Je tu nová éra. Koniec vojen a farebných revolúcií. Profesor Oskar Krejčí neveril, ale vraj dnes už vidí, čo všetko si Donald Trump uvedomil a čo bude nasledovať

0
Oskar Krejčí (Autor: Hans Štembera)

Šéfom diplomacie sa stane generálny riaditeľ energetickej spoločnosti ExxonMobil Rex Tillerson. V utorok to oznámil budúci americký prezident Donald Trump, ktorý už pred časom označil Tillersona za „hráča svetovej úrovne“ a údajne si pochvaľuje aj ideovú blízkosť. O čom to svedčí?

Keď táto informácia začala koncom minulého týždňa presakovať, neveril som jej. Prečo? Toto rozhodne nie je kompromis, ale jasný signál, ako si Trump predstavuje medzinárodné vzťahy. V zdôvodnení píše, že Tillerson má geopolitické skúsenosti, ale sú to geoekonomické skúsenosti. Je predstaviteľom manažérskej vrstvy, ktorá podniká po celom svete, a dosiahol neuveriteľné veci. Je nositeľom ruského vyznamenania priateľstva, ktoré dostal od Putina v roku 2013. To je vyznamenanie, ktoré obdržali aj český europoslanec Jiří Maštálka, poľský režisér Wajda alebo Oscar Niemeyer z Brazílie. Možno je to zvláštna spoločnosť, ale fakt, že bol vymenovaný za ministra zahraničia človek, ktorý toto vyznamenanie dostal, je prekvapením aj pre mňa. Samozrejme, je dôležité, za čo ho dostal. Mimochodom, dohoda, ktorú urobil v roku 2011 o spoločných aktivitách v súvislosti s arktickými zdrojmi, bola za 300 miliárd dolárov. Priebeh, samozrejme, zastavili sankcie. Rex Tillerson je jednoznačne proti ruským sankciám, a to nie z politických dôvodov, ale preto, že je podnikateľ.

A čo by to pre nás mohlo znamenať? Na jednu z kľúčových pozícií sa dostal človek, ktorý by mohol prezentovať iné poňatie bezpečnosti, aké predstavovali jeho predchodcovia. Orientácia na vojenské riešenie problémov a farebné revolúcie je v rozpore s jeho životnou skúsenosťou. Mohol by byť človekom, ktorý koná spôsobom: bezpečnosť založená na vzájomnej závislosti. Všetci potrebujeme rásť, vyliečiť si svoje neduhy a ešte potrebujeme spolupracovať. Samozrejme, rušivé elementy, ako je Islamský štát, treba vymazať, ale prečo sa, preboha, má hádať Rusko so Spojenými štátmi? Na to neexistuje racionálny dôvod okrem toho, že na tom pár ľudí kariérne a obchodne zarába. Pre normálneho podnikateľa je to veľmi drahé a veľmi nebezpečné. Hádať sa s Ruskom je veľmi zlý podnikateľský zámer, keď s ním môžeme viesť kšeft. Samozrejme, v rámci daného obchodu sa s ním budeme hádať o čo najväčší zisk, ale nie je nutné pre to rinčať zbraňami. Ak budeme rinčať zbraňami, kšeft pokazíme a všetci na tom prerobíme.

Padali rôzne mená. Vidíte aj ďalšie dôvody, prečo práve Tillerson?

Keby som mal povedať, čo je v pozadí, pravdepodobne si Trump myslí, že situácia USA nie je dobrá, a vyhodnocuje potrebu urobiť Ameriku veľkou ako nutnosť zásadne zmeniť politiku, pretože inak bude Amerika čoraz menšia.

Samozrejme, povedie sa veľa rečí o tom, že je ruský človek, ale nie je. Nie je to ruský človek, je to človek, ktorý potrebuje vyliečiť Ameriku a evidentne pochopil, že spôsob vládnutia, ktorý reprezentovali prezidenti po skončení druhej svetovej vojny, nie je pre Ameriku dobrý. Veľmi dobre vie, že nie je dôvod hádať sa s Ruskom, keď sa môžeme dohodnúť na spoločnom záujme.

Vo Washingtone prebieha kampaň o ruskom ovplyvňovaní volieb. Technicky si to nedokážem predstaviť, ale podstatné je, aké sú dôkazy o tom, že vládni ruskí hackeri napadli databanky Hillary Clintonovej. Žiadne nie sú. Keby ich mali, tak ich zverejnia. A okrem toho, čo bolo napríklad obsahom e-mailov? To sú podstatné veci. Je to rovnaká situácia ako v Česku, keď sa namiesto riešenia dôvodu prehratých volieb menia ministri. Novinárom sa ponúkne iná téma. Nie je vnímaná podstata problému. Koľkokrát musí ČSSD prehrať voľby, aby pochopila, že sa musí nejako vyrovnať so svojím vedením? To isté je v Amerike. Bavia sa o tom, že nejakí hackeri nabúrali servery… Samozrejme, že niekto servery nabúral, ale čo tam našiel? A že to robili kremeľskí chlapci? Mohli to byť ľudia z Ruska, ale podstatný je dôkaz. Keby to bolo čisté, nikoho to netrápi.

