Aliancia posiela na ruské hranice 600 výsadkárov. Vraj len tak, symbolicky. Nie je to žiadna agresia, uisťuje český veľvyslanec pri NATO

  0
  Centrála NATO v Bruseli (Autor: SITA)

  Rusko plánuje cvičenie s názvom Západ 2017, pričom deklaruje, že sa na ňom zúčastní asi 12-tisíc vojakov. NATO sa však obáva, že ich bude oveľa viac. Prečo? Pretože aj v prípade cvičenia Kaukaz 2016 Rusko tvrdilo, že sa na cvičení zúčastní asi 11- až 12-tisíc vojakov a nakoniec ich bolo viac ako stotisíc. Na cvičení Západ 2017 sa zúčastní asi 5 500 ruských a 7 200 bieloruských vojakov. Tieto čísla sa pravdepodobne v určitej oblasti dodržia. Na iných miestach sa však uskutočnia nadväzujúce vojenské operácie, ktoré už oficiálne nebudú cvičením, ale aj tak k nim dôjde.

  Prečo to Rusko robí tak zložito? Keby sa na cvičení zúčastnilo 13-tisíc a viac vojakov, podľa medzinárodných dohôd by Rusko muselo pozvať aj vojenských pozorovateľov z ďalších krajín vrátane NATO. „Takže to nie je náhoda, že sa ich na cvičení oficiálne zúčastní 12 700,“ povedal Šedivý.

  Keď sa konalo cvičenie Západ 2013, Rusko vraj pozorovateľov z NATO pozvalo. V nedeľu večer vraj prišiel telefonát, že vojenských pozorovateľov v pondelok ráno vyzdvihnú a odvezú na cvičenie. Podľa Šedivého to v praxi vyzeralo tak, že pridelencov naložili do autobusov, odviezli na cvičenie, tam chvíľu pozorovali streľby a Rusko ich zakrátko zase pozbieralo do autobusov a odviezlo. „Ale podľa Ruska to bolo dostačujúce a domnieva sa, že koná transparentne,“ dodal Šedivý.

  Rusko vraj navyše tvrdí, že pôjde o cvičenie proti teroristom. „Ale aj z toho, čo nám povedali, aká tam bude technika, je evidentné, že ide o prípravu na konflikt s nejakým vyspelým protivníkom… Aby sme však na Rusko len neútočili, vojaci pravidelne cvičia a je to dobré,“ doplnil Šedivý. Problém podľa jeho názoru tkvie v niečom inom. „Je to tá propaganda a masáž, že NATO sa údajne pripravuje na vojnu s Ruskom,“ pokračoval Šedivý. „Takže narážate na to, že nejde len o signál smerom k zahraničiu, ale že je to aj signál k domácemu obyvateľstvu?“ spýtal sa moderátor. „Áno,“ odvetil hosť.

  Počíta aj s tým, že Rusko v rámci cvičenia presunie na západ ďalšie jednotky a časť z nich tam zostane natrvalo. Až čas ukáže, koľko nových jednotiek na západe Ruska zostane.

  Nám nejde o žiadnu agresiu, uisťoval poslucháčov Šedivý

  Moderátor prezradil, že Spojené štáty posielajú v tejto súvislosti do Pobaltia 600 výsadkárov navyše. Je to vraj len symbolické gesto, NATO nechce reagovať inak. „Chceme tým ukázať, že nám nejde o žiadny akt agresie,“ zdôraznil hosť. Považuje za zásadné aspoň čiastočné obnovenie dôvery medzi NATO a Ruskom.

  Nakoniec Šedivý prezradil, že neočakáva, že by sa cvičenie Západ 2017 „zvrtlo“ do nejakého nového Krymu. A to preto, že sankcie Západu uvalené na Rusko za anexiu Krymu vraj Ruskú federáciu bolia a nechce riskovať ďalší balík sankcií.

  „Oni nepočítali s tým, že Západ uvalí na Rusko sankcie a že udržíme jednotu. A tie sankcie bolia. Je evidentné, že Rusko je vzhľadom na sankcie nútené hľadať iné riešenia,“ uzavrel Šedivý.

  Celý rozhovor si môžete vypočuť TU.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu