Ďalšie milióny na rekonštrukciu Hradu. Nabalí sa Váhostav?

  0
  Bratislavský hrad (Autor: TASR)

  Šéf parlamentu Andrej Danko sa rozhodol, že sa bude pokračovať na obnove prestavby Bratislavského hradu aj napriek tomu, že podzemné garáže na archeologickom nálezisku boli silne kritizované.

  Najnovšie má ísť o prestavbu budovy na Severných hradbách, píše Denník N. Zmluvu za vyše pol milióna eur dostala znova rovnaká architektonická kancelária Bouda a Masár. Išlo však iba o predĺženie základnej zmluvy z roku 2008 a tak o túto sumu nemuseli súťažiť.

  Cena je podľa architekta Ivana Masára primeraná a má isť o veľkú prerábku. Roky sa však na prestavbe podieľa firma Váhostav, ku ktorej sa nedávno priznal Juraj Široký, ktorý je považovaný za mecenáša Smeru. Od roku 2009 mali za obnovu Hradu zarobiť okolo 100 miliónov eur.

  Hovorca spoločnosti Tomáš Halán povedal pre Denník N, že nie je isté, či zákazku dostanú a či sa do súťaže zapoja. Podľa hovorcu takúto zmluvu nezískajú automaticky a bez súťaže, takže musia ponuku vyhodnotiť a rozhodnúť sa.

  Hoci firma Váhostav tvrdila, že projekt na Hrade je nákladný a nie je pre ňu dostatočne lukratívny, tak spomínaných 100 miliónov eur za osem rokov je na úrovni ich ročných tržieb, pričom najviac zarába na diaľniciach.

  Súťažné podmienky a ani cena práce na ďalšiu rekonštrukciu ešte nie sú zverejnené a národná rada na otázky neodpovedala týždeň. Predpokladá sa však, že by sa do vynovených priestorov mali presunúť úradníci z historickej budovy národnej rady na Župnom námestí.

  Rekonštrukcia Hradu prebieha od roku 2008, keď s ňou začal  vtedajší predseda parlamentu Pavol Paška (Smer). Hoci bolo niekoľko protestov proti výstavbe garáži na keltskom archeologickom nálezisku, práce pokračujú. Verejnosť k náleziskám zatiaľ nemá prístup, hoci to bolo sľúbené.

  - Reklama -