utorok, 15 júna, 2021
15.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Záujmy veľmocí v Sýrii sú úplne iné, než sa hovorí. Islamisti majú...

Záujmy veľmocí v Sýrii sú úplne iné, než sa hovorí. Islamisti majú podporu u tohto dlhoročného spojenca USA. Tu je pohľad „obyčajného“ Sýrčana

Ako hodnotíte súčasnú situáciu v Sýrii? Spomínam si, ako ste pri jednom z našich minulých rozhovorov hovorili, že by v tejto krajine bol pokoj v priebehu niekoľkých hodín, keby sa veľmoci chceli dohodnúť…
 
Začínate neľahkou otázkou, na ktorú nemožno odpovedať len niekoľkými vetami, napriek tomu sa budem snažiť o veľmi stručnú analýzu situácie.
 
Stále zastávam rovnaký názor, že konflikt v Sýrii už dávno prestal byť sýrskou záležitosťou a nemožno ho teda vyriešiť bez medzinárodného konsenzu, predovšetkým medzi Spojenými štátmi a Ruskom.
 
Súperenie týchto dvoch veľmocí v tomto teritóriu je jeden z vážnych dôvodov pokračujúcej bezvýchodiskovej vojny.
 
Napriek tomu, aby som neprisúdil všetku vinu za situáciu v Sýrii veľmociam, dodám, že obaja miestni aktéri konfliktu, myslím tým sýrsky režim, ako aj sýrsku opozíciu vrátane jej terénnych spojencov, zrejme neprestali dúfať v dosiahnutie vojenského víťazstva a stále nemajú vo svojich agendách možnosť akceptácie reálneho kompromisného politického riešenia, ktoré nedeklaruje víťazstvo jednej či druhej strany.
 
Ani krajiny regiónu neboli a nie sú bez viny v tomto konflikte, pretože ich intervencie prispeli len k eskalácii ozbrojeného konfliktu a devastácii Sýrie. Mám tým na mysli Irán, Hizballáh a ďalšie šiitské milície na jednej strane a Turecko, Katar, Saudskú Arábiu a ďalšie štáty na druhej strane.
 
V tomto konflikte nie je jediná strana alebo reálna sila, ktorá by zastávala a obhajovala záujmy obyčajných Sýrčanov a ktorá by sa snažila presadiť tieto záujmy v rôznych prebiehajúcich rokovaniach o politickom urovnaní situácie.
 
Za týchto okolností si možno len ťažko predstaviť, že by v dohľadnom čase mohlo dozrieť nejaké pozitívne politické riešenie. Všetko skôr nahráva buď pokračovaniu vojny, alebo rozštiepeniu sýrskeho štátu na regióny podliehajúce rôznym štátom a vplyvom.
 
Zdá sa, že nielen Rusko drží ochrannú ruku nad Asadom. Najnovšie je to možno aj Francúzsko. Je to podľa vás zmena postoja, ktorá prišla s novým prezidentom Macronom, alebo ide o niečo iné?
 
Neviem isto, či ide o zmenu politického kurzu Francúzska voči sýrskej otázke alebo o korekciu tejto politiky vzhľadom na reálnu situáciu v teréne. Skôr som naklonený tomu druhému vysvetleniu, keďže sýrska opozícia, ktorá mala silnú podporu predchádzajúcej francúzskej vlády, prechádzala v priebehu trvania konfliktu jedným zlyhaním za druhým a dávno prestala byť čiernym koňom“ ktoréhokoľvek medzinárodného hráča. Takže mi príde taká korekcia francúzskej politiky logická.
 
Americká armáda, respektíve niekoľko obrnených vozidiel, stráži kurdských bojovníkov pri hraniciach s Tureckom, pretože Erdogan nerozlišuje PKK, pešmergov a ďalších. Nie je trochu zvláštne, že jedna krajina sa stavia proti druhej, keď sú vlastne obe v NATO?
 
Podľa môjho názoru nejde Spojeným štátom v tomto prípade o skutočnú podporu Kurdov alebo kurdskej otázky. Ide im o to, mať nejakú kartu v sýrskom konflikte.
 
Exveľvyslanec Spojených štátov v Damasku, pán Ford, varoval Kurdov v nedávnom rozhovore, že sú zneužití zo strany americkej administratívy. Preto aj napriek chúlostivosti kurdskej otázky pre Erdogana postoj USA zatiaľ nebude v tejto veci dostatočne znepokojujúci.
 
Záujmom Erdogana je zabrániť vzniku nejakého kurdského štátneho útvaru na severe Sýrie, ktorý by v spojení s kurdským irackým útvarom mohol vzbudiť reálne nádeje tureckých Kurdov na vznik celonárodného kurdského štátu, čo by znamenalo aj začiatok rozpadu súčasného tureckého štátu, kde žije najväčšia kurdská menšina.
 
 
Mazen Maialeh si  myslí, že USA v skutočnosti nejde o podporu Kurdov. Zdroj: Facebook, Mazen Maialeh
 
… a nevzniká tým ďalší možný ozbrojený konflikt alebo problém?
 
Ozbrojený konflikt medzi USA a Tureckom zatiaľ nevidím, ale problém to bezpochyby bude. Na druhej strane sa však pýtam, kde sa presadzovanie nejakých záujmov zaobíde bez problémov? Záujmy rôznych štátov sú vždy rozporné.
 
Američania najnovšie prišli s tým, že Asad chystá ďalší chemický útok na rebelov. Je to podľa vás len hra spravodajských služieb? Myslíte si, že by Asad skutočne použil chemické zbrane proti svojmu obyvateľstvu, hoci nejde o jeho“ alavitov?
 
V prípade sýrskeho režimu nemožno vylúčiť použitie chemických aj iných zbraní, ak by usúdil, že mu to prospeje. Objektívne ale nevidím pragmatický dôvod na použitie chemických zbraní zo strany režimu, ak by nesmeroval k cielenej eskalácii z nejakého mne neznámeho dôvodu.
 
Vyhlásenie Američanov však podľa môjho názoru ešte neznamená, že skutočne majú overené informácie o chystanom chemickom útoku zo strany režimu, ale skôr ide o to, že USA chcú dôraznejšie hlásiť, že sú tam a že sú pripravené zasiahnuť, ak budú ich záujmy ignorované.
 
Sledujeme situáciu okolo Kataru, ktorý rad arabských krajín vrátane Saudskej Arábie, ale aj Egypta obvinil z podpory Islamského štátu. Ako sa na toto pozeráte?
 
Určite situáciu okolo konfliktu medzi Katarom a niektorými arabskými štátmi na čele so Saudskou Arábiou sledujem a musím konštatovať, že ide o konflikt, ktorého podstatu a pozadie médiá doteraz príliš neodhaľujú.
 
Je potrebné poznamenať, že ide o konflikt vnútri jedného tábora spojencov USA v oblasti a že vypukol ihneď po návšteve amerického prezidenta Trumpa v Saudskej Arábii, kde sa konal zároveň summit USA a mnohých moslimských krajín na tému boja proti islamskému terorizmu.
 
To, čo som poznamenal úvodom, môžu byť indície pre analýzu tohto konfliktu a ja sa domnievam, že ak to prezident Trump s islamským terorizmom myslel vážne, tak sa to skutočne nemohlo zaobísť bez konfliktu, aký sa stal.
 
Katarský štát je totiž dlho hlavným patrónom hnutia Moslimské bratstvo, ktoré je matkou všetkých sunnitských islamistických radikálnych aj menej radikálnych džihádistických hnutí.
 
Zo strany predchádzajúcich amerických administratív bolo Moslimské bratstvo brané takmer za jedinú akceptovateľnú alternatívu za existujúce arabské režimy a dostalo sa mu veľkej všestrannej podpory v takzvanej Arabskej jari zo strany spojencov USA, predovšetkým Kataru a Turecka na čele s Erdoganom.
 
 
Superbohatý Katar je momentálne v nepríjemnej situácii. Zdroj: Facebook, Sheikh Tamim bin Hamad bin Khalifa Al Thani, Emir of Qatar
 
Od svojho založenia bola katarská stanica Al-Džazíra tribúnou pre propagáciu wahhábistickej a džihádistickej ideológie, ktorá je spoločná tak pre Moslimské bratstvo, ako aj pre radikálnejšie islamistické organizácie, a bola propagátorom sektárskych konfliktov pod zámienkou podpory Arabskej jari a arabských revolúcií.
 
V tomto ohľade mal katarský režim spolu s Erdoganom leví podiel na podpore tragického vývoja udalostí v Sýrii i Líbyi, a to aj napriek neúspechu v Egypte, kde masívne podporovali Moslimské bratstvo.
 
Otázkou je, či taký malý štát ako Katar mohol sám bez požehnania hrať takú rolu a mohol podnikať takúto politiku. Ja sa domnievam, že nemohol a že tak činil s vedomím a požehnaním predchádzajúcich administratív USA a so stálou podporou zo strany Turecka a Izraela.
 
Dnešné oficiálne katarské odmietnutie podmienok zrušenia blokády zo strany niektorých arabských štátov naznačuje, že sa má o čo oprieť a že sa mu dostáva uistenia o pokračovaní podpory jeho úloh v tomto istom politickom kurze.
 
Aj naďalej sú náznaky, že kurz presadzovaný prezidentom Trumpom, ktorý možno ukončí predchádzajúcu pokryteckú politiku USA v tejto otázke, nemusí byť definitívny vzhľadom na zásadný vplyv lobistických kruhov, ktoré dlhodobo ovplyvňujú zahraničnú politiku USA.
 
Ešte by som poznamenal, že Saudská Arábia niesla dlho s nevôľou vodcovskú úlohu malého Kataru v regióne a že reakcia formulovaná kategorickými ultimatívnymi podmienkami pre zrušenie blokády Kataru len odráža túto nevôľu.
 
Sám som veľmi zvedavý, ako sa tento konflikt bude ďalej vyvíjať vzhľadom na jeho zásadný význam.
 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,038 Úmrtí 12,441 Uzdravení 377,280 Infikovaných 1,317 Last updated: 15. júna 2021 - 08:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -