Zobrať majetky oligarchom, zabrániť prijímaniu migrantov, znížiť trestnú zodpovednosť. Takto si vládnutie predstavuje šéf novej strany

0
Líder strany NAJ Viktor Béreš (Autor: Facebook, Viktor Beres)

Pred polrokom ste sa v rozhovore pre PL vyjadrili, že jednou z kľúčových tém strany NAJ bude boj proti oligarchom a celkovo oligarchii ako takej. Toto ste napokon aj zdupľovali na dnešnej tlačovej konferencii. Okrem tejto témy ste ešte niečo doplnili, prípadne zmenili za posledných šesť mesiacov v rámci vášho straníckeho programu?

Čo sa týka programového doplnenia, tak jednoznačne sme podčiarkli a zdôraznili zákaz vývozu drevenej hmoty do zahraničia. To znamená, že tu je ozaj doslova veľký pretlak kamiónov vyvážajúcich drevo. Valí sa to jeden za druhým, pričom chceme chrániť prírodné bohatstvo krajiny. Takže toto sme do programu jednoznačne doplnili.

A rovnako tak by som chcel pri téme právneho štátu povedať, že by sme radi znížili trestnú zodpovednosť zo 14 na 12 rokov. Cítime totiž, že tie delikty sa, čo sa týka vekovej hranice, naozaj posúvajú smerom nadol a niektoré trestné činy sa vykonávajú fakt vedome. 

Tiež sme doplnili zapojenie väzňov do prác v rámci štátnych podnikov. Toto však musíme ešte doplniť a aktualizovať. Čo sme na začiatku pri našich tézach nemali, je Prvá štátna stavebná spoločnosť, ktorou by sme chceli veľmi agresívne vstúpiť do stavebného trhu a znižovať tým pádom náklady štátu. Čiže práve tu by boli spomínaní väzni využití.

Úvodný rozhovor s V. Bérešom TU

A čo sme ešte na začiatku nemali, je založenie Prvej štátnej banky prostredníctvom ktorej by sa poskytovali hypotekárne úvery pre našich spoluobčanov. Toto sú také novinky, ktoré sme zaviedli respektíve implantovali do nášho programu a z hľadiska zahraničnej politiky je našou prioritou V4. Konkrétne posilňovanie našej pozície a celkovej súdržnosti tohto zoskupenia, ktoré je podľa nášho názoru momentálne skoro v rozklade.

Samozrejme, čo sa týka NATO, tak odmietame akékoľvek vystúpenie z tohto paktu. Naopak, chceme zostať naďalej členskou krajinou. Tým, že nemáme vlastnú armádu, tak si myslím, že je táto téma bezpredmetná.

Počas tlačovej konferencie ste sa vyjadrili, že NAJ je proti prijímaniu migrantov na naše územie. Mali ste na mysli len ekonomických migrantov alebo aj tzv. vojnových, ktorí utekajú z konfliktných zón?

Všetkých imigrantov aj utečencov z tretích krajín. Viete, ono sa to nedá nejako diferencovať na tej hranici. Dokonca nám bolo potvrdené, že v Nemecku 98 percent všetkých kvázi utečencov sú v podstate imigranti. To znamená, že na tej hranici to nemôžeme nejako ´sortírovať´. Nemáme na to žiadnu páku ani analýzu. Takže nebudeme jednoducho prijímať utečencov ani migrantov z tretích krajín. To je naše stranícke stanovisko.

Akýmsi programovým leitmotívom strany NAJ je kritika, respektíve pranierovanie oligarchov. Napokon, viackrát to zaznelo aj z vašich úst počas tlačovky, respektíve z predchádzajúcich mediálnych vyjadrení a výstupov. Potom teda priama otázka, ako je to s vašou stranou v tomto smere? Kto financuje NAJ?

My žijeme iba z členských vkladov. To znamená, kto si čo ušetrí zo svojej slovenskej výplaty, tak niečo z toho odovzdáva strane. Ale nečakajte žiadne veľké billbordy, ani žiadne megalomanské kampane. Lebo je to aj filozofia strany. Od začiatku tvrdíme, že nechceme byť nikomu zaviazaní, pretože si to určite vyžiada svoju dodatočnú daň (úsmev).

Takže chod strany finacujeme sami, z našich vlastných platov. Zatiaľ je to financované skromne, no postupnými krokmi ideme na to. Samozrejme, pokiaľ budú malé dary, trebárs vo výške 500 – 600 eur, tak budú, pochopiteľne, transparentne zaznamenávané a chceme mať transparentný účet.

Je jasné, že strana musí byť nejako financovaná, ale nebudú tam žiadni zásadní a dominantní sponzori.  

Na dnešnej tlačovej konferencii predstavil líder strany nielen vedenie NAJ, ale bližšie špecifikoval aj základné programové tézy partaje. Zdroj: mr

Keď už spomínate členov, koľko ´duší´ má momentálne vaša partaj?

Máme okolo dvesto členov s tým, že mnohí sú pripravení, lebo dosiaľ sme neboli stranou. V rámci NAJ začíname doslova s náborom. Čiže momentálne je to do dvoch stoviek členov, pričom chceme nabrať čo najviac nových tvárí. Je to našou prioritou stať sa možno do troch rokov najpočetnejšou stranou na Slovensku. Doslova chceme zaviesť masové členstvo. Toto je naša stratégia. Nebudeme mať ani štyroch, ani piatich členov. Keď budeme mať 40-tisíc členov, potom budeme spokojní (smiech).

V začiatkoch strany bol jednou z tvárí NAJ aj hokejový majster sveta z Göteborgu 2002 Radoslav Hecl. Prečo už aktuálne nepôsobí v štruktúrach strany?

Pán Hecl to vyhodnotil asi tak, že by sa chcel venovať športu a povedal by som, že sa necítil akosi mentálne nastavený, aby komunikoval niektoré témy, do ktorých sme sa pustili. Povedal by som, že pán Hecl by si možno chcel viac užiť život (úsmev). No necítil sa skrátka vnútorne nastavený na ten veľký politický boj, ktorý nás, logicky, čaká. Takže na základe toho sa rozhodol, že sa bude radšej venovať rodine a trénovaniu kadetov.

Možno len na začiatku neodhadol, čo to obnáša. Je to totiž boj ako každý iný a nie každý to dokáže v začiatkoch odhadnúť.

Niekdajší úspešný hokejista Radoslav Hecl si nakoniec pôsobenie v slovenskom politickom prostredí rozmyslel. Zdroj: Facebook, Slovenský hokej SVK 

Vy sám ste však v politike už pôsobili, keď boli členom v tom čase koaličnej strany Aliancia nového občana (ANO). Začiatkom roka 2005 ste však za dosť dramatických okolností zo strany vystúpili. Na jednej strane ste vtedy spomenuli, že sa vzdávate poslaneckého mandátu pre „arogantné a negatívne pôsobenie Pavla Ruska“, ktorému ste vyčítali, že stranu riadi ako firmu. Naproti tomu však zazneli proti vám hlasy, že za vaším odchodom zo strany boli nenaplnené politické ambície, no najmä sa spomína, že ste chceli od neznámej osoby úplatok za sprostredkovanie stretnutia s vtedajším lídrom strany Pavlom Ruskom. Toto je veľmi silné obvinenie, nebojíte sa preto, že vám to môže priťažiť, lepšie povedané uškodiť v rámci budovania dôvery medzi voličmi? Predsa len, keď sa spomínajú úplatky, je to už veru dosť ´silná káva´ .. 

Určite sa nebojím, že by mi to mohlo uškodiť, pretože to bolo len ohováranie. Nemôžem reagovať na ohováranie a očierňovanie. Sú to 13 rokov staré veci. Bola to možno zbytočná a hysterická reakcia strany ANO na môj odchod a nemám potrebu to nejako komentovať. Je to v pozícii ohovárania a s tým ja nič nemôžem aj tak spraviť.   

Dobre, ale aj v športe to máte napríklad tak, že keď aj predtým obvinený športovec z dopingu je dodatočne uznaný nevinným a je formálne očistený, tak akési dopingové mračno, respektíve akási pachuť sa s jeho menom už bude navždy spájať. Bez ohľadu na to, či dopoval, alebo nie. V podvedomí môže ľuďom rezonovať stále akási negatívna asociácia. Tohto bočného „spomienkového“ vplyvu sa vo vašom prípade neobávate?

Áno, tak všetci si nesieme, bohužiaľ, nejaký ten svoj kríž za určité chyby, takže treba si zistiť aj to, kto daný výrok povedal. Mimochodom, bol to pán (Jirko) Malchárek, takže v jeho prípade by som najprv poukázal sám na seba a až potom by som sa vôbec zapodieval obsahom, ktorý vravel.   

Viac na danú tému TU 

A takto s odstupom mnohých rokov neľutujete, že ste v strane ANO pôsobili?

Áno, ľutujem to. Môj názor je teraz už taký, že človek by sa do 30 – 35 rokov ani nemal angažovať vo vysokej politike, pretože tie názory nejakým spôsobom dozrievajú a po pravde, vôbec sa necítim ako liberál. Dnes keby som si mal nanovo vybrať, tak jednak by som si nevybral tieto strany a aj zameraním by som si určite nezvolil liberálnu partaj.

Isté veci skrátka v človeku dozrievajú a z tohto pohľadu to bola moja životná chyba, ktorú musím, pochopiteľne, akceptovať. Ale človek to jednak nezmení a musí sa hlásiť aj k svojej minulosti.

Ideme však ďalej, dnes sú tu úplne iné problémy miliardových únikov, takže toto treba riešiť ako prioritu.

Viktor Béreš na fotografii spred 14 rokov ako politický „ucháň“ a člen strany ANO. Dnes svoje spojenie s touto stranou Béreš ľutuje. Zdroj: TASR

Začiatkom tohto roka ste spomenuli, že do župných volieb pôjdete výhradne s vlastným kandidátom, respektíve kandidátmi a nejaké medzistranícke spájanie síl vám nedáva zmysel. Môžete už konkretizovať, ktoré mená postavíte do volieb v rámci VÚC?

Máme prvého kandidáta, ktorým je podpredseda našej strany a súčasne expert pre školstvo Adam Šepetka. Je z Košíc a je teda kandidátom na župana v Košickom kraji. Budúci týždeň v pondelok pripravujeme v Košiciach tlačovú konferenciu, kde by sme chceli pána Šepetku oficiálne uviesť ako kandidáta strany NAJ na predsedu VÚC a sme rozhodnutí vyhrať župné voľby v Košiciach.  

Budú aj ďalšie kraje, v ktorých plánujete postaviť svojho kandidáta?

Zatiaľ asi iba tie Košice. Predsa len, sme ešte nová strana. Iste, budeme mať kandidátov na poslancov v rámci župných volieb. To bude v každom kraji. Ale o kreslo župana zabojujeme s najväčšou pravdepodobnosťou len v spomínaných Košiciach.

Sústredíme sa na jeden kraj, ktorý chceme vyhrať a veríme, že sa nám to podarí. 

Vráťme sa na záver k spomínaným oligarchom. Akým spôsobom chcete bojovať proti slovenským oligarchom, ktorí ovládajú veľkú časť slovenského biznisu a sú napojení na politické špičky? Je to vôbec reálne zvrátiť tento dlhodobo nastavený a zaužívaný trend?

Pozrite, všetko je to o voľbách. Pokiaľ presvedčíme národ, že bude súhlasiť s naším postojom, tak cez stranu to skrátka dokážeme presadiť. Pokiaľ budeme vo vláde, tak tým mechanizmom bude zrušenie zmlúv medzi štátom a oligarchami.

Čo znamená, že ak im zrušíme tieto zmluvy, tak ich vlastne odstrihneme od finančných tokov a v tom je vlastne celá moc týchto ľudí. Samozrejme, budeme preverovať aj majetky z hľadiska zákona o pôvode majetku. Ak sa preukáže, že títo oligarchovia mali viac majetku ako sú ich reálne príjmy, tak ten majetok im bude odňatý a postupovať budeme na základe zákona o pôvode majetku.   

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu