štvrtok, 6 mája, 2021
12.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Žitňanská: Súdni znalci pre oblasť politického extrémizmu môžu v lete začať pôsobiť

Žitňanská: Súdni znalci pre oblasť politického extrémizmu môžu v lete začať pôsobiť

Záujem o vykonávanie znaleckej činnosti v oblasti extrémizmu prejavilo celkom 35 uchádzačov, informoval hovorca ministerstva Peter Bubla. V oblasti politický extrémizmus ich malo záujem pôsobiť 25, v oblasti náboženský extrémizmus 10.

Na skúšky sa dostavilo 12 uchádzačov. Z celkom desiatich záujemcov o pôsobenie v oblasti politický extrémizmus uspeli šiesti. Z dvoch záujemcov o pôsobenie v oblasti náboženský extrémizmus neuspel nikto.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) predpokladá, že úspešní uchádzači by mohli zložiť sľub v priebehu leta. „Od tohto momentu môžu začať pôsobiť,“ vysvetlila na tohtotýždňovej tlačovej konferencii.

Žitňanská pritom predpokladala, že úspešná bude iba časť uchádzačov. „Je to ťažká oblasť spojená s mnohými rizikami, tak som rada, že na nám to podarilo a budeme mať prvých znalcov,“ uviedla s tým, že ide iba o začiatok a v budúcnosti ministerstvo ponúkne opätovnú možnosť ďalším uchádzačom.

Nový znalecký odbor vznikol v súvislosti s novelou trestných kódexov, ktorá je účinná od 1. januára 2017. Jej cieľom je účinnejšie vyšetrovanie trestných činov extrémizmu a rasovo motivovaných trestných činov. Absencia znalcov orientovaných na túto problematiku tomuto cieľu podľa ministerstva bránila.

Oficiálny názov nového znaleckého odboru je spoločenské a humanitné vedy. Delí sa na dve oblasti – politický extrémizmus a náboženský extrémizmus. Podmienkou na zápis do zoznamu znalcov je vzdelanie v odbore spoločenské a humanitné vedy, napríklad v politológii, sociológii, práve, histórii, religionistike.

Znalec musí úspešne absolvovať odbornú skúšku a tiež odborné minimum v trvaní najmenej 30 hodín, ktoré zabezpečujú znalecké ústavy na to poverené ministerstvom. Ministerstvo vyžaduje vykonávanie praxe v odbore spoločenské a humanitné vedy minimálne sedem rokov, ako aj bezúhonnosť a spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu.

Súdni znalci zapísaní v novom odbore budú spolupracovať predovšetkým s orgánmi činnými v trestnom konaní a súdmi pri prešetrovaní trestných činov extrémizmu, ako aj orgánmi verejnej moci pri prešetrovaní priestupkov extrémizmu.

Zaoberať sa budú charakteristikou skupín a hnutí, ktoré možno zaradiť pod pojem politický extrémizmus a pod pojem náboženský extrémizmus. Charakteristika spočíva predovšetkým v popise ideológie, cieľov a vonkajších prejavov jednotlivých extrémistických subjektov, ako sú napr. symboly, zástavy, odznaky, rovnošaty, heslá.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 384,660 +343 Dnes Úmrtí 11,920 +34 Dnes Uzdravení 366,264 Infikovaných 6,476 Last updated: 6. mája 2021 - 20:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -