pondelok, 13 júla, 2020
10.2 C
Bratislava
Úvod Aréna "Búrka v šerbli", kšefty spájajú, prestaňte s vyplakávaním. Politici reagujú na koaličnú...

“Búrka v šerbli”, kšefty spájajú, prestaňte s vyplakávaním. Politici reagujú na koaličnú krízu. Čo poradil Dankovi smerák?

Na našu otázku, či je v koalícii kríza a ako vníma napätie medzi Slovenskou národnou stranou a Smerom, povedal poslanec Anton Hrnko zo SNS, že ide o prirodzený spor.

„Napätie medzi našou stranou a Smerom vnímam ako normálny pracovný zápal. Je to normálny prirodzený spor, ktorý sa musí vyriešiť pre prospech občanov. Súčasná koalícia určite dožije do roku 2020,“ odpovedal Hrnko.

Číž: Poradil by som Dankovi trošku trpezlivosti a nadhľadu

Podpredseda poslaneckého klubu Smer-SD Miroslav Číž si myslí, že napätie bude dramaticky klesať. „Vzťah medzi SNS a nami pokladám ako klasický problém, ktorý sa po čase v každej koalícii vynorí. Došlo k rôznym veciam. Fungujú objektívne okolnosti okolo nás. Raz pokles preferencií, pokusy diskreditovať politikov. Nevyhodnocujeme všetky veci rovnako. Elementárna vec je si sadnúť a veci si vysvetliť. Som presvedčený, že už k tomu došlo. To napätie bude dramaticky klesať,“ povedal Číž.

Zároveň si myslí, že sú v koalícii všetky predpoklady na to, aby vydržala, aj keď sa veštiť nedá nič dopredu. A hoci sú Most a SNS úplne nezlučiteľné strany, dnes fungujú, aj keď to podľa neho nepôjde bez nejakých napätí.

Smerácky poslanec dal dokonca radu aj Andrejovi Dankovi: „Andrej Danko dostáva všelijaké otázky, často podpásové. Je to dramaticky nová pozícia, v ktorej sa ocitol. Musí si na to zvyknúť a nie je to jednoduché. My si na to zvykáme 12 rokov a stále sme si nezvykli. Poradil by som mu iba trošku trpezlivosti a nadhľadu,“ uzavrel Miroslav Číž.

Názor Miroslava Číža podporil aj jeho stranícky kolega Dušan Jarjabek, ktorý si myslí, že napätie je iba medzi predstaviteľmi vo vláde. „Napätie medzi Smerom a SNS neexistuje, existuje napätie medzi čelnými predstaviteľmi vo vláde. To však neznamená, že je kríza. Napätie spočíva v istých nevyjasnených postojoch. Našťastie sa to nedotýka parlamentu, lebo ak by bola skutočná kríza, tak by neprechádzali zákony. Som presvedčený, že koalícia vydrží. V parlamentne sa utvrdzujeme, že alternatíva neexistuje, lebo niektorí politici z tých neštandardných strán reagujú na úrovni, kde môžete pochybovať o zdravom rozume,“ povedal Jarjabek.

Dušan Jarjabek sa tiež vyjadril aj ku včerajšiemu výroku Andreja Danka, ktorý povedal, že „ak si niekto myslí, že varím v tejto koalícii kávu, tak sa hlboko mýli“. Jarjabek na to dodal: „O Andrejovi Dankovi si nikto nemyslí, že by varil v koalícii kávu. Môžu sa udiať omyly, ale nič sa nedeje.“

Je to búrka v šerbli“

Koaličná kríza je pre Milana Krajniaka zo Sme Rodina iba súboj ég, z ktorého vzídu predčasné voľby. „Vnímam to, že je to taká búrka v šerbli. Myslím si však, že súčasná koalícia neprežije, ale ešte nie je ten polčas rozpadu vybavený. Ešte ich pár mesiacov čaká, ale určite nevydrží do konca riadneho volebného obdobia. Tie egá sú príliš veľké a budú si lúskať tie hlavičky o seba, až to jedna z nich nevydrží. Niekto má pocit, že má viac a druhý si to nenechá ľúbiť. V jednom momente to premiéra Fica prestane baviť a budú predčasné voľby. Fico ustupuje Dankovi relatívne dosť,“ myslí si Krajniak.

Galko: Andrej Danko bol včera v submisívnej polohe

„Myslím si, že už je po napätí. Včerajšia tlačová beseda ukázala, že SNS zrazila opätky a zistili, kde je ich miesto a teraz budú pekne šúchať nohami. Na tlačovke Danko hlavne útočil na opozíciu a povedal, že si vyprosuje útoky, ale už bolo vidieť, že dostali po ňufáku. Niečo vyskúšali, možno si niečo vymohli a dostali, ale myslím si, že už je po kríze,“ zhodnotil celú situáciu člen strany Sloboda a Solidarita Ľubomír Galko.

Koalícia podľa neho prežije a to z toho dôvodu, lebo „kšefty spájajú. Ide iba o trhanie koristi. Nejde o napätie vyvolané záujmom o ľudí, ale o napätie, že každý si chce urvať z toho čo najviac. Vždy sa budú vedieť takýmto spôsobom nejako dohodnúť, aj keď jeden z nich napne svaly, potom silnejší tomu slabšiemu niečo dá. Včera bol Danko na tlačovke už úplne v submisívnej polohe,“ dodal Galko.

Andrej Danko by už mal prestať s vyplakávaním“

Súčasné napätie medzi SNS a Smerom vníma aj Veronika Remišová z OĽaNO, ktorá si myslí, že takýto chaos s cenami energií tu ešte nemali. „Teraz sa každý snaží zbaviť zodpovednosti a koaliční partneri sa navzájom obviňujú, prípadne hľadajú nejakého obetného baránka,“ povedala Remišová. Obáva sa, že spoločné biznis záujmy sú silné spojivo na vydržanie koalície.

Remišová sa pustila aj do predsedu parlamentu Andreja Danka. „Andrej Danko by už mal konečne prestať s neustálym vyplakávaním, ako mu všetci krivdia. Osobitne ma to hnevá v prípade nezaslúženého povýšenia na kapitána. SNS by mala radšej robiť niečo pre našu krajinu a nezaoberať sa samými pletkami: horalky, plagátiky v parlamente, premaľovanie loga na železničných vozňoch či boj proti žltým vlakom…“ uzavrela poslankyňa z hnutia Obyčajných ľudí.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Riaditeľka nemocnice Veselá: Zdravotníci si musia chrániť zdravie. HIV pozitívna pacientka hrýzla všetkých okolo

Zdravotníci na urgentnom príjme v nemocnici vo Zvolene si čoraz častejšie musia chrániť zdravie pred agresívnymi pacientmi. Za minulý rok zaznamenali až...

Poľsko: Duda má veľmi tesný náskok pred svojím súperom, vyplýva z exit pollu

Exit poll z nedeľňajšieho druhého kola prezidentských volieb v Poľsku naznačuje možné veľmi tesné víťazstvo úradujúceho prezidenta Andrzeja Dudu. Podľa exit pollu...

Británia vyčlení na hraničnú infraštruktúru s EÚ viac než 700 miliónov libier

Británia vyčlení viac než 700 miliónov libier (781 miliónov 511 tisíc eur) na hraničnú infraštruktúru s Európskou úniou s cieľom udržať bezproblémový...

Prerušenie výroby v automobilkách spôsobuje Duslu miliónové škody

Napriek súčasnej ekonomickej situácii spôsobenej pandémiou plánuje akciová spoločnosť Duslo Šaľa dosiahnuť v tomto roku kladný hospodársky výsledok. Ten by sa mal...

Francúzsko: V Lamanšskom prielive zachránili 21 migrantov

Francúzske záchranné služby zachránili v Lamanšskom prielive 21 migrantov, ktorí sa pokúšali preplaviť na člnoch k pobrežiu Spojeného kráľovstva. Informovala o tom...

Korčok: Je smutné, že Fico politikárči s úplne všetkým, čo sa mu hodí

Je smutné, že Robert Fico (Smer-SD) politikárči s úplne všetkým, čo sa mu hodí. Týmito slovami reagoval v nedeľu na sociálnej sieti...

Slovensko neplánuje po vzore USA vystúpiť zo Svetovej zdravotníckej organizácie

Slovenská republika zostáva aj naďalej súčasťou Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Uviedla to hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová, ktorá tak reagovala...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,901 Úmrtí 28 Uzdravení 1,493 Infikovaných 380 Last updated: 13. júla 2020 - 05:52 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky