utorok, 28 septembra, 2021
21.3 C
Bratislava
ÚvodArénaDruckerov rezort odstavil nemocnice od eurofondov, vraví šéf lekárskych odborov. Nebol to...

Druckerov rezort odstavil nemocnice od eurofondov, vraví šéf lekárskych odborov. Nebol to Brusel, ale samotné ministerstvo, tvrdí a vo všetkom vidí nečistý zámer

Prísne podmienky pritom podľa neho nestanovil Brusel, ako to bolo prezentované, ale samotné ministerstvo zdravotníctva. Visolajský vychádza z udalostí v Českej republike. „Tam príspevkové organizácie organizačných zložiek štátu nemuseli preukazovať, že sú v podnikových ťažkostiach,“ uviedol Visolajský. Eurofondy pre slovenské nemocnice sa podľa neho rozdeľujú cez európsky program IROP, ako tomu bolo práve v Čechách. Visolajský vidí vo všetkom nečistý zámer. Vyzval premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby túto eurofondovú výzvu zastavil a dal možnosť na prehodnotenie podmienok. Úrad vlády nechcel Visolajského výzvu komentovať.

Šéf LOZ upozornil, že po jeho záujme o kritériá sa začala upravovať spomínaná eurofondová výzva. Pôvodne sa mala skončiť koncom tohto augusta. Visolajský má informácie, že rezort ju predĺžil do polovice septembra a zmenil podmienky tak, aby sa o výzvu mohli uchádzať aj štátne nemocnice so splátkovým kalendárom voči Sociálnej poisťovni, Daňovému úradu a príslušnej zdravotnej poisťovni.    

Visolajský sa pýta ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD), „prečo chcel zvýhodniť len určité nemocnice”. Podmienka o podnikových ťažkostiach mu príde nezmyselná, keďže fakultné a univerzitné nemocnice sú „v katastrofálnom stave“. O eurofondy sa môžu uchádzať aj súkromné zdravotnícke zariadenia, medzi nimi aj tie patriace finančnej skupine Penta, tá potvrdila, že má záujem. Šéfovi LOZ sa nepozdáva, „že štát chce zvýšiť zisky ich majiteľom“. O eurofondy sa zo štátnych zdravotníckych zariadení môžu uchádzať fakultné nemocnice v Nových Zámkoch a Nitre, Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Banskej Bystrici a Nemocnica Poprad. 

Drucker chce do rekonštrukcie nemocníc celkovo investovať asi 153 miliónov eur z eurofondov. V prvom tohtoročnom kole výzvy má ísť 70 miliónov eur, v budúcoročnej výzve má ísť zvyšok. Visolajský hovorí, že ani v druhej výzve sa pri takto nastavených podmienkach štátne nemocnice nebudú môcť uchádzať o európske peniaze.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 409,621 +1,012 Dnes Úmrtí 12,606 +10 Dnes Uzdravení 386,622 Infikovaných 10,393 Last updated: 28. septembra 2021 - 18:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -