piatok, 6 augusta, 2021
14.6 C
Bratislava
ÚvodArénaKočner v tvrdom útoku: Sulíkove opičky, Lipšicovo stádo. A nevylúčil ani vstup...

Kočner v tvrdom útoku: Sulíkove opičky, Lipšicovo stádo. A nevylúčil ani vstup do politiky

Ako podnikateľ Marián Kočner v úvode brífingu poznamenal, na jeho hlavu sa zniesla vlna obvinení zo strany politikov a médií, pričom on nemal možnosť vyjadriť sa k nim. Podľa jeho názoru politici nemajú témy, ktoré by zaujímali celé Slovensko, a preto vytvárajú veľké kauzy a bubliny. „Politici podsúvajú médiám témy a médiá sa tešia, lebo majú o čom písať,“ priblížil Kočner na margo obvinení opozičných politikov na jeho adresu. „Vytĺkajú na tom politický kapitál a majú o čom rozprávať,“ doplnil.

Skutok sa stal… ale nie je to trestný čin

Konkrétny príklad demonštroval na trestnom oznámení, ktoré na neho podal saskár Jozef Rajtár za predaj 17 bytov z jednej spoločnosti do druhej za jedno euro. „Pokiaľ viem, tak pán Rajtár má k dispozícii kúpnu zmluvu a okrem ceny je v nej napísané, že spoločnosť, ktorá kúpila tých 17 bytov, prebrala aj pohľadávku, ktorá na tých bytoch visela,“ argumentoval Kočner.

Podľa jeho slov Sulíkov poslanec rozpráva, že byt stál šesť centov, lebo je hlúpy a nerozumie tomu alebo veľmi dobre vie, že to trestný čin nie je a že prokurátor jeho trestné oznámenie zamietne s formuláciou skutok nie je trestným činom, nie skutok sa nestal. „Čiže skutok sa stal, áno, to bol ten predaj, ale nie je to trestný čin,“ spresnil.

Dôvod, pre ktorý Rajtár na neho trestné oznámenie podal aj napriek tomu, že to nie je trestný čin, je podľa Kočnera ten, aby po čase mohol zvolať ďalšiu tlačovú konferenciu, na ktorej bude hovoriť, že chráni demokraciu a všetci mu to ničia.

Odmietol, že v kauze DPH a predaja svojich hotelov jeho firmy dostali vratku DPH. „Moje firmy odviedli DPH. V kauze, kde sa hovorí o ôsmich miliónoch eur, žiadna spoločnosť, v ktorej som mal majetkové prepojenie, nikdy nedostala vratku, ale zaplatili sme štátu 4,4 milióna eur,“ upozornil.

Zdroj: TASR/Jozef Rajtár

Došlo aj na schôdzky s Rajtárovým šéfom, predsedom SaS Richardom Sulíkom, s ktorým si podľa jeho slov padol do oka a páčili sa mu jeho názory. Kočner okrem iného pripomenul, že sa stretol aj s ďalším lídrom opozičného hnutia Igorom Matovičom. Ich stretnutie malo podľa neho trvať šesť hodín.

Vybral som si k sebe opičky…

Zo stretnutí so Sulíkom spomenul napríklad, ako mu opozičný líder hovoril, že bude celú kampaň financovať z vlastných zdrojov a zdrojov kolegov a spoločníkov. „Stretnutí s Rišom Sulíkom bolo veľmi veľa pred voľbami aj potom, ako sa stal predsedom parlamentu,“ vyjadril sa Kočner s dôvetkom, že obsahom ich rozhovorov mala byť politika, ekonomická situácia či ťažká situácia podnikateľov na Slovensku.

Sulík sa mal v tom čase vyjadrovať, že keď sa dostane do parlamentu a do vlády, bude ten, ktorý to zmení. „Rišo sa správal častokrát ako slon v porceláne,“ opísal kontroverzný podnikateľ a dodal, že sa rozprávali aj o tom, kto je kto v slovenskej politike, pričom sa Kočner snažil Sulíkovi radiť, s kým sa má ako rozprávať a rokovať. „Radil som mu,“ uviedol s tým, že za ním chodil Sulík s konkrétnymi témami.

V rámci rozhovoru sa mal Kočner pýtať súčasného europoslanca aj to, ako chce udržať svojich poslancov v strane. „To sa ty neboj, ja som si vybral k sebe, ja im hovorím opičky, oni budú vyskakovať, keď ja poviem, a ja ich mám pod kontrolou,“ citoval vraj Kočner Sulíka a doplnil, že tí, ktorým sa už nechcelo počúvať, odišli. No niektorí z nich ostali, ako napríklad poslanec Rajtár, ktorý podľa jeho slov hrá divadlo.

