štvrtok, 9 decembra, 2021
0.9 C
Bratislava
ÚvodArénaČeská ekonómka z Londýna porozprávala v ČT, aká je to dnes v...

Česká ekonómka z Londýna porozprávala v ČT, aká je to dnes v Anglicku hrôza

„Treba povedať, že ide o vojnu, kde proti sebe bojujú veľmoci USA a Rusko a na druhej strane sa na zemi vedie takmer primitívna vojna, v ktorej sú civilisti využívaní ako živé štíty,“ začala analytička opisovať súčasné dianie v Sýrii. Preto by sme sa vraj mali starať predovšetkým o civilné obyvateľstvo. „Európska únia žiaľ v tejto chvíli nemá dosť prostriedkov na to, aby boli jej armády akcieschopné. EÚ vystupuje ako mierový subjekt, ktorý vyvíja ekonomickú aktivitu a posiela humanitárnu pomoc… Ale rozvojová pomoc má len obmedzený dosah a v okamihu, keď sa v krajine bojuje, to nestačí,“ podotkla dáma.

Úloha českej ambasády v Sýrii

Vojenská slabosť EÚ sa ukázala aj pri operácii v Líbyi, keď hlavné sily útoku proti Muammarovi Kaddáfímu tvorili armádne sily Francúzska a Veľkej Británie. Čoskoro však museli obe krajiny požiadať o pomoc USA, pretože nemali dosť vlastných síl na vedenie operácie.

EÚ teda nemá silu ukončiť konflikt v Sýrii, ale Kalhousová sa domnieva, že tú silu dnes nemajú ani Spojené štáty, ani Rusko, pretože sa v Sýrii neangažujú len tieto dve veľmoci, ale aj veľa ďalších hráčov.

„Tam je veľmi zaujímavé, že Rusko nedefinovalo, čo je jeho hlavný cieľ. To je strategicky veľmi dobrý krok, pretože sa môže z tohto konfliktu stiahnuť a zachovať si tvár,“ uznala analytička. „Ale ako má Sýria vyzerať, keď ten konflikt skončí, to vlastne nevieme… Ani v prípade Spojených štátov to nie je jasné… Teraz by sme mohli ísť o rovinu nižšie a pozrieť sa, aké sú záujmy Saudskej Arábie či Iránu,“ pokračovala v opise situácie.

Zvláštnu úlohu v sýrskom konflikte má aj Česká republika, ktorá v tejto krajine udržuje otvorenú ambasádu. „Je to ťažké. My skutočne do istej miery legitimizujeme Asadov režim. Zvláštna je aj tá myšlienka, že musíme nechať tie komunikačné kanály otvorené. Niečo na tom určite je, ale mali by sme si povedať, s kým sme ochotní viesť dialóg,“ upozornila Kalhousová.

Sýrska opozícia totálne zlyhala

Veľmi tvrdo sa postavila proti tzv. umiernenej protiasadovskej opozícii. „Tam sa dá hovoriť o obrovskom zlyhaní. Predovšetkým Sýrčania žijúci v zahraničí mali prísť s nejakou jasnou víziou, čo bude po Asadovi. Ale to sa nestalo, tá opozícia bola vždy veľmi rozvadená, a hoci môžeme kritizovať kroky Obamovej administratívy, tá opozícia to Obamovi vôbec neuľahčila,“ skritizovala dáma umiernenú opozíciu.

Nekompromisne sa potom vyjadrila na adresu Moskvy. Z miest, kde Rusko útočí, už je podľa analytičky jasné, že Moskve nejde v prvom rade o porážku islamistov, ale skôr o to, aby celý konflikt redukovala na dve strany – na jednej strane diktátor Asad a na druhej strane islamskí radikáli. Aby Moskva tento cieľ dosiahla, neváha vraj používať ani primitívnejšie zbrane, pretože sú lacnejšie ako zbrane sofistikované. Tieto primitívnejšie zbrane však majú na svedomí viac civilných obetí. „Môj dojem je taký, že Rusko si vyberá civilné ciele zámerne,“ varovala Kalhousová.

Veľká Británia prestáva byť mocnosťou, topí sa vo vlastných problémoch

Nakoniec sa vyjadrila aj k situácii vo Veľkej Británii, pretože tam žije. „Myslím si, že môžeme zabudnúť na Veľkú Britániu ako medzinárodného hráča, pretože bude niekoľko najbližších rokov pohltená sama sebou, a to, čo sa nazýva zahraničnou politikou, sa zredukuje do nových vzťahov s EÚ a ďalšími časťami sveta,“ vyslovila svoj názor expertka.

Z Veľkej Británie tak bude skôr malá Británia. Najhrozivejší na tom je možno fakt, že zástancovia Brexitu nemali úplne jasný plán, čo budú robiť ďalej, ak uspejú. „Británia sa rúti do zmätkov, čiastočne už v nich dokonca je,“ pokračovala dáma ohľadom ostrovného kráľovstva. Vládni konzervatívci sú rozvadení a opozičná labouristická strana nemá v tejto chvíli silu konzervatívcov nahradiť, pretože aj jej chýbajú výrazný líder a jasný plán.

Pozícia Británie je oslabená aj preto, že napríklad pre Washington bude teraz oveľa výhodnejšie rokovať s Berlínom. Summa summarum, Británia si podľa Kalhousovej koleduje o naozaj veľké problémy. Zvlášť, keď prihliadneme aj k spoločenskému napätiu medzi rodenými Britmi a prisťahovalcami. Toto napätie miestami dokonca prešlo do fyzických útokov. Ale česť polícii, pretože vraj robí, čo môže, a politici násilie odsudzujú.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 748,969 Úmrtí 15,095 Uzdravení 616,643 Infikovaných 117,231 Last updated: 9. decembra 2021 - 04:25 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img