Šéf NATO odkázal Moskve, aby sa držala na uzde. Sme na vašu agresiu pripravení, varoval

  0
  Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (Autor: SITA)

  V Pobaltí došlo ku konfliktu medzi ruskými leteckými silami a vzdušnými silami Aliancie. Ruský minister obrany Sergej Šojgu konflikt opisuje tak, že NATO sa správa agresívne a Rusko len bedlivo stráži svoje západné hranice. Aliancia to vidí presne opačne.

  Ruský minister obrany Sergej Šojgu

  Ruský minister obrany Sergej Šojgu. Zdroj: TASR

  K incidentu došlo vo chvíli, keď sa k ruskému stroju s ministrom na palube priblížila aliančná stíhačka F-16. V tej chvíli však zasiahla ruská sprievodná stíhačka SU-27 a vletela medzi stroj ruského ministra a aliančnú stíhačku. K incidentu došlo v medzinárodnom vzdušnom priestore, Šojgu letel do ruskej Kaliningradskej oblasti. Hoci sa incident odohral v medzinárodnom vzdušnom priestore, nielen Rusko, ale aj Severoatlantická aliancia sa vzájomne varovali pred neprimeraným správaním.

  „Útok na jedného spojenca NATO vyvolá reakciu celej Aliancie,“ povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Jeho slová priniesol server Deutsche Welle, ktorý sa odvolal na ďalšie zahraničné médiá – agentúry AFP a DPA.

  Stoltenberg dodal, že Aliancia nejaký čas sledovala zvyšovanie zbrojných výdavkov Ruska, ktoré vyvrcholilo ruskou anexiou ukrajinského Krymu a ruským angažmán v boji ukrajinských povstalcov proti vláde v Kyjeve. Dnes na to teda Aliancia reaguje tým, že rozmiestňuje svoje jednotky v Poľsku a Pobaltí, aby odrazila prípadnú ruskú agresiu. Aliancia organizuje v Pobaltí cvičenia, aby ukázala pripravenosť na boj.

   

   

  Zdroj: Twitter/Jens Stoltenberg

  Rusko však opakovane popiera, že by sa čo i len náznakom chystalo na inváziu do pobaltských krajín. Očakáva sa, že v septembri spustí krajina ďalšie cvičenia, pričom ich súčasťou by mala byť aj simulovaná koncentrácia s jednotkami NATO.

  Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

  - Reklama -