Podnikateľ sa na brífingu vrátil aj do obdobia, keď prehodnotil absolútnu dôveru v Sulíka. Malo to byť v jedno nedeľné ráno, keď mu povedal, že vie, že dostal sumu päť miliónov (podnikateľ neuviedol menu, pozn. PL) od podnikateľa Jozefa Špirka, ale na webovej stránke strany v sekcii dary to nemá uvedené. „Sulík zamrzol: Fúha, a odkiaľ to vieš? To som si myslel, že nikto nevie,'“ citoval Kočner údajnú Sulíkovu reakciu. V rámci novinárskych otázok padla aj tá, či má tieto veci nahraté, na čo Kočner povedal, že má vraj dôkazy, ktoré použije pred súdom.

Zdroj: TASR/Richard Sulík

Radičová? A nasledoval vulgarizmus

Čerešničkou na torte však mali byť podľa Kočnera rozhovory o expremiérke Ivete Radičovej. Podnikateľ tvrdil, že Sulík nemá rád šéfov, no v čase, keď bol predsedom parlamentu, bola jeho šéfkou expremiérka Iveta Radičová. Problém s ňou mal mať v tom, že nech sa na čomkoľvek dohodli, na druhý deň to neplatilo.

„To je jedna ožratá židovská trúba, ktorá keď príde domov, dá si s tým fratričkárom omšového vína a ráno je to inak,“ citoval Kočner údajné Sulíkove slová na adresu Radičovej. Ako doplnil, saskár sa mal vraj vyjadriť, že ju „dá preč“ a na jej miesto sa vráti Ivan Mikloš.

V súvislosti s expremiérkou podnikateľ povedal, že jej v roku 2009 spolufinancoval prezidentskú kampaň. Prispieť na ňu mal sumou 300-tisíc eur. „Ja som spolufinancoval kampaň pani Radičovej na prezidentku Slovenskej republiky,“ povedal. Asi po roku mu boli peniaze vrátené. „Chcel som, aby bola prezidentka. Vážil som si ju. Sulík aj Radičová teraz asi povedia, že na mňa podajú žalobu. Uvidíme, ja mám dôkazy, ak to bude súd žiadať, predložím ich,“ konštatoval.

Zdroj: TASR/Iveta Radičová

Klamala vedome alebo preto, že je naozaj hlúpa?

Následne sa podnikateľ vrátil k opičkám a za ďalšiu označil Rajtárovu stranícku kolegyňu Luciu Nicholsonovú. „Pani poslankyňa klame v priamom prenose v parlamente, kde sme?“ opýtal sa Kočner a pokračoval, že Nicholsonová pred voľbou generálneho riaditeľa RTVS vytiahla dokumenty a povedala, že Rezník podpísal s jeho firmou nevýhodnú zmluvu.

„No, vážení, tak buď je pani poslankyňa Duriš Nicholsonová negramotná a nevie čítať… alebo to robí naschvál.“ Toto mala byť podľa jeho slov ďalšia kauza na nezvolenie Jaroslava Rezníka za riaditeľa verejnoprávneho média. Ako dôvod malo poslúžiť, že podpísal zmluvu s ním. Ako však vysvetlil, on žiadnu zmluvu s Rezníkom nepodpísal. Spoločnosť, ktorá mala podpísať s Rezníkom zmluvu, kúpil až deväť mesiacov po podpise a dodatok zmluvy už ako vlastník podpisoval s Miroslavou Zemkovou, ktorá bola nominantkou SDKÚ a neskôr bola nominantkou SaS.

Liberálnej poslankyne sa verejne opýtal, či jej dáva poslanecký mandát právo klamať. „Choďte sa jej opýtať, či klamala vedome alebo preto, že je naozaj hlúpa,“ povedal Kočner s tým, že ho to skutočne zaujíma.

Zdroj: TASR/Lucia Nicholsonová

Lipšicovo stádo, novinárska veľmoc a vstup do politiky

Kočner sa na brífingu vrátil aj k svojmu predchádzajúcemu vystúpeniu, kde niektorých novinárov označil za takzvané Lipšicovo stádo, kde sa novinári dohadujú s politikmi, ako písať, o čom písať a za čo písať. Podnikateľ ataky na svoju osobu očakával, vidí ich ako dôsledok toho, že kopol do osieho hniezda, čím myslel takzvané Lipšicovo stádo.

