Minister zdravotníctva prehovoril: Korupcia nie je to jediné, čo môže za stav zdravotníctva

    0
    Tomáš Drucker (Autor: TASR)

    Minister zdravotníctva Tomáš Drucker v rozhovore pre Postoj.sk uviedol, že rezort zdravotníctva nebral iba ako osobnú kariéru s tým, že si tam ide posedieť na ministerskom kresle. „Zdravotníctvo bola pre mňa oblasť, ktorú som považoval za dôležitú vziať.“

    Zdravotníctvo sa podľa neho stalo agendou celej vládnej koalície, aj keď sa o tento rezort nikto netrhal. Vo svojom rozhodnutí prijať ponuku a robiť veci lepšie vidí ako nestraník slobodu. „Dostal som naozaj veľkú personálnu slobodu. Mohol som si vybrať štátnych tajomníkov, vedenie do Všeobecnej zdravotnej poisťovne, šéfa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou i pozície riaditeľov nemocníc.“

    Rozpočet však napriek sľubom nepriklepol do jeho ministerstva toľko, koľko by bolo potrebné. Drucker dokonca priznal aj to, čo jeho rezortu väčšina odborníkov vyčíta. „Viem, že zdravotníctvo má preukázateľne aj vysokú mieru neefektivity a že zdroje doň rástli v posledných rokoch veľmi rýchlo. V roku 2010 sa uzákonil každoročný nárast miezd lekárom, ako aj ostatným zdravotníckym zamestnancom, a len v roku 2017 sa zvýšia zo zákona náklady zamestnávateľom na Slovensku za zdravotníckych zamestnancov o takmer 130 mil. EUR. Ale treba povedať aj to, že sa za tie peniaze aj zvýšila dostupnosť zdravotnej starostlivosti.“

    To, že si pacienti nevedia uvedomiť čakacie lehoty pri odkladných úkonoch, hneď nemusí znamenať, že je niečo zlé a nič nefunguje. Vyriešiť by to mohli iba väčšie kapacity, čím by však hrozilo riziko, že ostanú väčšinou nevyužité.

    Korupcia v zdravotníctve

    Minister sa dotkol aj témy korupcie. „Dostal som nedávno otázku, čo hovorím na korupciu v zdravotníctve. Viete, čo je korupcia v zdravotníctve? Tá pri nákupoch prístrojov alebo tá u lekárov, ktorá dopadá na pacientov? Veď korupcia nie je závislá len od ministra, hoci on musí byť pozitívnym vzorom, ako to má fungovať. Musíme robiť mnohé opatrenia, zlepšovať zákony, ktoré tomu pomôžu, ale je to hlavne o kultúre, a to nielen zhora, ale aj zdola. S korupciou však treba bojovať, ale nie je to jediné, čo môže za stav zdravotníctva.“

    To, že by v zdravotníctve boli nejaké skupiny, ktoré by tento rezort komplexne tunelovali, poprel Drucker ako nepravdivé informácie. „Áno, sú tu mnohé prípady, ktoré boli aj medializované, určite sú tu skupiny, ktoré si napríklad vybavili lepšie podmienky v oblasti rádiodiagnostiky, limity od poisťovní. Ja vidím, že niekto má násobné limity a nikto nevie prečo. Ale je to zlodejina? Určite je to neefektivita a v mnohých prípadoch nespravodlivosť. Ale rozšírený obraz, že sú tu jeden – dvaja ľudia, ktorí to všetko ovládajú, je mylná predstava.“

    Aká je Penta?

    Dokonca prišlo aj na stále viac mediálne diskutovanú Pentu. „Nemám také zásadné skúsenosti s Pentou, aby som vedel povedať, či je v zdravotníctve dobrá alebo zlá. Podnikanie je cieľavedomá činnosť na dosahovanie zisku. Nemyslím si, že Penta je tam, kde je, len preto, že si všade našla kamarátov. Jednoducho sú tam ľudia, ktorí majú predispozíciu a dravosť si kontakty budovať a potom aj veci vybudovať.“

    Za svoj najväčší úspech považuje programové vyhlásenie vlády, ktoré, ak bude naplnené, môže byť vnímané ako celospoločenský úspech. Minister Drucker je tak presvedčený, že po ňom nejaká stopa ostane.

    - Reklama -