Mlčanlivosť spovedajúcich kňazov sa na pedofíliu vzťahovať nesmie, rozhodli sa v Austrálii

  0
  kostol interiér (Autor: flickr.com)

  Agentúra DPA informovala, že komisia dnes zverejnila 85 pozmeňovacích návrhov k už platným zákonným nariadeniam na ochranu detí. Uvádza sa v nich, že konanie kňazov, ktorí neoznámia polícii, ak sa počas spovede dozvedia o pohlavnom zneužívaní dieťaťa, nie je možné obhájiť, ospravedlniť ani chrániť.

  Komisia vysvetlila, že vie o prípadoch, keď sa páchatelia sexuálneho násilia na deťoch v spovednici k svojmu činu priznali, potom ho spáchali zasa a znova prišli do chrámu žiadať o odpustenie svojho hriechu.

  Komisia dodala, že vie o mnohých prípadoch, keď sa kňazi počas spovedí dozvedeli o sexuálnom zneužívaní detí, a to nielen od jeho páchateľov, ale aj od obetí.

  Austrálska kráľovská komisia vznikla v roku 2013 a odvtedy prešetruje reakcie na prípady pohlavného zneužívania detí zo strany katolíckej cirkvi a ďalších ustanovizní: škôl, vládnych úradov, detských domovov či športových klubov.

  Poverené osoby robili v jej mene v uplynulých rokoch rozsiahly prieskum v hierarchii katolíckej cirkvi v Austrálii. Zistilo sa pri tom, že z pohlavného zneužívania detí v rokoch 1950-2010 je v Austrálii podozrivých dovedna sedem percent katolíckych kňazov, ako aj to, že v rokoch 1980-2015 nahlásilo dovedna 4444 ľudí, že boli pohlavne zneužívaní duchovnými. K ich sexuálnemu zneužívaniu údajne došlo vo vyše 1000 katolíckych inštitúciách. Väčšina obetí boli chlapci (až 78 percent), ktorých vek bol v priemere 11,6 roka. Priemerný vek zneužívaných dievčat bol 10,5 roka.

  Zo sexuálnych deliktov z minulosti obvinili v Austrálii aj austrálskeho kardinála Georgea Pella, jedného z najvyšších hodnostárov vo Vatikáne.

  Konečnú správu o svojich zisteniach by kráľovská komisia mala zverejniť 15. decembra.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu