Nočná mora Merkelovej, tikajúca bomba. Ide o Trumpa, ale aj o vizionára, ktorý môže zbedačiť nemecké hospodárstvo

  0
  Angela Merkelová (Autor: SITA)

  Elon Musk sa so svojou automobilkou Tesla Motors, ktorá sa špecializuje na výrobu pokročilých elektromobilov, chystá zarobiť na neúspešných snahách nemeckého automobilového priemyslu vyrobiť ekologickejšie vozidlá. K ich odhaleniu došlo po tom, ako praskla emisná kauza automobilky Volkswagen a vyšli najavo podvody týkajúce sa deklarovaných emisií jednotlivých automobilov.

  Elon Musk

  Elon Musk.Zdroj: TASR

  Emisná kauza mala podľa denníka Express dosah okrem Volkswagenu aj na automobilky Daimler a BMW a otriasla dôverou v nemecký automobilový priemysel. Škandál výrazne poškodil imidž nemeckého automobilového priemyslu ako ekologicky šetrného odvetvia. Tesla si navyše teraz v Stuttgarte, pomyselnom centre nemeckého automobilového priemyslu, otvorila veľkú predajňu.

  Navzdory svojej automobilovej histórii bude Stuttgart prvým mestom, ktoré na svojom území úplne zakáže dieselové automobily (vozidlá využívajúce fosílne palivá ako pohonnú látku). Dôvodom je boj proti rastúcemu znečisteniu v oblasti. Samotní Nemci sú potom ohromení zelenou alternatívou v podaní automobilky Tesla Motors amerického miliardára Elona Muska. Musk totiž umiestnil predajňu Tesla do centra mesta oproti taktike nemeckých automobiliek, ktoré svoje autá predávajú predovšetkým na predmestí.

  „Toto je budúcnosť a odohráva sa priamo tu,“ povedal k otvoreniu predajne automobilov Tesla britskému denníku The Guardian Reinhard Moeller, jeden z miestnych podnikateľov. „Uprednostňujem kvalitu a Tesla je jednoducho ohromujúca,“ dodal. Ďalší z podnikateľov, ktorých The Guardian oslovil, Uwe Tiedemann, zase priznal, že je skeptický voči politike, ktorú v oblasti ekológie vykonala súčasná nemecká kancelárka Angela Merkelová. „Volil som CDU len pre Merkelovú. Drží Európu pohromade a je to ona, kto z Nemecka urobil lídra v oblasti obnoviteľných zdrojov,“ podotkol.

  Testovanie automobilu Tesla v nemeckom Stuttgarte:

  Merkelová za Nemecko deklarovala, že krajina sa chce stať lídrom v tzv. čistých energiách. Ale ako poznamenal Express, mnoho z jej voličov si neuvedomuje, že 40 percent energie v Nemecku pochádza z uhlia, pričom z obnoviteľných zdrojov pochádza stále menej ako tretina.

  Patrí sa dodať, že Merkelovej kabinet v Nemecku zablokoval návrh Európskej únie na povinné vybudovanie samonabíjacích staníc pre elektromobily Tesla v mestských parkoch a veľkých zástavbách. Americký prezident Donald Trump v máji vyhlásil nemeckému automobilovému priemyslu vojnu a zároveň sľúbil obmedziť export nemeckých áut do Spojených štátov. Podľa nemeckého denníka Spiegel Trump doslova povedal: „Vidíte tie milióny áut, ktoré Nemci predávajú v USA? Strašné. Zastavíme to.“ Ešte predtým Trump uviedol, že na dovoz nemeckých automobilov do USA uvalí 35-percentnú daň. Nemeckým výrobcom automobilov zároveň poprial veľa šťastia. „Ak chcete vyrábať autá pre Američanov, za každý dovezený automobil do USA zaplatíte 35-percentnú daň,“ deklaroval Trump.

  Donald J. Trump

  Donald J. Trump Zdroj: TASR

  Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

  autor: jok

  - Reklama -