Zachránia české firmy pracovníci z Ukrajiny? Záujem o cudzincov je vraj obrovský

  0
  Česká vlajka (Autor: SITA)

  “Firmy potrebujú zamestnancov už teraz, nie za pol roka. Dovtedy môžu prísť o zákazky,” tvrdí šéf Zväzu priemyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

  Kombinácia rastúcej ekonomiky a rekordne nízkej nezamestnanosti už niektorým firmám ukrajuje z potenciálneho koláča ziskov. Existujú prípady priemyselných podnikov, ktoré už museli odmietnuť zákazky, pretože sa im nedarí obsadiť voľné pozície. Doviezť cudzincov je však stále problém.

  Niekoľko záujmových združení preto spojilo sily a vyzvalo členov vlády vrátane premiéra Bohuslava Sobotku, aby urýchlili proces prijímania ukrajinských záujemcov o prácu. Pod výzvou je podpísaný Zväz priemyslu a dopravy ČR, ďalej Konfederácia zamestnávateľských a podnikateľských zväzov ČR a Hospodárska komora.

  Zároveň odmietajú, že by sa tým vyhýbali zvyšovaniu miezd. “Vzhľadom na rekordne vysokú zamestnanosť nie je možné v ČR voľné pracovné miesta obsadiť českými uchádzačmi. Preto sa firmy obracajú na zahraničie,” povedal Hanák. Zároveň dodal, že ak sa situácia okamžite nezlepší, môžu firmy prísť o zákazky, či dokonca začať prepúšťať. Preto žiadajú vládu, aby urýchlene prijala návrh na zvýšenie personálnej kapacity ministerstva zahraničných vecí a ministerstva vnútra, aby vydávanie povolení netrvalo tak dlho.

  - Reklama -