Predražená zákazka na wifi vo vlakoch? Z tejto sumy sa točí hlava

  0
  Ilustračná fotografia (Autor: TASR)

  Štátna Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) má podľa Aktualít zaplatiť za namontovanie wi-fi do 20 vozňov až 408-tisíc eur bez DPH. Podľa tejto sumy tak zaplatia 20-tisíc eur na wi-fi v jednom vozni. Problém je však v tom, že v cene nie sú dokonca zahrnuté ani dátové služby.

  Keď v minulosti dodával technológiu Slovak Telekom, vychádzalo to sedemkrát lacnejšie. Podľa Ondreja Mateja z Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo nebol dôvod na zmenu technológie.

  V rámci projektu má wi-fi do vozňov montovať spoločnosť WDS Solution. Napriek tomu, že sa vyjadrujú názory, že sa nekonala súťaž, ZSSK sa bráni, že sa uskutočnila formou prieskumu trhu, kde boli traja uchádzači.

  Analytik INEKO Ján Kovalčík však oponuje. „Prieskum trhu nie je optimálna forma obstarávania, ktorá je možno odôvodniteľná pri zakázkach v drobnej hodnote,“ povedal pre Aktuality.

  Svoje vyjadrenie poskytol aj súkromný prepravca RegioJet, podľa ktorého je cena päťnásobne drahšia oproti trhovej hodnote. Dokonca má ísť ešte aj o staršiu verziu zariadenia, ktoré je na trhu štyri roky.

  Železničná spoločnosť Slovensko sa však bráni a hovorí, že je pripravená ukázať technické parametre zariadení. Podľa nich RegioJet klame a „nové riešenie je posunom o niekoľko generácii vpred“, uviedol hovorca ZSSK Tomáš Kováč. Ďalej dodal, že plánujú vypísať aj ďalšiu súťaž na wi-fi do 200 vagónov, kde by sa mohlo pripojiť až sto cestujúcich v jednom vagóne.

  - Reklama -