Líder novej strany ambiciózne: Budeme možno štyrikrát radikálnejší ako ostatní. A pridal aj tvrdý odkaz oligarchom

10. 1. 2017 6:00

ROZHOVOR Plány majú smelé. Nedávno vzniknutá strana Nezávislosť a Jednota (NAJ) chce definitívne zrušiť praktiky oligarchov a zabrániť rozkrádaniu štátneho majetku a naopak, postaviť sa na stranu malých podnikateľov. Ľudia dnes údajne upadli do akejsi apatie spôsobenej politickým marazmom súčasných strán. Aj preto nevidia prienik medzi súčasnými vládnucimi stranami a do volieb chcú ísť sami za seba. Nový politický subjekt na tuzemskej scéne predstavil čitateľom Parlamentných listov vedúci predstaviteľ strany NAJ Viktor Béreš.

Líder novej strany ambiciózne: Budeme možno štyrikrát radikálnejší ako ostatní. A pridal aj tvrdý odkaz oligarchom
Foto: TASR
Popis: Líder strany NAJ Viktor Béreš
reklama

Nezávislosť a Jednota (NAJ) má byť všeľudovou masovou stranou. Čo si má pod touto definíciou občan predstaviť?

V prvom rade by som chcel povedať, že budeme otvorenou stranou, ktorá chce prijať čo najviac členov do svojich radov. A prostredníctvom tejto masovej členskej základne budeme hlásať a rozširovať svoju ideológiu, ktorou chceme ľudí naozaj motivovať tak, aby neupadali a neostávali v ľahostajnosti, apatii politického marazmu, kam nás doviedli doterajšie vlády.

Preto potrebujeme širokú základňu, aby sme naše tézy a priority dokázali ešte lepšie komunikovať a aby sme tiež vydali jednoznačné posolstvo, ktorým je boj proti oligarchii.

Bohužiaľ, oligarchia ovládla Slovensko, ovládla slovenské hospodárstvo a bežní malí alebo strední podnikatelia sa nemôžu dostať k zákazkám, na ktoré nemajú dosah, pretože títo tzv. mocnejší si dokážu úplne všetko vybaviť.

Čiže absolútny pád oligarchie je naším hlavným cieľom. Je to úplne zbytočné bremeno, ktoré je navyše financované našimi daňami. Lebo nerobme si ilúzie, peniaze, ktoré oligarcha vyberá zo štátneho rozpočtu, sú práve naše odvodené dane.

Preto nemôže Slovensko dosiahnuť prosperitu a rozvíjať sa, kým neodstavíme oligarchiu. Keďže tieto peniaze v hodnote miliárd a miliárd sú vyťahované zo štátneho rozpočtu.

Vy osobne ste sa stretli niekedy s niektorým oligarchom zoči-voči?

Nie, našťastie, nikdy. A ani sa to nestane. My nemáme spolu o čom diskutovať alebo rokovať. Rovnako tak som inštruoval aj svojich kolegov, že neprebehnú žiadne rokovania ani v budúcnosti. Nevidím na to vôbec dôvod. Práve naopak, musíme si udržať odstup. My vieme, čo potrebujeme vykonať.

Jednou z vašich programových priorít je zrušenie zmlúv medzi štátom a oligarchami. Akým spôsobom to chcete docieliť?

Vlastnoručne tie zmluvy vypoviem, rovnako tak naši budúci ministri. Každá zmluva má svoju doložku a musí byť vypovedateľná, pričom každý, kto študoval právo, vie, že tento mechanizmus musí byť súčasťou zmluvy. A my už dnes vieme, že tieto zmluvy sú predražované.

Je tu množstvo ´eseročiek´, kde sa títo oligarchovia spolu sústredili ako baktérie. Či už to je oblasť železníc, napríklad ŽOS, alebo teplární. A prostredníctvom týchto štátnych firiem „vypumpujú" pre seba obrovské peniaze. Takže tieto zmluvy by boli zrušené a bude vypísané nové výberové konanie, kde sa budú môcť prihlásiť aj malí a strední podnikatelia a predovšetkým budeme chcieť, aby boli ceny podstatne nižšie. Teraz sú niekedy vyššie až o polovicu.

Takže toto je už jeden z tých zdrojov, pomocou ktorého na Slovensku ušetríme niekoľko miliárd ročne. A tieto ušetrené miliardy budú okamžite investované, napr. na zvýšenie penzií pre dôchodcov. A hlavne budú investované do zdravotníctva, kde sa musí objem peňazí jednoznačne zvýšiť.

Odmietame tézu, ktorá sa nám zdá až primitívna, že v zdravotníctve je dosť peňazí. Naopak, ak nechceme byť v závese za inými krajinami, ako sú Rakúsko alebo Nemecko, na to treba investovať podstatne viac do sektoru zdravotníctva. A naším cieľom je byť svetovým lídrom v zdravotníctve, kde potrebujeme presmerovať financie. Slovensko bude na čele a preto budú naše opatrenia radikálne, aby sme dobehli 27 rokov politickej temnoty.

Na registráciu potrebuje vaša partaj vyzbierať aspoň 10-tisíc podpisov. Ako ste na tom v tomto smere? Ste už blízko k dosiahnutiu tejto méty? 

V tomto momente máme vyzbieraných skoro sedemtisíc podpisov. A musím povedať, že na naše prekvapenie to ide veľmi dobre (úsmev). Veď neraz sa nám stáva, že ľudia, keď si vypočujú naše rozhovory a tézy, tak sami sa chcú podpísať. Desaťtisícovú hranicu ale určite prekonáme. Všetko ide podľa plánu.  

Logo strany. Zdroj: Facebook/NAJ - politická strana odborníkov a etiky

S ktorou stranou, prípadne stranami vidíte najväčší názorový prienik? Je šanca na spoluprácu s inými subjektmi zo súčasnej politickej scény?

Musím povedať, že v tomto momente aj vzhľadom na naše body, respektíve naše desatoro, ako sme ich nazvali, nevidím nejaký veľký prienik s inými stranami. Aj preto, že naše body sú také závažné. A hovorím, že budeme možno štyrikrát radikálnejší ako ostatné strany, lebo chceme jednak vyvodenie trestno-právnej zodpovednosti voči tým, čo rozkradli túto krajinu, a naozaj sa nezastavíme pred ničím. Spravodlivosť musí dobehnúť každého, kto rozkradol štátny majetok. V tomto budeme veľmi nekompromisní.

A po ďalšie, chceme brať majetok tým, ktorí ho získali nelegálne, čo sa zdá síce logické a jednoduché, no pre mnohých je to napriek tomu nepredstaviteľné. Práve pri vládnych stranách nevidím žiaden prienik. Práve oni sú tým zdrojom zla, keďže sú riadení oligarchiou a finančnými skupinami.

No a čo sa týka opozičných strán, vidíme tam absenciu akejsi energie, alternatívy, respektíve nejakého programu a vízie. Práve to je dôvod, prečo sme sa rozhodli vstúpiť do politického ringu a keďže ten prienik tam nevidíme, sme rozhodnutí, že vyhráme voľby a presvedčíme ľudí, že naše tézy naozaj reprezentujú to, čo národ chce.

A čo budovanie regionálnych štruktúr strany? Plánujete spustiť svoje regionálne kancelárie s tajomníkmi?

Veľmi dobrá otázka. Pozrite sa, toto je nielen naším cieľom, no už je to dokonca realitou - mať svojich zástupcov v jednotlivých regiónoch, krajoch aj okresoch. Hlásia sa nám noví ľudia do strany každý deň a naberáme tým pádom stále viac a viac ľudí, hoci zatiaľ je to len na dobrovoľnej činnosti, keďže nie sme financovaní žiadnym zbohatlíkom a ani nebudeme (úsmev).

Skôr sa vnímame ako takí ´chudobní diabli´, ktorí sa rozhodli presadiť svoje prenikavé myšlienky. Takže áno, budujeme štruktúry a postupne chceme byť v každom okresnom meste Slovenska. To je aj naša stratégia - keď chceme byť veľkou stranou, musíme byť po celom Slovensku. A, samozrejme, aby naši funkcionári vyvíjali maximálnu aktivitu v danom okrese.

Sú ešte aj nejakí iní odborníci, ktorých „lámete“, aby posilnili váš tím?

Už na tlačovej konferencii v decembri  sme predstavili svojich odborníkov pre hospodárstvo, šport či školstvo. Či už sú to pán Šepetka, pán Hecl, pán Seget alebo pán Šťastný. Je to všetko o ľuďoch.

Čo vám však hovorím ako novinku, tak máme obrovskú posilu v otázkach bezpečnosti a obrany krajiny, ktorou sa stal Martin Bavolár. Inými slovami ´slovenský Snowden´, ktorý bude veľmi tvrdo postupovať a povedal som mu úplne otvorene, že všetkých tých skorumpovaných politikov a oligarchov  musíme v budúcnosti  postaviť pred súd.

Ich majetky budú, samozrejme, vyvlastnené, ak boli nadobudnuté z nezdanených príjmov. Nastavíme tak novú éru kultúry a dodržiavania zákonov. Vtedy apatia ľudí vymizne a budeme pracovať všetci na prosperite krajiny.

V osobe pána Bavolára sme získali veľkú posilu, navyše je prenasledovaný aj súčasnou mocou, respektíve pánom Kaliňákom. Sme potešení, že náš budúci minister vnútra sa k nám pridáva už teraz.

V novembri sa budú na Slovensku konať župné voľby. Postaví NAJ do župných volieb vlastného kandidáta?

Samozrejme, tiež pripravujeme svojich kandidátov pre župné voľby. Ak pôjdeme do volieb, tak úplne sami, nie som zástancom nejakých čudných koalícií. Ideme samostatne, veríme si. Nevidím dôvod a nerozumiem týmto spojeniam, keď sa katolícka strana dá dokopy s liberálnou.

Týmto zmiešaným zoskupeniam nerozumiem. Máme svoju stratégiu, ktorá je zásadne odlišná od aktuálnych strán. Máme individuálny a originálny program, kde chceme pomocou štátu podporovať každého človeka v tom, v čom vyniká, štát teda nevnímame ako hospodársku jednotku, ale ako organizmus, ktorý podporí každého vo svojej výnimočnosti. Na druhej strane ale budeme vyžadovať prísne dodržiavanie zákonov bez výnimky. To je ideológia a svetonázor strany NAJ.

NAJ sa chce dištancovať od programových priorít súčasných politických strán. Zdroj: Facebook/NAJ - politická strana odborníkov a etiky

Ste politik? Zverejnite bez redakčných úprav všetko, čo chcete. Zaregistrujte sa TU.
Ste čitateľ a chcete komunikovať s politikmi? Zaregistrujte sa TU.

autor: mr
reklama

Ďalšie články z rubriky

Harabin: Nevylučujem návrat. Je desivé ako Fiačan a Pčolinský zdemolovali cez súdnictvo štát. Ešte Lipšic na prokuratúru a sme horší než Burundi

23:59 Harabin: Nevylučujem návrat. Je desivé ako Fiačan a Pčolinský zdemolovali cez súdnictvo štát. Ešte Lipšic na prokuratúru a sme horší než Burundi

Najkontroverznejší sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin nevylučuje, že sa do talára vráti. “Teraz …