sobota, 4 júla, 2020
24.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Francúzsko: Čo teraz? Macronovo hnutie mieri doprava

Francúzsko: Čo teraz? Macronovo hnutie mieri doprava

Marine Le Penová vo svojom prvom prejave krátko po oznámení výsledkov prvých odhadov vyzvala na zjednotenie všetkých patriotov. Mesiac pred parlamentnými voľbami je zjednotenie Francúzska úloha pre Macrona, bývalého ministra socialistickej vlády, takmer nesplniteľná.

Le Penová: „Francúzi si vybrali kontinuitu!”

„Francúzi si vybrali nového prezidenta republiky a volili pre kontinuitu,” povedala Le Penová pred radmi sklamaných voličov. Svoju stranu, teda Národný front (FN), označila vzápätí za „prvú silu opozície” a ohlásila, že v nasledujúcich dňoch sa bude „angažovať v hlbokej transformácii”, aby utvorila „novú politickú silu”.

Zablahoželala zároveň svojmu konkurentovi k víťazstvu. Poďakovala 11 miliónom Francúzov, ktorí „ju podporovali rovnako ako Nicolasa Duponta-Aignana”, ktorý s ňou pred 2. kolom vytvoril politickú alianciu. „Francúzi si vybrali alianciu patriotov a republikánov ako prvú opozičnú silu,” povedala. Jej zraky sa teraz upínajú k parlamentným voľbám, ktoré sa budú odohrávať dvojkolovo v dňoch 11. a 18. júna. Oznámila, že bude „na čele tohto boja”.

Macron: „Otvára sa nová stránka!”

Krátko po 21. hodine vystúpil so svojím prvým prejavom tiež Emmanuel Macron. Vedľa vďaky sa vyjadril aj k problémom, ktoré prežíva Francúzsko. „Nepopieram žiadne ekonomické ťažkosti ani sociálne fraktúry, ani diplomatické slepé ulice, ani morálne oslabenie našej krajiny,” povedal. Pozdravil svoju súperku „republikánskym pozdravom” a dodal: „Poznám rozdelenie nášho národa, ktoré viedlo niektorých k voľbe extrémov. Rešpektujem to.”

Oznámil, že Francúzsko bude stáť v prvom rade boja proti terorizmu rovnako ako na medzinárodnej scéne. „Drahí spoluobčania, nová stránka našich dejín sa dnes večer otvára. Chcem, aby to bola stránka nádeje a znovuobnovenej dôvery,” povedal. Za prvé svoje úlohy označil „urobiť morálnym verejný život” a „uznať pluralizmus, demokratickú vitalitu, ktoré budú stáť ako základ našej aktivity”.

Poďakoval tiež prezidentovi Françoisovi Hollandovi, od ktorého za niekoľko dní v Elyzejskom paláci prevezme najvyššiu funkciu v krajine.

Do mesiaca nové voľby, ktoré vytvoria budúcnosť

Pred Francúzmi však o mesiac, 11. a 18. júna, stoja nové, tentoraz parlamentné voľby. Tie rozhodnú, kto získa parlamentnú väčšinu. Nič nie je menej isté: podľa predbežných odhadov by to mohli byť Republikáni (LR), porazení v prezidentskej voľbe, silní v regiónoch. Podľa praktík Piatej republiky, založenej generálom Charlesom de Gaullom v roku 1958, by táto väčšina mala vládnuť.

Macron, ktorého hnutie En marche! bolo založené iba pred rokom, bude mať veľké ťažkosti vytvoriť silný aparát, ktorý by Republikánom mohol konkurovať. Nič ale nie je vylúčené, pretože hnutiu sa darí spájať doteraz nespojené politické veličiny, ale aj osobnosti z občianskeho života.

Hnutie, ktoré ide zľava doprava, zatiaľ zjednocuje predovšetkým bývalé socialistické kádre, ktoré sa k nemu otvorene prihlásili už pred prvým kolom, ako napríklad Yves le Drian, socialistický minister obrany, ale aj Dominique de Villepin, bývalý minister zahraničia za éry Jacquesa Chiraca. Budúce dni naznačia, najmä výberom nového premiéra budúci týždeň, kadiaľ politika nového prezidenta Francúzska na francúzskej scéne povedie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Mišenku poslal viedenský sudca do vyšetrovacej väzby

Viliam Mišenka, ktorého zadržala rakúska polícia vo štvrtok (2. 7.) v Badene pri Viedni, pôjde do vyšetrovacej väzby. Rozhodol o tom v...

Boje medzi sýrskou armádou a IS si vyžiadali ďalšie desiatky obetí

Boje medzi sýrskymi silami podporovanými ruským letectvom a teroristickou organizáciou Islamský štát (IS) si vyžiadali za posledných 48 hodín desiatky mŕtvych, informovalo...

“Nepotrebná informácia”. Občianske preukazy bez uvádzania pohlavia

Holandsku sa na občianskych preukazoch v nasledujúcich rokoch nebude uvádzať pohlavie ich držiteľov, pretože ide o "nepotrebnú informáciu", citovala v sobotu ministerku...

Srbsko má ďalších 325 nových prípadov nákazy koronavírusom

Srbsko oznámilo v sobotu 325 nových prípadov nového koronavírusu a osem súvisiacich úmrtí, informovala agentúra HINA. Celkovo je v...

Otvorili Sagradu Famíliu. Zatiaľ exkluzívne pre zdravotníkov

Ikonická bazilika Sagrada Família v španielskom meste Barcelona v sobotu po takmer štyroch mesiacoch znova otvorila svoje  brány pre limitovaný počet návštevníkov, ktorých...

Protest v Ríme: Salvini sa vidí v budúcej vláde. Chce predčasné voľby

V talianskej metropole Rím v sobotu demonštrovalo niekoľko tisícok ľudí a vedúcich predstaviteľov pravicovej opozície za vypísanie predčasných volieb.

Rúhání: Pre infikovaných je “náboženská povinnosť” informovať o ochorení

Iránsky prezident Hasan Rúhání v sobotu oznámil ďalšie opatrenia v snahe spomaliť šírenie koronavírusu SARS-CoV-2. Vyhlásil, že Iránci, ktorí nebudú mať na...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,749 +29 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 255 Last updated: 4. júla 2020 - 22:52 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky