Umelci sa vyjadrili k rozpadu Československa. Ako to vidia Lasica, Šišková, Müller či Vinczeová?

    0
    Ilustračné foto: Štátna vlajka SR a štátna vlajka ČR (Autor: SITA)

    Pred štvrťstoročím sa Československo definitívne rozpadlo. Spisovateľ Michal Viewegh rozpad spoločného štátu považuje za akúsi formu rozvodu. Herec Milan Lasica dodal, že sme sa síce rozviedli, ale teraz svorne nadávame na Brusel. Podľa režiséra Juraja Jakubiska by sme mali ako Československo väčšiu váhu.

    Herečka Anna Šišková volila oveľa ostrejšie slová. „Bolo veľmi nedemokratické, že sa dvaja politici – Mečiar a Klaus – rozhodli, že rozdelia republiku bez toho, aby sa na to spýtali ľudí. Nevyhlásili žiadne referendum, takže som to vždy pokladala za podraz. Ja žijem v Česku aj na Slovensku, mám rodinu tam aj tu a pre mňa je Československo stále,“ vyhlásila.

    Vladimír Mečiar (vľavo) a Václav Klaus

    Vladimír Mečiar (vľavo) a Václav Klaus Zdroj: TASR

    Spevák Richard Müller je naopak presvedčený, že rozpad spoločného štátu Čechom aj Slovákom v konečnom dôsledku prospel. „Najmä kvôli tomu, že som spieval české aj slovenské pesničky. S tým, že to neboli len pesničky, ale boli to vlastne aj hity. Tým sa nemôže pochváliť žiadny kolega, na to som hrdý a pyšný. Ale napriek tomu mám pocit, že je dobré, že sme sa rozdelili. Už nebude žiadny pragocentrizmus, žiadny bratislavocentrizmus a žiadne iné centrizmy. Prosto každý máme svoj stôl, každý máme svoje stoličky. Navzájom sa máme radi – tí, ktorí sa mali radi. A tí, ktorí sa nemali radi, bohužiaľ, nemali sa radi,“ povedal.

    Moderátorka Adela Vinczeová (Banášová) podotkla, že Česi a Slováci sú si stále veľmi blízki. Len by bolo podľa nej lepšie, keby dnešní mladí Česi nezabúdali na slovenčinu.

    Celý text aj video nájdete TU.

    - Reklama -