jadra. Treťou možnosťou je kolotoč. Pre českú ekonomiku dôrazne odporúčam možnosť číslo jeden. Ani by som neváhala hlasovať za czexit. Prijatím eura však Slovensko už využilo druhú možnosť. Nehovorím, že to bolo úplne to najlepšie rozhodnutie, osobne si myslím, že by bývalo pre Slovensko mierne výhodnejšie ponechať si slovenskú korunu, ale keď už k tomu došlo, chápem, že politikom dáva akýsi zmysel, aby Slovensko chcelo byť súčasťou tvrdého jadra.
 
Keby ste mohli vy osobne definovať  to slovo  jadro, čo to vlastne v praxi predstavuje a čo pod ním vnímate vy?
 
Podstatou je stupeň integrácie. Pojem tvrdé jadro“ je bežne používaný krajinami, ktoré dosiahli koniec integrácie, a to politicky aj ekonomicky. Takže ak chce niekto byť v tvrdom jadre, pravdepodobne bude musieť prehryznúť i také veci ako migračné kvóty. To je pritom citlivá otázka v našich dvoch krajinách a ja osobne som proti kvótam. Je to však práve tvrdé jadro, spoločný prístup k takýmto citlivým otázkam. Ak by sa v tento okamih Slovensko rozhodlo, že v tvrdom jadre byť nechce, bude mať situáciu oveľa zložitejšiu ako Česko, ktoré doteraz neprijalo euro. Cez zavedenie eura Slovensko prešlo oveľa ďalej. A tak by sa mu z integrácie ťažšie cúvalo. Znovu sa tak dostávam k tomu, že si myslím, že pozícia Slovenska by bývala trochu výhodnejšia, keby si ponechalo slovenskú korunu, teraz už by ale bola príliš zložitá (a zrejme aj nevýhodná) cesta späť.
 
Maďarský premiér Viktor  Orbán sa v ostatnom čase až príliš orientuje na Moskvu, Rusko dokončí a zmodernizuje jadrovú elektráreň v Pakši. Dohoda je aj o dodávke palív a iných surovín. Nie je z tohto uhla pohľadu snaha Roberta Fica, orientácia a rétorika Orbána a k tomu ešte ostré vyjadrenia poľských vrcholných politikov smerom k Bruselu začiatok konca zoskupenia V4?
 
To je ťažko posúdiť, to je viac záležitosť pre politológov ako pre ekonóma. Ale pravda je, že koniec V4 by bol škoda. Krajiny V4 sú si oveľa viac podobné ako napríklad Slovensko a Nemecko. Nielen ekonomicky, ale aj kultúrne, prístupom k imigrácii a podobne. Inými slovami, hlbšia integrácia vo V4 by mala oveľa väčší zmysel ako V4 plus integrácia eurozóny.
 
Zástupcovia krajín V4 Zdroj: TASR
 
Kde sa momentálne v spolupráci V4 nachádza Česko? Bohuslav Sobotka zrejme pozíciu premiéra po voľbách neobháji, prezident Miloš Zeman má zvláštnu orientáciu skôr na Moskvu a Peking. Prežije takto rozhádaná V4?
 
Tiež by som chcela vedieť, kde sa nachádza Česko… Českí politici momentálne zvláštne lavírujú a riešia svoje domáce žabomyšie vojny namiesto toho, aby riešili postavenie Českej republiky v medzinárodnej politike. Čo český politik, to iný názor na V4. Prípadne žiaden názor.
 
Český exprezident Václav Klaus v týchto dňoch doslova chrlí oheň a lávu smerom k Bruselu. Ako chápete Klausove mnohé ostré vyjadrenia euroskeptického charakteru? Ponúka Klaus okrem ostrej kritiky aj nejakú inú alternatívu pre Česko oproti EÚ?
 
Klaus ponúka variant czexitu. Napokon aj ja by som túto možnosť podpísala.
 
No dobre, teda czexit? Aj vy osobne ste teda za to, aby Česko neprijalo spoločnú európsku menu euro? Znamená to, že nie ste za to, aby sa Česko stalo podobne, ako sa o to snaží Slovensko, súčasťou jadra EÚ, kde je prijatie eura zrejme silnou podmienkou?
 
