utorok, 7 júla, 2020
21.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Trump sklamal. Je celkom možné, že sa stane novým Georgeom W. Bushom....

Trump sklamal. Je celkom možné, že sa stane novým Georgeom W. Bushom. A šance Le Penovej vo voľbách… Politológ z Paríža predkladá fakty

Čo si myslíte o Trumpovom útoku na sýrsku armádu prezidenta Bašára Asada?

Samozrejme, som k tejto veci veľmi kritický, pretože to je úplný opak toho, čo Trump hovoril, že bude robiť, keď bol kandidátom na prezidenta. Ako vieme, tak sľuboval viac izolacionistickú zahraničnú politiku, toto, mimochodom, sľuboval aj George W. Bush, keď kandidoval na prezidenta. A rovnako tak Trump sľuboval, že zlepší vzťahy s Ruskom. V dvoch bodoch teda urobil presný opak toho, čo sľúbil. A neviem, ako je takýto útok v súlade s tým, čo tiež silne sľuboval v prezidentskej kampani, teda že porazí Islamský štát, najmä vo chvíli, keď sa rebélie islamistov blížila ku koncu a keď si aj islamskí rebeli začali myslieť, že je koniec. Tento útok dal, naopak, islamistickým rebelom novú nádej. Z týchto troch dôvodov som z Trumpovho správania veľmi sklamaný.

Trumpovo zdôvodnenie útoku bolo, že Asad použil chemické zbrane. Myslíte si, že by Asad použil chemické zbrane v tomto štádiu konfliktu?

To sa mi zdá veľmi nepravdepodobné. Neboli zverejnené žiadne dôkazy. Prečo by to Asad použil vo chvíli, keď vyhrával vojnu?

Mohla to byť operácia pod falošnou vlajkou? Hovorí sa o tom, že za tým môže byť an-Nusrá a že boli zahrnuté jej Biele prilby…

To je úplne možné. Islamisti v Iraku a Sýrii majú chemické zbrane a denník New York Times v novembri informoval, že približne 52 útokov chemickými zbraňami zo strany rebelov bolo zaznamenaných v Iraku a Sýrii. Keď rebeli vlastnia chemické zbrane, nevidím dôvod, prečo si máme byť takí istí, že chemický útok, ak k nemu vôbec došlo, bol spôsobený sýrskou armádou.

Povedali ste, že Trump porušil svoje sľuby z prezidentskej kampane. Tak čo teda stálo za Trumpovým rozhodnutím? Chcel ukázať verejnosti a neokonzervatívcom, že nie je agent Putina, a bol to taktický ústupok neokonzervatívcom? Alebo je Trump teraz kontrolovaný takzvaným hlbokým štátom (deep state)? Alebo bol podvedený tajnými službami? Čo za tým teda je?

Povedal by som, že za tým môžu byť všetky veci, ktoré ste spomenuli (smiech). Zdá sa, že ten útok neutralizoval obvinenia, že Trump bol zvolený vďaka ruskému zásahu. O týchto obvineniach sme v posledných týždňoch veľa nepočuli. Ale existuje podozrenie, že nejde len o krátkodobý taktický ťah, ale môže to znamenať dlhodobú politiku. Že bude nasledovať politiku svojich predchodcov.

Nakoniec útok na Sýriu nie je jedinou izolovanou udalosťou. Prichádza vo chvíli, keď Trump opúšťa svoje ďalšie vyhlásenie, ktoré urobil počas kampane, konkrétne zmienku o zastaranosti NATO. Teraz, keď sa stal prezidentom, povedal, že NATO nie je prekonané. Čiže Trump nezmenil svoj názor iba na Sýriu a na Rusko, ale aj na NATO. Takže útok na Sýriu nie je izolovanou udalosťou, ale zdá sa, že je súčasťou všeobecnejšieho posunu smerom k opusteniu toho, čo sľuboval v prezidentskej kampani.

Myslíte si, že hlboký štát (deep state) teraz získal nad Trumpom kontrolu alebo všetky veci, ktoré sľuboval v kampani, iba predstieral a bol to podvod na voliča, podvod na ľudí?

Nemyslím si, že by išlo o zámerný podvod. Mám podozrenie, že keď hovoril ako kandidát na prezidenta, tak o týchto veciach príliš nepremýšľal do hĺbky a príliš sa o ne nestaral. Aj keď na druhú stranu to môže byť prekvapivé, pretože sa zdalo, že sa veľmi silno zaujíma o problém islamského terorizmu. Možno tieto veci neprijal za vlastné príliš do hĺbky rovnako ako si napríklad nikdy príliš nevzal za svoje deklarovaný postoj k potratom. Takže zastával a proklamoval rad postojov, ktoré pravdepodobne neprijal za vlastné.

A pokiaľ ide o takzvaný hlboký štát (deep state), tak si myslím, že nie je vôbec potrebné používať termín hlboký štát. Je to proste štát. Je to jednoducho americký štát. Ministerstvo zahraničia, Pentagón, všetky spravodajské služby… Toto sú všetko súčasti štátu. A majú veľmi pevne ukotvené svoje pozície voči Rusku či Sýrii. Takže tie udalosti nemusia nevyhnutne poukazovať na cynizmus človeka, ako je Trump. Skôr na nemožnosť človeka zmeniť politiku štátu a presadiť ju demokratickým procesom. Pretože on je jedným mužom a ostatní ľudia v týchto rozličných úradoch, ide o tisíce či desiatky tisíc ľudí, majú iný postoj. Existuje systém bŕzd a rovnováh. Teraz už sa nemôže odvolať na nejaké celonárodné referendum a jeho moc je teraz obmedzená.

Takže tie zmeny a porušenie sľubov sú typické pre všetkých politikov. Aj pre tých, ktorí nesľubovali také radikálne veci ako Trump. Videli sme to pred piatimi rokmi vo Francúzsku, keď Hollande sľúbil, že odmietne Bruselom nariadené úsporné opatrenia, a následne ich prijal, keď sa stal prezidentom. Nicolas Sarkozy sľúbil zníženie imigrácie a zavedenie práva a poriadku, a tieto sľuby opustil potom, čo bol zvolený za prezidenta v roku 2007. Takže tieto veci sa vidíme opakovať znovu, znovu a znovu. U Trumpa je to len o niečo prekvapivejšie, pretože mal oveľa radikálnejšiu kampaň. Ale všeobecne nám to ilustruje ten istý problém.

Americký prezident Donald Trump, Zdroj: TASR

Čo si myslíte o tom, že došlo v Trumpovej administratíve či v jeho okolí k akémusi štátnemu prevratu a že moc prevzali neokonzervatívci a sionisti, ľudia ako Kuschner, a že Steve Bannon stratil vplyv?

Áno. To sú veľmi dobre známe fakty o vnútorných bojoch o moc vnútri Bieleho domu. Domnievam sa, že záležitosť s Kuschnerom a Bannonom je len jedným aspektom. Ale keď pôjdeme o pár týždňov späť, musíme pripomenúť vyhodenie generála Flynna a jeho nahradenie oveľa väčším zástancom tvrdej línie na poste poradcu pre národnú bezpečnosť. Všetky tieto signály nasvedčujú dlhodobým zmenám. Ak to chcete nazvať pučom, tak to si nie som istý. Myslím, že ide len o súboje o moc vo vnútri administratívy, ktorých výsledok je ale veľmi nešťastný a nepriaznivý.

Vidíme zmenu aj vo vzťahu k Číne? Na začiatku Trump hovoril, že chce mať lepšie vzťahy s Ruskom a byť konfrontačný k Číne, teraz sa ale stretol s čínskym prezidentom a zdá sa, že to je presne naopak…

Áno, je to presne tak. Tieto veci indikujú návrat k starej politike. Pretože stará politika za Obamu i jeho predchodcov bola veľmi ústretová k Číne. Takže to znova potvrdzuje, že vo všetkých tých oblastiach, o ktorých sme sa bavili, sa Trump  prezident nespráva ako Trump – kandidát.

Takže čo očakávate? Myslíte si, že z Trumpa sa nakoniec stane politik ako George W. Bush a stane sa určitým typom neokonzervatívca a bude robiť neokonzervatívnu politiku alebo splní aspoň niektoré zo svojich sľubov?

Teraz Trump hovorí o tom, ako je svet v neporiadku a ako bude riešiť problémy sveta, čo je tiež veľmi odlišné od toho, čo hovoril predtým, dokonca vo svojej reči v Kongrese. Povedal, že nie je prezidentom sveta, ale prezidentom Spojených štátov. Takže všetky tieto veci, ktoré hovoril predtým, už opustil. Takže je úplne možné, že budeme mať prezidenta rovnakého ako v minulosti a všetko pôjde ďalej v starých zabehnutých koľajach.

Aký výsledok očakávate vo francúzskych prezidentských voľbách? Aké sú šance Marine Le Penovej?

Ako viete, všetky výskumy verejnej mienky dávajú Marine Le Penovej jednohlasne prvé miesto v prvom kole a druhé miesto v druhom kole. Inými slovami, je rozšírený názor, že Marine Le Penová zvíťazí v prvom kole a bude porazená v kole druhom. Jedinou a kľúčovou otázkou je, kto bude jej protivníkom v druhom kole, pretože tento človek bude prezidentom Francúzska. V tejto chvíli je nemožné povedať, či to bude Macron alebo Fillon. Ja sa domnievam, že Fillon môže mať stále šancu.

Hovoril som o tom s českým občanom, ktorý má francúzsku manželku, a on povedal, že ak v druhom kole budú Fillon a Le Penová, mohlo by to byť lepšie pre Le Penovú, pretože socialisti nikdy nebudú hlasovať pre Fillona a nikdy nebudú hlasovať ani pre Le Penovú, čiže zostanú doma. A Le Penová má silnejšie voličské jadro, čiže by jej táto situácia mohla pomôcť…

Áno, vskutku sa môže stať, že udalosti roku 2002 sa nebudú opakovať. Vtedy bol Jean-Marie Le Pen taktiež v druhom kole a tam bol porazený gigantickou majoritou. Ale stále si myslím, že šance Marine Le Penovej zvíťaziť v druhom kole sú relatívne mizivé. Nie je to úplne nemožné, ale jej šance sú vskutku pomerne mizivé. A myslím si, že to, čo povedal váš priateľ, je dobrý postreh. Avšak vo Francúzsku je stále veľmi veľa ľudí, ktorí nechcú, aby sa stala Marine Le Penová prezidentkou, a myslím si, že veľa z nich sa zmobilizuje, aby hlasovalo pre iného kandidáta.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Trnka porušil prokurátorskú etiku, konštatovala Etická komisia prokuratúry

Etická komisia prokuratúry, ktorá v utorok v Banskej Bystrici prerokovala žiadosť disciplinárnej komisie Generálnej prokuratúry (GP) SR v konaní voči bývalému generálnemu...

Česko: Tragická zrážka dvoch vlakov

V okrese Karlove Vary v Česku sa v utorok čelne zrazili dva osobné vlaky. Na mieste je okolo 30 zranených a traja...

Pellegrini: 46 hlasov podpory robí z Kollára jedného z najslabších šéfov NRSR

To, že v hlasovaní o odvolaní Borisa Kollára (Sme rodina) z funkcie predsedu parlamentu ho podporilo len 46 poslancov znamená, že je...

Kollár: Návrhom na svoje odvolanie som urobil posledný možný krok

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár podľa vlastných slov návrhom na svoje odvolanie urobil posledný krok, ktorý mohol. Povedal to po...

Multikiná Ster Century Cinemas pre obmedzenú ponuku filmov opäť dočasne zatvoria

Sieť multikín Ster Century Cinemas s prevádzkami v obchodných centrách v Košiciach, Prievidzi, Žiline a Spišskej Novej Vsi od 9. júla znovu zatvára kiná...

Kollára neodvolali. Ostáva predsedom parlamentu

Boris Kollár (Sme rodina) ostáva predsedom Národnej rady (NR) SR. Poslanci ho v utorkovom tajnom hlasovaní neodvolali, výsledky oznámili v pléne po...

O post ústavného sudcu sa uchádza aj Robert Šorl

O post ústavného sudcu sa uchádza aj Robert Šorl, navrhla ho Právnická fakulta Trnavskej univerzity v Trnave. Pre TASR to uviedol predseda...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,767 +2 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,473 Infikovaných 266 Last updated: 7. júla 2020 - 19:52 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky