Vy ste na svojom Facebooku komentovali bombardovanie leteckej základne armády Asadom s tým, že vraj “Trump páli od boku a bez dôkazov. Chce ukázať, že je silný a rozhodný. Chce mať na rozdiel od Obamu rešpekt medzinárodného spoločenstva. Zaraďuje sa tým medzi štátnikov typu Busha jr. alebo Blaira, ktorí nikdy nedovideli na následky svojich činov. Necháva sa, obdobne ako oni, manipulovať tajnými službami. Výsledkom tejto nebezpečnej hry môže byť ďalší Irak alebo Afganistan. Bašár Asad je menšie zlo než sunnitský terorizmus. Raz to zistí aj Izrael, ktorý stále dúfa, že ho udrží na vôdzke a použije ako psa proti šiítskym režimom”. Teraz, s istým odstupom, vidíte to rovnako? Ako by ste to komentovali teraz?
Rovnako. Navyše sa ukazuje, že chemický útok bol zrejme blamážou zo strany bielych prilieb, proxy teroristickej organizácie an-Nusrat. Rovnako ako predchádzajúce chemické útoky v Sýrii a Líbyi, pripisované Asadovi a Kaddáfímu. V Líbyi sa ukázalo, že išlo o false flag tureckej rozviedky MIT, a predchádzajúci sýrsky útok je tiež nepresvedčivý z hľadiska pôvodcu.
Takže si nemyslíte, že Asad v súčasnej situácii spáchal chemický útok, keď mu všetko hralo do kariet, a je to podľa vás operácia “false flag”?
Neviem, čo presne sa stalo, ale sú tu veľmi silné indície, že oficiálne fake news o sýrskom vládnom útoku sarinom sú na vode a bez dôkazov. Samozrejme, že z pozície Asada nemá taký útok žiadny zmysel a jednoznačne by ho poškodil v medzinárodnom spoločenstve v čase, keď ho Trump v podstate legitimizoval. Útok by sa naopak hodil sunnitským islamským teroristom, ktorých Západ eufemicky nazýva “umiernená opozícia” a o ktorých je známe, že chemické zbrane držia.
A čo hovoríte na to, že Donald Trump nariadil útok na sýrsku armádu? Znamená to, že sa Trump poddal establišmentu (deep state), ako ste varovali v našom minulom rozhovore? Alebo snahu o zmierenie s Ruskom na voliča hral od začiatku a celé to bolo veľký podvod? Alebo to bol len taktický ústupok neoconom vo veľkej strategickej hre a vlastne sa skoro “nič nestalo”? Či náznak Putinovi, že mu nepôjde vo všetkom na ruku, a skúška, čo strpí? Alebo sa teda nechal podviesť tajnými službami, ako ste naznačili?
Všetky scenáre, ktoré v otázke uvádzate, sú možné, a to vrátane kombinácie viacerých z nich. Teraz možno len odhadovať, ktorý z nich je platný. Blízka budúcnosť – výsledky rokovaní s Čínou a Ruskom, spôsob riešenia kórejskej krízy – napovie, ktorý scenár je v hre.

Zbyněk Passer. Zdroj: Hans Štembera
„To, čo sa stalo v Sýrii, veľmi silne pripomína udalosti roku 2003, keď zástupca Spojených štátov ukazoval v Bezpečnostnej rade OSN dôkazy o chemických zbraniach nájdených na teritóriu Iraku, čo bolo použité ako dôvod na inváziu do Iraku, ktorá sa skončila úplným rozpadom krajiny, nárastom hrozby terorizmu a v konečnom dôsledku sformovaním Islamského štátu,” uviedol prezident Putin na tlačovej konferencii po stretnutí so svojím talianskym náprotivkom. „Dnes sa deje úplne to isté. Partneri Spojených štátov im bez rečí všetko odsúhlasia. Je to trochu nuda, všetko sme to už raz videli,” uviedol ruský prezident Putin. Čo na to poviete?
Hoci z toho nie som nadšený, musím súhlasiť s ruským prezidentom. Nikky Haleyová hrala v Bezpečnostnej rade OSN rovnakú komédiu ako pred rokmi Colin Powell.
„Ak bude súčasný americký prezident v otázke Sýrie príliš mäkký, budú ho nazývať Donaldom Obamom. Ak však bude načúvať Johnovi McCainovi, Lindseyovi Grahamovi, Marcovi Rubiovi a ďalším vojnovým jastrabom, mohli by sme sa dostať do konfliktu s Islamským štátom, al-Káidou, Sýriou, Ruskom, Iránom a Hizballáhom naraz,” tvrdí Pat Buchanan. Čo na to poviete?
Je to prehnané. Verím, že Trump potreboval silné gesto voči domácej opozícii i Číne a Rusku. Predpokladám skôr deeskaláciu napätia – čo chcel, už Trump ukázal. Racionálne by bolo teraz politicky kapitalizovať raketový útok na Sýriu, čo už sa koniec koncov deje.
Aký vplyv bude mať celá vec na americko-ruské vzťahy v širokej geopolitickej perspektíve – Ukrajina, Čína, EÚ…?
Vplyv bude možné reálne zhodnotiť mesiac až dva po moskovských rozhovoroch Tillerson – Lavrov, a ako som už spomenul, mnohé ukáže aj spôsob riešenia kórejskej krízy. Teraz je predčasné vyvodzovať závery. Každopádne sa ukazuje, že Trump vie prekvapiť. Negatívne i pozitívne.
- Reklama -