VIDEO Výtvarníka napadol starosta obce, komunistická strana tvrdí, že spadol sám. Ako to bolo naozaj a čo si o prípade myslí ministerka Žitňanská?

  0
  Pamätník komunistického politika Vasiľa Biľaka v Krajnej Bystrej počas noci 22. februára 2015 aktivisti na protest pomník postriekali červenou farbou a zatreli bustu politika aj nápisy pod ňou. Na pomník napísali červenou farbou aj slovo "sviňa". (Autor: SITA)

  V sobotu 25. mája sa výtvarníci Ľuboš Lorenz a Peter Kalmus vybrali do obce Veľký Lipník. Na obecnom úrade v tejto obci totiž visí pamätná tabuľa venovaná Jánovi Pješčakovi. Výtvarníci však na mieste prišli do konfliktu s obyvateľmi obce a miestny starosta Peter Labant dokonca Lorenza podľa jeho slov fyzicky napadol – zhodil ho z kontajnera, na ktorom výtvarník stál. Ľuboš Lorenz pri incidente utrpel viacero zranení vrátane zlomeného rebra. „Takéto pamätníky majú byť odstránené! Pokúsil som sa zatrieť tabuľu vodou zmývateľnou farbou. Stál som na debni, keď ma z nej niekto skopol. Až potom som sa dozvedel, že išlo o starostu,“ cituje výtvarníka Čas.sk.

  Incident, ktorý sa odohral v sobotu, rozhneval aj ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú. „Úctu si zaslúžia predovšetkým obete režimov a nie ich predstavitelia. Ľuboš Lorenz, ktorý poukázal na nemorálnosť pamätnej tabule venovanej komunistickému prokurátorovi Jánovi Pješčakovi v obci Veľký Lipník, bol surovo napadnutý starostom obce,“ napísala ministerka a výtvarníkovi popriala skoré uzdravenie.

  Zdroj: facebook/Lucia Žitňanská

  Komunistická strana Labanta chváli

  Poľutovanie nad fyzickým napadnutím Ľuboša Lorenza vyjadril aj saskár Martin Poliačik. Ten si však myslí, že forma protestu, ktorú umelec zvolil, nebola práve najšťastnejšia. „Dôjsť na voľajakú dedinu, s farbou vybehnúť na zjavne zánovnú, asi eurofondovú fasádu, tam sa človek ozaj nemôže diviť, že dostane na búdku. O čo tam reálne išlo, sa starosta v monterkách možno dozvedel až zo správ,“ myslí si Poliačik.

  Zdroj: facebook/Martin Poliačik

  Komunistická strana Slovenska však má v prípade jasno. „Pán Labant, zachovali ste sa správne, kiežby každá obec minimálne na východnom Slovensku mala takého starostu. Držím vám palce a želám veľa energie, trpezlivosti a pokoja pri naťahovaní sa s týmto… milovníkom vínka v plastovej fľaši,“ nešetrili predstavitelia strany kritikou a nevyberanými slovami na výtvarníkovu adresu. V statuse KSS sa tiež píše, že starosta Labant Lorenza fyzicky nenapadol. Vo videu, ktoré uverejnil Lorenz na svojom Facebooku, však jasne vidieť, ako starosta výtvarníka zhodil z odpadkového koša.

  Video z incidentu Zdroj: facebook/Ľuboš Lorenz

  Zdroj: facebook/Komunistická strana Slovenska – KSS

  Ostro protestuje aj ÚPN

  Komunistický pohlavár Ján Pješčak je vo Veľkom Lipníku známy ako miestny rodák, ktorý sa zaslúžil o rozvoj tejto obce. V historických análoch však jeho meno figuruje aj v prípade justičnej vraždy čatára Aloisa Jeřábka. Proti odhaleniu pamätnej tabule protestoval aj Ústav pamäti národa.

  ÚPN v dnešnej tlačovej správe označil akt obyvateľov východoslovenskej obce za faktickú rehabilitáciu bývalého komunistického exponenta. Podľa hovorcu ústavu Tibora Ujlackého sa 25 rokov po páde železnej opony stávame svedkami relativizovania pravdy o našej minulosti. Ujlacký pripomenul, že takýmto činom bolo i minuloročné odhalenie pamätníka vysokému komunistickému funkcionárovi Vasilovi Biľakovi.

  „V mene ÚPN aj v mene všetkých obetí totalitného komunistického režimu vyjadrujem ostrý protest proti tomu, aby sa na Slovensku 26 rokov po skončení komunistickej totality začali stavať pamätníky nepotrestaným členom a exponentom zločineckých organizácií, akými zjavne boli aj KSČ a KSS,“ vyhlásil predseda správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák.  

  Vyzval demokratické sily na Slovensku, aby sa pripojili k protestu a odsúdili iniciatívu, ktorá je znevážením pamiatky obetí komunistickej totality. Rovnako vyzval orgány činné v trestnom konaní, aby konali aj vo veci brutálneho fyzického napadnutia výtvarníka Ľuboša Lorenza starostom obce Veľký Lipník, ku ktorému malo dôjsť v sobotu (28. 5.). 

  Ľuboš Lorenz po incidente v sanitke Zdroj: facebook/Ľuboš Lorenz

  Zločiny KSS a KSČ nemôže ospravedlniť žiadny kultúrny dom

  „Žiadny kultúrny dom v obci Veľký Lipník či iné zásluhy Jána Pješčaka v prospech jeho rodákov nemôžu ospravedlniť zlo a zločiny, ktoré boli vďaka KSČ a KSS počas viac ako 40 rokov a aj za jeho pôsobenia vo vrcholných straníckych a justičných funkciách spáchané,“ zdôraznil Krajňák.

  ÚPN podľa jeho hovorcu nepopiera zásluhy Jána Pješčaka pre rodnú obec Veľký Lipník v období, keď patril k vrcholným predstaviteľom komunistického režimu. „Ale odhalenie pamätnej tabule osobe, ktorá má na svedomí kontroverzné uzavretie kauzy Cervanová, zametenie trestného stíhania Vasila Biľaka za vlastizradu počas prípravy okupácie Československa v roku 1968, ale hlavne rozsudok smrti a následnú popravu dnes už rehabilitovaného čatára Aloisa Jeřábka, ktorý sa v r. 1953 pokúsil ujsť zo socialistického Československa, považujeme za vrchol hyenizmu a totálny výsmech obetiam komunistického totalitného režimu, ktorý sme tu mali v rokoch 1948 – 1989, a súčasne aj ako provokáciu pre všetkých demokraticky zmýšľajúcich občanov,“ doplnil Ujlacký.  

  Autor: TASR, lb

  - Reklama -