Rozhodne! Z ekonomického hľadiska na to viem poskytnúť hneď niekoľko racionálnych argumentov. Tu na to nemáme priestor, ale len v skratke naznačím. Euro by znamenalo negatívny vplyv na produktivitu práce, pretože by zvýraznilo charakter českej ekonomiky ako lacnej montovne s nízkou pridanou hodnotou. Tieto štrukturálne zmeny by tiež viedli k pomalšiemu prispôsobeniu mzdových úrovní. Bol by pomalší vývoj štvrtej priemyselnej revolúcie. Úrokové sadzby by boli na nižšej úrovni, než je optimálne pre Česko, čo by zase viedlo k škodám na realitnom trhu, k priblíženiu sa stavu pasce likvidity a k neproduktívnym investíciám v ekonomike. Ďalším dôsledkom by bolo väčšie zaťaženie verejných financií, keďže Česká republika by mala prispieť k rehabilitácii južnej Európy. A nakoniec bude väčšia náchylnosť na finančné krízy. To všetko sme si mohli nanečisto“ vyskúšať v čase, keď centrálna banka viac ako tri roky udržiavala korunu v tzv. intervenčnom režime, iba za tri roky pritom česká ekonomika zaznamenala dosť negatívnych štrukturálnych zmien, zvýraznil sa jej charakter montovne a technologicky jej vlak odišiel.
 
Český exprezident a ekonóm Václav Klaus Zdroj: TASR
 
Máte aj iné argumenty?
 
Ďalšie argumenty sú viac kultúrne. Opäť sa dostaneme k otázke prístupu k prisťahovalectvu, prístupu k neziskovkám, súdnictvu pre mladistvých a iným. Naopak, argumenty politikov za euro sú len emocionálne plány na to, ako sa dostať do inej ligy. S prepáčením, kecy bez racionálneho argumentu. Ale laickej verejnosti sa to počúva dobre, pretože nevie, ktorá bije, a nevie si to ekonomicky domyslieť.
 
Vo vašich komentároch sa často objavuje už spomínané slovo czexit. Nie je to nebezpečné, používať britskú metódu na oveľa menšiu a slabšiu ekonomiku? Viete si predstaviť, ako by Česko fungovalo, keby nebolo súčasťou EÚ?
 
Rovnako ako Švajčiarsko. Je to hádam nebezpečné pre Švajčiarsko, že je mimo eurozóny? Naše obavy, že sa dostaneme mimo integráciu, sú iba vyjadrením našej indoktrinácie; racionálne argumenty chýbajú. Ostatne niektorí predpovedali Británii Sodomu, Gomoru a vidíte, nič sa nestalo.
 
Ilustračná foto Zdroj: TASR
 
Myslíte si, že EÚ sa dá ešte reformovať? Teda tlakom zdola prinútiť silných hráčov, ako sú Nemecko, Francúzsko a Taliansko, aby rešpektovali princíp rovnocennosti a počúvali to, čo chcú aj menšie a slabšie členské štáty EÚ? Alebo to celé speje do záhuby?
 
Pochybujem, že sa dá zreformovať s existujúcimi politikmi a súčasným zložením štátov. Dala by sa reformovať, keby viac krajín odišlo alebo by sa prelomila na dve časti ako kedysi Československo. Ale v súčasnej podobe je príliš rigidná. 
 
Ako vidíte budúcnosť Európy, teda nielen EÚ, aj vzhľadom na to, že Brusel stále nemení imigračnú politiku a že utečenci zostávajú aj naďalej silnou hrozbou? Je reálne, čo povedal Viktor Orbán, že do roku 2020 sem môže prísť z Afriky až 60 miliónov utečencov?
 
Nemôžem posúdiť, či je 60 miliónov prehnané číslo, ale ak bude Európa naďalej taká laxná, ako je, potom je to reálne. Úprimne dúfam, že sa na tom Česká republika nezúčastní a nenechá týchto ekonomických prisťahovalcov opustiť svoju krajinu. Trochu sa obávam o Slovensko, lebo sa stále chce stať členom tvrdého jadra, potom by to mohlo byť niečo za niečo. Na druhej strane, udržanie migrantov v Českej republike alebo na Slovensku tiež nie je jednoduché, pretože naše sociálne systémy sú oveľa slabšie než napr. nemecký sociálny systém a o to, samozrejme, imigranti nestoja. Ak by sa ale Slovensko naozaj stalo súčasťou tvrdého jadra, mohlo by byť donútené zvýšiť svoje sociálne výhody pre prisťahovalcov… Napríklad Schulz, možný budúci nemecký kancelár, na to tlačí.
 
- Reklama -