piatok, 3 júla, 2020
23 C
Bratislava
Úvod Aréna Ďalšie milióny na rekonštrukciu Hradu. Nabalí sa Váhostav?

Ďalšie milióny na rekonštrukciu Hradu. Nabalí sa Váhostav?

Šéf parlamentu Andrej Danko sa rozhodol, že sa bude pokračovať na obnove prestavby Bratislavského hradu aj napriek tomu, že podzemné garáže na archeologickom nálezisku boli silne kritizované.

Najnovšie má ísť o prestavbu budovy na Severných hradbách, píše Denník N. Zmluvu za vyše pol milióna eur dostala znova rovnaká architektonická kancelária Bouda a Masár. Išlo však iba o predĺženie základnej zmluvy z roku 2008 a tak o túto sumu nemuseli súťažiť.

Cena je podľa architekta Ivana Masára primeraná a má isť o veľkú prerábku. Roky sa však na prestavbe podieľa firma Váhostav, ku ktorej sa nedávno priznal Juraj Široký, ktorý je považovaný za mecenáša Smeru. Od roku 2009 mali za obnovu Hradu zarobiť okolo 100 miliónov eur.

Hovorca spoločnosti Tomáš Halán povedal pre Denník N, že nie je isté, či zákazku dostanú a či sa do súťaže zapoja. Podľa hovorcu takúto zmluvu nezískajú automaticky a bez súťaže, takže musia ponuku vyhodnotiť a rozhodnúť sa.

Hoci firma Váhostav tvrdila, že projekt na Hrade je nákladný a nie je pre ňu dostatočne lukratívny, tak spomínaných 100 miliónov eur za osem rokov je na úrovni ich ročných tržieb, pričom najviac zarába na diaľniciach.

Súťažné podmienky a ani cena práce na ďalšiu rekonštrukciu ešte nie sú zverejnené a národná rada na otázky neodpovedala týždeň. Predpokladá sa však, že by sa do vynovených priestorov mali presunúť úradníci z historickej budovy národnej rady na Župnom námestí.

Rekonštrukcia Hradu prebieha od roku 2008, keď s ňou začal  vtedajší predseda parlamentu Pavol Paška (Smer). Hoci bolo niekoľko protestov proti výstavbe garáži na keltskom archeologickom nálezisku, práce pokračujú. Verejnosť k náleziskám zatiaľ nemá prístup, hoci to bolo sľúbené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Taliansko: Úmrtnosť na koronavírus je najvyššia u ľudí s nízkym príjmom

Chudobní obyvatelia Talianska sú náchylnejší podľahnúť novému druhu koronavírusu než ľudia s vysokým príjmom. Vyplýva to z prvej významnej štúdie o nepomernom...

Trnavský kraj: Minister Budaj si prezrel najväčšie envirozáťaže

Miesta dvoch environmentálnych záťaží v Trnavskom kraji, ktoré patria k najväčším na Slovensku, navštívil v piatok minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). V sprievode predsedu Trnavského...

Turecko: Po výbuchoch v továrni na pyrotechniku hlásia 97 zranených a 4 obete

Na najmenej štyroch mŕtvych a 97 zranených sa zvýšil počet obetí mohutných výbuchov, ku ktorým došlo v piatok v továrni na zábavnú...

Doležal: Prepojenie Nitry s Komárnom cestou 1. triedy nie je vôbec pripravené

Severo-južný koridor, prepojenie Nitry s Komárnom cestou prvej triedy s napojením na nový dunajský most medzi Komárnom a maďarským Komáromom, s výnimkou...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,720 +20 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 226 Last updated: 3. júla 2020 - 22:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky