Teraz to bude mať Angela Merkelová ťažké: Horúce informácie z Nemecka po „Hamburgu“

  0
  Angela Merkelová (Autor: TASR)

  Pred niekoľkými dňami šéf SPD a kandidát na kancelára Martin Schulz konštatoval, že Nemecko, ako aj celú Európu čaká ďalšia utečenecká vlna. Zároveň varoval všetkých svojich politických rivalov, ktorí by chceli túto problematiku ignorovať. Pustil sa aj do kritiky kancelárky Angely Merkelovej, ktorej vyčítal jej „nepremyslené“ rozhodnutie vpustiť do Nemecka státisíce migrantov. V podobnom duchu sa vyjadril aj šéf CSU Horst Seehofer.

  Martin Schulz

  Martin Schulz Zdroj: TASR

  Útok v Hamburgu si vyžiadal jedného mŕtveho a sedem zranených. Navyše sa ukázalo, že páchateľa mali deportovať a úrady vedeli, že 26-ročný Ahmad A. je islamista. Mylne však došli k záveru, že z jeho strany nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Témy sa necelé dva mesiace pred voľbami chopili politici a začalo sa vzájomné obviňovanie. „SPD dlho znemožňovala prijať nové opatrenia. Vrah z Hamburgu mohol byť pred deportáciou vo väzení a k ničomu nemuselo dôjsť,“ uviedol podľa denníka Die Welt Stephan Mayer z CSU.

  Mayer ďalej poukázal na skutočnosť, že úrady môžu nariadiť deportáciu aj v prípade, že daný prisťahovalec nemá potrebné dokumenty, a rozhodnúť o vzatí do väzby aj na viac ako tri mesiace pred deportáciou. Die Welt pripomína, že 26-ročný Palestínčan, ktorý „vyčíňal“ v Hamburgu, sa narodil v Spojených arabských emirátoch a jeho žiadosť o azyl odmietli už minulý rok. Čakala ho teda deportácia, pričom úrady tvrdia, že s nimi na celom procese aktívne spolupracoval.

  Politici z SPD si vraj nie sú vedomí žiadnych chýb. Minister vnútra Dolného Saska Boris Pistorius tvrdí, že ak úrady nepovažovali Palestínčana za hrozbu, nemohol byť vzatý do väzby. „V tejto krajine predsa platí prezumpcia neviny,“ uviedol socialistický politik. Bohužiaľ pre Nemecko, mnohí adepti na deportácie nemajú potrebné doklady a ich materské krajiny odmietajú prijímať týchto ľudí späť. Okrem toho sa deportáciám čoraz väčšmi bránia aj samotní prisťahovalci.

  Denník Bild ďalej konštatuje, že aj napriek aktuálnemu náskoku v prieskumoch čaká kancelárku vzhľadom na teroristický útok v Hamburgu a utečencov ťažká kampaň. „Podľa prieskumu INSA sa tesne pred hamburským útokom cítilo bezpečnejšie v porovnaní s vlaňajším letom o 10 % viac respondentov.“ Na druhej strane len 30 % ľudí si myslí, že ich polícia dokáže ochrániť pred teroristickým útokom. „Ľudia majú pocit bezpečia u seba doma, ale obávajú sa, že keď vyjdú von, policajti ich pred nebezpečenstvom neochránia,“ hovorí šéf INSA Hermann Binkert.

  „Debata o utečencoch je Achillovou pätou kancelárky. Ľudia stále nezabudli na rozhodnutie Angely Merkelovej pred dvoma rokmi,“ cituje Die Welt politológa Klausa-Petera Schöppnera. V každom prípade sa musí SPD na čele s Martinom Schulzom do volieb snažiť. Aj navzdory značne optimistickým výhľadom tento rok na jar majú socialisti aktuálne takmer o pätnásť percent nižšiu podporu ako CDU a na žiadny tesný „súboj“ vo voľbách to zatiaľ nevyzerá.

  - Reklama -