Európa pácha samovraždu. Blázni na Západe… Východoeurópania sa bránia tyranii Bruselu, píše publicista

  0
  Mladý muž s jasným posolstvom (Autor: Radka Turoňová)

  Murray výberom témy nadväzuje na taliansku novinárku Orianu Fallaciovú a jej knihu The Rage and the Pride či francúzskeho spisovateľa Michella Houellebecqa a jeho knihu Submission. Fallaciová ako jedna z prvých po teroristickom útoku z 11. septembra 2001 načrtla možnú budúcnosť Západu, ak sa nebude brániť islamskej ofenzíve. Medzi priekopníkov, ktorí sa obávali dôsledkov príliš liberálnej migračnej politiky, však patrí britský konzervatívny politik Enoch Powell.

  Zatiaľ čo jeho prejav z 20. apríla 1968 s názvom „Potoky krvi“ je dodnes považovaný za legendárny, samotného Powella vylúčili vzhľadom na značne kritický tón na adresu migrácie z tieňovej vlády vtedajšieho šéfa konzervatívcov Edwarda Heatha. Tridsaťsedemročnému autorovi knihy The Strange Death of Europe: Immigration, Identity, Islam zatiaľ žiadne vylúčenie nehrozí. Je však isté, že sa ocitne na pomyselnom „indexe“ všetkých liberálov.

  Hneď v úvodnej vete knihy Murray konštatuje, že Európa pácha svoju samovraždu. Hlavným dôvodom je podľa neho masová migrácia a fakt, že Európania stratili vieru vo svoje tradície. „Európania sa cítia previnilo za svoju minulosť. Niektorí si úplne vážne myslia, že by ich kultúru mohla nahradiť iná. Sú to blázni,“ konštatuje Murray a predvída, že ešte za života súčasníkov už nebude Európa taká, akú sme ju ako kontinent doteraz poznali.

  Hoci v titulku knihy sa objavuje slovo islam, Murray sa skôr zaoberá tým, ako naň reaguje Európa. Autor si všíma rozdielny prístup obyvateľov západoeurópskych krajín v kontraste s postojmi Poliakov, Čechov, Maďarov či Slovákov. „Východoeurópania si, hyperbolicky povedané, uchovali tragický zmysel pre život, ktorý ľudia na Západe stratili. Práve oni si uvedomujú, že Bruselom vynucované otvorenie hraníc migrantom je len ďalšou tyraniou. Po tej komunistickej, ktorú zažívali štyridsať rokov.“

  Murray bol tento týždeň hosťom vo veľmi sledovanom rozhlasovom programe z americkej Filadelfie na Talk Radio 1210 WPHT, o ktorom referuje aj lokálna pobočka prednej celoamerickej mediálnej korporácie CBS. „Často sa hovorí, že keď niekto príde do Európy alebo Ameriky, stáva sa automaticky Američanom či Európanom. Ale to predsa nie je pravda. Európanom sa nikto nestane len tým, že tam jednoducho príde. Tí ľudia nechápu odluku štátu od náboženstva, dívajú sa inak na ženy. Majú úplne odlišný pohľad na menšiny vrátane sexuálnych a náboženských menšín. Toto Angela Merkelová a spol. vôbec nechápu.“

  Nemecká kancelárka Angela Merkelová

  Nemecká kancelárka Angela Merkelová. Zdroj: TASR

  Podľa Murrayho však väčšina obyvateľov Európy na rozdiel od politikov chápe túto problematiku veľmi dobre. „Panuje veľký rozdiel medzi tým, čo hovoria politici a čo si myslí verejnosť. Keď chcel Donald Trump dočasne zakázať vstup moslimom do USA, politici a novinári spustili strašný rev. Pritom podľa prieskumov si prialo osem z desiatich Európanov, aby moslimovia neprichádzali do ich krajín. My všetci tieto problémy vidíme. Bohužiaľ, politici ďalej tvrdia, že je všetko v poriadku,“ konštatoval britský kritik islamu a liberálnej prisťahovaleckej politiky.

  Americký prezident Donald Trump

  Americký prezident Donald Trump. Zdroj: TASR

  autor: Josef Provazník

  - Reklama -