Proti tvrdeniu o tom, že cieľom Kremľa bolo zvolenie Donalda Trumpa, a preto ovplyvňoval situáciu, sa ohradila Moskva aj samotný Trump. Skutočnosť, že Rusko ovplyvňovalo kampaň pred americkými voľbami, vychádza z vyšetrovania CIA…

No jasné. Na tom je najsmutnejšie to, že vo volebnom programe na začiatku prezidentovania mal Obama odpolitizovanie spravodajských služieb, pretože dobre vedel, že ideologické objednávky, ktoré smerovali na spravodajské služby, dramaticky skomplikovali situáciu USA. Zatiahli ich do konfliktov, ktoré sú nekonečné.

Keď sa vrátim k budúcemu ministrovi zahraničia USA, objavili sa už aj názory komentátorov, že mieri na post človek z biznisu s nulovými skúsenosťami z politiky, upozorňujú na jeho vzťahy s Ruskom, mnohí republikáni ho považujú za kontroverzného kandidáta. Čo na to poviete?

Čo sa týka tých tzv. nulových skúseností… On je členom výboru dôvery Centra strategických a medzinárodných štúdií. Komunikáciu na túto tému má zvládnutú. Je predstaviteľom geoekonomiky, nie geostratégie. To je iná vrstva, ktorá sa teraz ukazuje pre USA ako kľúčová. Keď budú mať o tri lietadlové lode viac, čo tým získajú? Nič. Musia obnoviť ekonomické sily. Je to americký človek, bývalý šéf amerických skautov, žije Amerikou. Videli ste skautov v Rusku? Vlani mal príjem 27 miliónov dolárov. To nie je žiadny zakuklený komunista. Je predstaviteľom modernejšieho poňatia medzinárodných vzťahov.

Už ste spomínali, že Tillerson je odporcom sankcií, ktoré USA uvalili na Rusko po ozbrojenom vpáde na ukrajinský Krym. Do akej miery je pravdepodobné, že Spojené štáty zrušia sankcie voči Rusku?

To nebude ľahké, rozhodne nie. Veľa sankcií sa opiera o Kongres USA a presadiť tam uvoľnenie vzťahov s Ruskom bude ťažké. Aj keď väčšina kongresmanov sú odchovanci médií a to sa takisto môže zmeniť. Netanjahu mieri do Azerbajdžanu, Putin do Tokia. To sú impulzy, ktoré bude musieť Amerika vstrebať, pretože svet sa začína správať bez ohľadu na to, čo si oni v upadajúcej veľmoci myslia, že je správne.

Aktuálne vyšiel rozhovor s Michailom Gorbačovom pre AP. Keď sa pred štvrťstoročím rozpadal Sovietsky zväz, Michail Gorbačov vraj očakával, že mu Spojené štáty a ich západní spojenci poskytnú nevyhnutnú ekonomickú pomoc. To, že k tomu nedošlo, zabránilo podľa neho utvoreniu bezpečnejšieho sveta. „Svet potrebuje, aby spolu Spojené štáty a Rusko spolupracovali. Spoločne by mohli viesť celý svet na novej ceste,“ uviedol v rozhovore. Čo vy na to?

Gorbačov predstavuje veľmi zlé poňatie medzinárodnej politiky. Je to neuveriteľne naivný prístup k tomu, čo sa dialo a deje. Zabudnime na staré časy, ale naivné je to aj zo súčasného hľadiska. Nie je možné, aby sa dohodli Spojené štáty s Ruskom a nechali bokom Čínu a Európu. Nie. Musia sa dohodnúť všetky celky. Svet nebude monopolárny ani bipolárny, je multipolárny. Dohoda Washington – Moskva, ktorá neberie do úvahy záujmy Číny, je neprijateľná, pretože sa dostaneme z dažďa pod odkvap. Aj my ako Európania si musíme želať, aby sme boli zatiahnutí do hry. Samozrejme, Európa upadá, ale ešte sme neupadli tak, aby s nami prestali ostatní počítať.

V súvislosti s Čínou ešte spomeniem aktuálne zverejnenú výmenu názorov: „Plne rozumiem politike jednej Číny, ale neviem, prečo by sme mali byť politikou jednej Číny viazaní, kým neuzavrieme s Čínou dohodu týkajúcu sa iných vecí vrátane obchodu,“ vyhlásil Trump podľa CNN. A z Číny už prišla reakcia o tom, že ide o základ vzťahov a citlivú otázku. To je podľa vás len úvodná prestrelka?

Pre mňa sú mnohé kroky, ktoré Trump urobil, prekvapivé. A to hlavne preto, že sú veľmi dobre premyslené. Myslel som si, že bude väčší amatér. Toto sú prípravné ťahy na rozhovory a upevňovanie rokovacej pozície. Aspoň dúfam, že sa tentoraz nesklameme tak, ako sa to stalo v prípade Obamu. Narúšať politiku jednej Číny by bolo úplne kontraproduktívne. Trump správne postrehol, že zbrane sú strašne predražené.

- Reklama -