„Pán Lipšic, ten človek, ktorý stojí pred mnohými novinármi na najvyššom stupienku čestnosti, pravdovravnosti a neviem čoho všetkého, pán Lipšic mňa nazýva, že som kriminálne závadová osoba,“ zopakoval a pripomenul, že Lipšic je dvakrát obvinený a on ani raz.

Zdroj: TASR/Daniel Lipšic

„Vážení, nemám žiadnu farbu, nikdy som žiadnu nemal a nikdy mať nebudem, je mi úplne jedno, kto má akú farbu, každému sa vždy pozriem do očí a budem im hovoriť pravdu,“ povedal a dodal, že vie, že sa to politikom nepáči a nemajú to radi.

O tlačovej konferencii, na ktorej podnikateľ zverejnil zoznam novinárov a politikov a ich komunikáciu sme písali TU. Autenticitu SMS správ a e-mailov potvrdili niektorí novinári TU.

„Žijeme v klamstve, to je demokracia?“ opýtal sa na záver. Taktiež dodal, že ak si politici alebo novinári myslia, že sa zľakne, mýlia sa. „Ja neustupujem,“ komentoval s tým, že dostal viackrát otázku, prečo nejde do politiky, na čo odpovedal, že o tom nikdy neuvažoval, lebo je špinavá a zlá.

„Dodnes som o tom neuvažoval, ale keď vidím, aké indivíduá a klamári dnes v našej politike sú a sedia v parlamente a akým spôsobom sa tam dostali…“ uviedol a dodal, „tak poďme zmeniť zákon a nech rozhodujú o tom, kto bude robiť politiku na Slovensku, médiá, veď vy aj tak rozhodujete o všetkom, veľmoc novinárska, a neklamte, hovorte pravdu, lebo ľudia tie vaše klamstvá dnes nepozerajú a nečítajú, nezaujíma ich to.“ Svoj vstup do politiky pritom jasne nevylúčil. „Viete čo, ja začínam rozmýšľať o tom vstupe do politiky, naozaj o tom začínam rozmýšľať,“ povedal.

Zo zrušenia milosti nemusí mať ťažkú hlavu ani on, ani Kováč mladší

Jednou z tém brífingu boli aj nedávno zrušené amnestie bývalého predsedu vlády Vladimíra Mečiara. Ako uviedla agentúra TASR, keď parlament nedávno zrušil amnestie Vladimíra Mečiara, zrušil aj individuálnu milosť exprezidenta Kováča svojmu synovi v kauze Technopol. Opozícia sa dožadovala, aby boli zrušené milosti aj ďalším aktérom tejto kauzy.

„Rozhodli sa zrušiť aj individuálnu milosť Michalovi Kováčovi ml., lebo bola amorálna, keďže mu ju dal vlastný otec. Ja som s Michalom Kováčom nikdy nebol v rodinnom zväzku. Ak by tam zahrnuli aj zrušenie milosti mne a ďalším v kauze Technopol, tak Ústavný súd (ÚS) SR by takmer naisto nemohol rozhodnúť tak, ako rozhodol,“ povedal Kočner na margo verdiktu ÚS, že zrušenie amnestií aj individuálnej milosti je v poriadku.

Zdroj: TASR/Vladimír Mečiar

Podnikateľ je však presvedčený, že zo zrušenia milosti nemusí mať ťažkú hlavu ani Kováč ml. „Lebo dôvodom jeho milosti bolo, aby sa postavil pred nezávislý nemecký súd, a ten mal možnosť rozhodnúť, ako to bolo s kauzou Technopol. Kováč ml. má z nemeckého súdu oslobodzujúci rozsudok, ktorý hovorí, že sa nijako na kauze Technopol nepodieľal. Ja mám taký istý rozsudok. Kováč ml. teda nebude môcť byť obvinený, lebo v EÚ platí, že ak bol niekde právoplatný rozsudok, nie je možné to znovu otvoriť. A to isté by bolo aj v mojom prípade,“ uistil.

Podľa Kočnera bola kauza Technopol kedysi dávno vymyslená námestníkom riaditeľa SIS Jaroslavom Svěchotom a Petrom Krylovom. „Kauza mala slúžiť na donútenie prezidenta Kováča k poslušnosti. Keď nám Kováč udelil individuálnu milosť, mal o tom relevantné dokumenty a vedel, že na Slovensku sa nikdy nemôžeme spravodlivosti dovolať,“ argumentoval a zopakoval, že jeho osobne nikto nekryje.


728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,898 Úmrtí 12,541 Uzdravení 379,678 Infikovaných 679 Last updated: 6. augusta 2021 - 05:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -