Tri roky potom. Firme z kauzy piešťanského CT sa darí vyhrávať státisícové štátne zákazky

  0
  Ilustračná fotografia (Autor: TASR)

  Podľa medializovaných informácií v roku 2014 mala piešťanská nemocnica kúpiť CT prístroj za 1,6 milióna eur, čo bolo takmer o 600-tisíc viac, ako vysúťažilo predchádzajúce vedenie. Víťazom tendra sa stala spoločnosť Medical Group SK, v ktorej v minulosti pôsobil aj predseda parlamentu Pavol Paška.

  Pre túto kauzu požiadal 3. novembra 2014 premiér Robert Fico ministerku Zuzanu Zvolenskú o demisiu.

  Pre kauzu predraženého CT prístroja prišiel o svoju stoličku aj šéf národnej rady Pavol Paška a podpredsedníčka parlamentu Renáta Zmajkovičová. Zmajkovičová sa vzdala aj funkcie predsedníčky dozornej rady v spomínanej nemocnici. Nová dozorná rada nakoniec odvolala aj riaditeľku piešťanskej nemocnice Máriu Domčekovú. Viac sme o tom vtedy písali TU.

  Na miesto Zvolenskej nastúpil Viliam Čislák, ktorý sa stal ministrom 6. novembra 2014. Čislák pôsobil pred kauzou CT na ministerstve ako štátny tajomník. Za jeho éry sa objavil tiež škandál s „tetou Ankou“, s ktorou mal obchodovať vtedajší šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcel Forai. Pre túto aféru sa snažili opoziční poslanci aj Čisláka odvolať, nemali však na to dostatočnú podporu v parlamente. Viac sme o tom písali TU a TU. Nakoniec po svojom odchode z ministerstva v roku 2016 bol zamestnaný v poliklinikách skupiny Penta.

  Začiatkom apríla roku 2015 podpísal Čislák rozhodnutie spoločnosti Medical Group SK, ktorým sa povoľuje veľkodistribúcia humánnych liekov.

  Zuzana Zvolenská, Viliam Čislák a premiér Robert Fico, Zdroj: TASR

  V marci po voľbách 2016 sa novým ministrom stal Tomáš Drucker, ktorý povedal, že ho kauza nákup CT prístroja traumatizuje. „Samozrejme, že ma to traumatizuje, nemôžu sa takéto veci stávať. Mala by byť vyvodená zodpovednosť,“ povedal súčasný minister denníku SME. Od 20. septembra však vymenoval Drucker bývalého člena správnej rady piešťanskej nemocnice Lukáša Kmeťa za šéfa odboru implementácie, hoci čelil obvineniam pre spomínanú kauzu.

  Spoločnosti Medical Group SK sa však neprestalo dariť. Za minulý rok 2016 mala spoločnosť tržby skoro 102 miliónov eur, pričom väčšina tržieb pochádzala z predaja tovaru. Zisky firmy sa pohybovali na úrovni 1,9 milióna eur. Už v roku 2015 písala Transparency International Slovensko, že sa tejto spoločnosti má nadpriemerne dariť počas obdobia Ficových vlád. K vlastníctvu spoločnosti sa priznal Juraj Koval, ktorý vlastní aj hokejový klub HC ´05 Banská Bystrica.

  Od začiatku roku zmluvy za vyše 840-tisíc eur

  Podľa Centrálneho registra zmlúv spoločnosti Medical Group SK sa darí aj v roku 2017. Od začiatku roka podpísala spoločnosť so slovenskými nemocnicami zmluvy za vyše 840-tisíc eur. Dve najväčšie zákazky získali od Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica. Ich suma predstavovala 740 092,80 eur a bola podpísaná na začiatku apríla.

  Hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje nám potvrdila, že „kúpne zmluvy zo dňa 4. 4. 2017 boli uzatvorené so spoločnosťou MEDICAL GROUP SK, a. s., Trnavská cesta 27/B, Bratislava na základe verejnej súťaže na dodávku liekov indikačných skupín – anticoagulancia, bronchodilatancia, antiemetiká, systémové a hormonálne prípravky okrem pohlavných hormónov“.

  Zo spoločnosti Medical Group sa nám vyjadrili iba v zmysle, že „konkrétne túto zákazku FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica sme získali účasťou vo  verejnej súťaži, ktorá bola vyhlásená. Všetky údaje, dokumenty a informácie sú verejne prístupné“. Na našu otázku, aké percento tržieb spoločnosti je tvorené práve úspešným verejným obstarávaním a z verejných zdrojov, nám odpovedala Silvia Ďurišová, že takéto percento tržieb ich spoločnosti z verejných zdrojov nie je vyčíslenou hodnotou.

  Podľa portálu UVOstat.sk, ktorý zahŕňa výsledky a štatistiky verejného obstarávania a vizualizáciu dát, je zrejmé, že spoločnosť sa zúčastnila od roku 2013 až doteraz 105 verejných obstarávaní v hodnote vyše 295 miliónov eur.

  - Reklama -