pondelok, 25 októbra, 2021
9.9 C
Bratislava
ÚvodArénaFica kritika kvôli zbraniam poriadne podráždila. Zareagoval naozaj tvrdo

Fica kritika kvôli zbraniam poriadne podráždila. Zareagoval naozaj tvrdo

„Ja toto vôbec nevnímam ako niečo nemorálne a odmietam, aby som bol spájaný s tým, že dobre že nezodpovedám za terorizmus vo svete, keďže sa nejaké zbrane zo Slovenska niekde objavili,“ povedal Fico.

„Zbraň je normálny biznisový produkt. Keď nepredáme my, predá niekto iný, ale potom neplačte, ak sa nebudú zbrane predávať a zrazu budeme vidieť, že naši ľudia prichádzajú o robotu. Ja som s týmto nikdy nemal problém,“ vysvetlil premiér.

Otvorene hovoriť o predaji  zbraní

Kritizoval, že v deväťdesiatych rokoch obsadili na úkor Slovenska trhy zo zbraňami krajiny, ktorých predstavitelia Slovensko za ich výrobu kritizovali.

„Tak nebuďme už hlúpi. Majme aj my svoj vlastný rozum a majme hlavne odvahu hovoriť o týchto veciach otvorene,“ doplnil.

Britský denník The Guardian a viacero tlačových agentúr tento týždeň informovali, že niekoľko stredoeurópskych a východoeurópskych štátov v posledných štyroch rokoch schválilo diskrétny predaj zbraní v hodnote viac ako jednej miliardy eur do krajín na Blízkom východe, o ktorých bolo známe, že dodávajú zbrane Sýrii.

Cieľom  Arabský polostrov

Medzi tieto krajiny patrilo aj Slovensko, uvádza sa v správe tímu investigatívnych novinárov. Denník pripomenul, že išlo o predaj tisícov útočných zbraní, ako sú útočné pušky AK-47, mínomety, raketomety, protitankové zbrane a guľomety. Tie boli dodávané po novej balkánskej trase na Arabský polostrov a do krajín susediacich so Sýriou.

Správa investigatívnych skupín uviedla, že zbrane a strelivo zo strednej a východnej Európy, ktoré boli identifikované na videozáberoch a fotografiách zo sociálnych sietí, v súčasnosti používajú jednotky Slobodnej sýrskej armády, ktorú podporuje Západ, ale aj bojovníci z islamistických skupín ako je Front an-Nusra, Ansár aš-Šám, Dáiš/Islamský štát alebo frakcie bojujúce za sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

V Jemene tento typ zbraní a munície používajú sunnitské skupiny bojujúce proti povstaleckým húsíom.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 457,431 +993 Dnes Úmrtí 12,917 +14 Dnes Uzdravení 413,068 Infikovaných 31,446 Last updated: 25. októbra 2021 - 11:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img