Taliban sa musí vzdať nádeje, že z vojny v Afganistane vyjde ako víťaz, odkázal afgánsky prezident

  0
  Afganistan (vlajka) (Autor: Facebook, Pashto World ? ???? ???)

  Ghaní sa národu prihovoril deň po tom, čo americký prezident Donald Trump oznámil novú stratégiu vedenia vojny v Afganistane, ktorej cieľom je zničiť teroristické organizácie al-Káida a Islamský štát a zabrániť Talibanu, aby sa zmocnil krajiny. 

  Afganský prezident zároveň vyzdvihol skutočnosť, že Trump nestanovil harmonogram odsunu príslušníkov zahraničných ozbrojených síl, ktorí Afganistanu pomáhajú v boji s militantmi.

  “Nepriateľ teraz chápe, že pomoc zo strany našich zahraničných partnerov nemá časové obmedzenie,” povedal Ghaní a opätovne vyzval Taliban, aby skončil s ozbrojeným odporom a pomocou politických prostriedkov sa “vydal na cestu mieru”. Podľa Ghaního sa Taliban musí vzdať nádeje, že z vojny v Afganistane vyjde ako víťaz.

  Ghaní tiež vyzval Pakistan, aby využil príležitosť a zmenil svoju politiku voči Afganistanu, pretože nestabilný Afganistan neprospeje nikomu, a už vôbec nie jeho východnému susedovi. 

  Afganistan a Spojené štáty už dlhšie obviňujú Pakistan, že na svojom území poskytuje útočisko bojovníkom z afganského Talibanu a iným militantom. Za poskytovanie útočiska teroristom v afgansko-pakistanskom pohraničí kritizoval Pakistan aj Trump, a to aj napriek skutočnosti, že v minulosti túto krajinu označil za významného partnera v oblasti bezpečnosti.

  - Reklama -