V análoch Slovenského národného archívu sa našlo niekoľko stoviek fotografií, ktoré zobrazujú život a prácu Židov v pracovnom tábore v Seredi či na iných miestach Slovenska. Fotografie zaujali aj lídra SHO Róberta Šveca, ktorý na sociálnej sieti o fotografiách napísal: „ sú dôkazom toho, že o Židov bolo dobre postarané. Mali zabezpečenú lekársku starostlivosť aj stravovanie. Na to, čo sa osvedčilo v minulosti, nadviažeme aj v budúcnosti“.
Tento status neskôr zdieľal aj bývalý líder extrémistickej polomilitantnej skupiny Vzdor – Kysuce Marián Magát. Obaja, Švec aj Magát, sú známi zástancovia Slovenského štátu a vtedajšieho prezidenta Jozefa Tisa. Švecovo SHO sa teraz plánuje zmeniť na politickú stranu. Magát kandidoval už v posledných parlamentných pod číslom 88 na Kotlebovej kandidátke.
Zdroj: Facebook/Róbert Švec a Marián Magát
Fotografie vznikli na objednávku
Nedobrovoľní obyvatelia pracovného tábora v Seredi sú na fotografiách zachytení v jedálni, u lekára či pri práci. „Ide bezpochyby o profesionálne fotky a oficiálne schválené fotenie,“ povedal pre Denník N historik Ján Hlavinka z Historického ústavu SAV, ktorý odhaduje, že vznikli v rokoch 1943 až 1944. „Pracovné tábory pre Židov na Slovensku boli väzením, do ktorého ľudácky režim neposielal ľudí na základe rozsudku a za porušenie práva, ale za to, že boli Židia,“ dodal odborník.
Na Šveca sa po uverejnení statusu zniesla kritika, na ktorú reagoval slovami: „Ani jedným slovom som nespomenul, že som za obnovenie pracovných táborov pre Židov. To, že niekomu to z môjho príspevku tak vyznelo, je jeho problém.“ Podľa jeho slov bolo za čias Slovenského štátu veľa dobrého a na to by rád nadviazal. Na doplňujúce otázky Parlamentných Listov však Švec odpovedať odmietol so slovami, že viac sa k téme vyjadrovať nebude.
Zdroj: Facebook/Róbert Švec
Mali by ho trestne stíhať
„Myslím si, že za také vyhlásenie by mal byť tento človek trestne stíhaný a poslaný do väzenia, lebo obhajuje koncentračné tábory, čo de facto znamená, že sa hlási k myšlienke fašizmu,“ myslí si o Švecovom vyhlásení smerák Ľuboš Blaha, ktorý verí, že polícia sa jeho statusom už zaoberá. „Verím tomu, že žiadna prokuratúra takéto trestné činy nebude chápať ako nevinné vyjadrenia,“ nádeja sa Blaha. „Je to tak odpudivé, až mi je z toho nevoľno,“ dodáva smerák. Podnet v tejto veci však na políciu podať neplánuje. „Pokiaľ viem, polícia koná sama a na ministerstve vnútra majú dokonca tím, ktorý sa týmto zaoberá. Verím tomu, že o tom dávno vedia a už to riešia,“ uzatvára Blaha.
„Tento typ výrokov by mal byť preskúmaný orgánmi činnými v trestnom konaní a ak tam bola akýmkoľvek spôsobom naplnená skutková podstata trestného činu, mali by byť exemplárne trestané,“ povedal pre PL.sk poslanec za SaS Martin Poliačik.
Jedna z nájdených fotografií Zdroj: Slovenský národný archív