Vykopol ju Trump? Diplomatka Nulandová známa tvrdým postojom voči Rusku na ministerstve končí

  0
  Victoria Nulandová (Autor: TASR)

  Spolu s ňou z ministerstva odišli aj ďalší kariérni diplomati, napríklad poradkyne ministra zahraničných vecí Joyce Barrová a  Michele Bondová. Odchádza aj Gentry Smith, ktorý viedol odbor zahraničných misií, ako aj Gregory Starr, ministerský poradca pre bezpečnosť diplomatov.

  Tieto informácie televízie CBS potvrdil aj samotný rezort zahraničia USA. Dôvody ich odchodu nie sú známe.

  Ruské médiá dnes o Nulandovej napísali, že sa “aktívne zúčastňovala na udalostiach spojených s politickou krízou na Ukrajine a navštevovala Kyjev v čase nepokojov v zime na prelome rokov 2013 a 2014. 
  V jednom z rozhovor pre televíziu CNN Nulandová podľa agentúry TASS uviedla, že Spojené štáty investovali do rozvoja demokracie na Ukrajine päť miliárd dolárov. Nulandová dodala, že “tieto peniaze nešli na podporu Majdanu” – protivládnych demonštrácií na kyjevskom Námestí nezávislosti.

  Na post ministra zahraničných vecí USA nový prezident USA Donald Trump navrhol Rexa Tillersona, ktorý bol dlhoročným riaditeľom ropnej a plynárenskej spoločnosti ExxonMobil. Tillersonova kandidatúra tento týždeň získala podporu senátneho výboru pre zahraničné vzťahy, čo podľa agentúry AP znamená, že mu dôveru s najväčšou pravdepodobnosťou vysloví aj celý Republikánskou stranou ovládaný Senát.

  Pokiaľ ide o vzťahy medzi Ruskom a USA, ktoré poznamenali rozdielne názory na riešenie mnohých kríz vo svete, ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v stredu vyhlásil, že normalizácia vzťahov Ruska s USA si “žiada čas”. Poznamenal, že Moskva “si nerobí ilúzie” ohľadom nového reštartu vzťahov so Spojenými štátmi. “Nemáme nijaké naivné očakávania,” vyhlásil. Uviedol tiež, že novú administratívu prezidenta USA Donalda Trumpa treba posudzovať podľa jej činov.  

  - Reklama -