Poľská vláda chystá Nemecku nepríjemné prekvapenie. Hodlá oživiť veľmi starú tému, ktorá Berlín nepoteší

  0
  Jaroslaw Kaczyński (Autor: TASR)

  Ako uvádza denník Die Welt, špeciálna komisia v poľskom parlamente skúma možnosť uplatňovania nárokov na Nemecko v dôsledku vojnových útrap. Poľsko bolo prvou krajinou, s ktorou hitlerovské Nemecko na začiatku 2. svetovej vojny skrížilo zbrane. V ďalšom priebehu najničivejšieho vojnového konfliktu v dejinách ľudstva prišlo o život šesť miliónov Poliakov a bola zdevastovaná podstatná časť priemyslu. V neposlednom rade Nemecko v podstate zničilo hlavné mesto Varšavu.

  Archívna snímka z 1. 10. 1945: Varšava, ktorú zničili Nemci počas druhej svetovej vojny

  Archívna snímka z 1. 10. 1945: Varšava, ktorú zničili Nemci počas 2. svetovej vojny. Zdroj: TASR

  Po skončení 2. svetovej vojny síce začalo Nemecko reparácie Poľsku vyplácať, ale Poliaci po nátlaku Moskvy v 50. rokoch ďalšie finančné kompenzácie odmietli. Vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) teraz myšlienku vyplácania reparácií oživila. Špeciálna komisia bude do 11. augusta skúmať všetky možnosti a potom vypracuje záverečnú správu. Ak experti z komisie uplatňovanie reparácií odporučia, vláda sa zrejme obráti na kabinet kancelárky Merkelovej.

  Denník Die Welt sa utešuje tým, že PiS týmto krokom sleduje predovšetkým vnútropolitické ciele a že uplatňovanie reparácií budí v krajine „zmiešané reakcie“. V každom prípade spoluzakladateľ PiS Jaroslaw Kaczyński pred pár dňami v rozhovore uviedol, že Poľsko sa chystá na „historický protiútok“. Pred mesiacom na straníckej konferencii brat zosnulého prezidenta konštatoval, že Poľsko kompenzované nebolo a nemalo by to Nemecku odpustiť.

  Nezakryte o možnosti otvoriť tému reparácií hovoria aj ďalší členovia vládnej strany. „Nemci by mali splatiť poľskému ľudu svoj hrozný dlh. Počas prvých mesiacov vojny išlo o genocídu,“ povedal minister obrany Antoni Macierewicz. K svojmu straníckemu kolegovi sa pripojil aj europoslanec Ryszard Czarnecki, podľa ktorého by mohli Poliaci požadovať reparácie rovnako ako židia. „Keď mohli náhradu škôd dostať oni, tak prečo nie Poliaci?“ konštatoval člen PiS.

  Antoni Macierewicz

  Antoni Macierewicz Zdroj: TASR

  Okrem pomerne jasných názorov politikov PiS však zaznievajú aj nesúhlasné hlasy. „Autori tejto iniciatívy chcú Poliakov len poštvať proti ich susedom. A, samozrejme, chcú posilniť presvedčenie, že Poľsko je aj desiatky rokov po skončení vojny obeťou Nemecka. Pritom žiadna iná krajina sa zo svojej minulosti nepoučila ako Nemecko. Počas 2. svetovej vojny prežívali krušné časy milióny ľudí. Nemyslím si však, že sa to dá prepočítať na peniaze,“ uviedol historik z Varšavskej univerzity Wlodzimierz Borodziej.

  Celý text si môžete v nemčine prečítať TU.

  - Reklama -