Michael Žantovský: Je to jasné, Kremeľ sa pokúsil ovplyvniť americké voľby. A potom, dúfajúc, že to niekto nepochopí zle, vyslovil niečo nekorektné

  0
  Michael Žantovský (Autor: Hans Štembera)

  Britská premiérka Theresa Mayová, ktorá nebola zvolená vo voľbách, vraj vyhlásila predčasné voľby z dvoch dôvodov. „Jednak ako doteraz nezvolená premiérka chce dosiahnuť potvrdenie svojho mandátu, jednak chce získať silnejší mandát na rokovanie o brexite,“ vyhlásil hosť hneď na úvod. Mayová dopláca na to, že silnejší hráči v Konzervatívnej strane sa, obrazne povedané, vyvraždili. Mayová nastúpila k moci ako kompromisná politička a podľa Žantovského tejto dáme občas chýba ťah na bránku.

  Theresa Mayová

  Theresa Mayová. Zdroj: TASR

  Corbyn je marxista

  „Británia je jednou z najrýchlejšie rastúcich krajín v Európe, a to práve vďaka migrácii. Čoskoro bude druhou najľudnatejšou krajinou súčasnej Európskej únie,“ podotkol Žantovský. Na voľby sa napokon prihlásilo asi o dva milióny voličov viac. A títo noví voliči vraj môžu pomôcť skôr rivalovi Mayovej – lídrovi labouristov Jeremymu Corbynovi. U týchto mladých ľudí podľa Žantovského Corbynovi dosť pomáha jeho výrazná ľavicovosť.

  „On je asi naozaj marxista a v tej kampani sa prvýkrát po dlhom čase hlási k znárodňovaniu. To je veľmi ľavicový prvok, ku ktorému Blairova Labouristická strana nemala kladný postoj,“ podotkol Žantovský.

  Predseda Labouristickej strany Jeremy Corbyn

  Predseda Labouristickej strany Jeremy Corbyn. Zdroj: TASR

  Jednou z veľkých tém, ktoré hýbu súčasnou Britániou, je migrácia, napríklad migrácia zo strednej Európy. Predovšetkým Poliaci, ale aj Česi alebo Slováci, nie sú vo Veľkej Británii veľmi populárni. Štúdie pritom ukazujú, že títo migranti predstavujú ekonomický prínos. Oproti tomu o migrantoch zo Strednej Ázie sa to už podľa Žantovského tak jednoznačne povedať nedá.

  Dúfam, že to niekto nebude vnímať ako politicky nekorektné…

  Hosť venoval pozornosť aj Škótsku. Škótskej národnej strane vraj pred voľbami veľmi neprospelo volanie po nezávislosti. Negatívnu rolu údajne zohral spor dvoch žien – škótskej premiérky Nicoly Sturgeonovej a britskej premiérky Theresy Mayovej.

  „Dúfam, že to niekto nebude považovať za politicky nekorektné, ale mám dojem, že tá ženská rivalita tam zohrala svoju rolu. To volanie po samostatnosti Škótska sa všeobecne považuje za chybu,“ predostrel svoj pohľad Žantovský.

  Škóti sa vraj kedysi zaujímali aj o delenie Československa. Keď bol veľvyslancom vo Veľkej Británii, tak sa ho vraj Škóti často pýtali na to, ako to vyzeralo, keď sa delilo Československo. „Prvý minister Škótska Alex Salmond to dokonca túžil prebrať s vtedajším prezidentom Václavom Klausom, ktorý hral pri delení štátu ústrednú rolu, ale dozvedel sa od neho len to, čo sme sa napokon dozvedeli my všetci, totiž že delenie meny je v podstate triviálna záležitosť a to delenie štátu je vlastne hotové raz-dva,“ prezradil Žantovský.

  Hosť ďalej pripomenul, že bývalý premiér David Cameron aj jeho nástupkyňa Theresa Mayová síce patrili medzi zástancov Európskej únie, ale neboli to dosť výrazní zástancovia zotrvania Británie v EÚ na to, aby na svoju stranu strhli voličov, zatiaľ čo odporcovia EÚ boli skrátka presvedčiví. Tony Blair sa síce snažil vystupovať v prospech EÚ, pokúšal sa o najvyšší návrat do politiky, ale podľa Žantovského sa mu to veľmi nepodarilo.

  David Cameron s manželkou Samanthou

  David Cameron s manželkou Samanthou. Zdroj: SITA

  „On bol jeden čas vo Veľkej Británii toxický. Jeho meno vyvolávalo veľké negatívne emócie podobne ako to kedysi platilo o Georgeovi W. Bushovi,“ uviedol.

  Opatrná odpoveď bývalého riaditeľa FBI

  Žantovský sa následne dostal k situácii v Spojených štátoch. Bývalý riaditeľ FBI James Comey jasne a nahlas povedal, že Rusko sa pokúsilo ovplyvniť americké prezidentské voľby, a to s vedomím kremeľskej vládnej garnitúry. Lenže keď nastal spor okolo bývalého poradcu pre národnú bezpečnosť Michaela Flynna, Comey bol oveľa zdržanlivejší. Povedal len, že nedostal od Trumpa priamy rozkaz, aby zastavil vyšetrovanie kontaktov Flynna s Rusmi. Prezident Trump vraj len vyslovil myšlienku, ktorú Comey vnímal ako pokyn, že dúfa, že nechá ten prípad na pokoji. A otázka je, ako si túto odpoveď Američania vyložia.

  Bývalý riaditeľ FBI James Comey po príchode na vypočutie pred senátnym výborom na kontrolu tajných služieb vo Washingtone

  Bývalý riaditeľ FBI James Comey pred senátnym výborom na kontrolu tajných služieb vo Washingtone. Zdroj: TASR

  Celé interview si môžete pozrieť TU.

  - Reklama -