Do Francúzska radšej necestujte. Krajinu zasiahne ďalšia vlna štrajkov

  0
  Parížske demonštrácie. Policajti v uliciach (Autor: SITA)

  Príčinou štrajku je ich nesúhlas s vládou presadzovanými zmenami v zákonníku práce. Agentúra AP pripomenula, že sociálne protesty sa vo Francúzsku odohrávajú v čase prípravy na majstrovstvá Európy vo futbale, ktorých bude krajina hostiteľom od 10. júna do 10. júla.

  Francúzsky denník Le Monde dnes na svojej webovej stránke informoval, že zásobovanie pohonnými látkami sa zlepšilo, aj keď v niektorých regiónoch je stále problém s plynulosťou dodávok. Zrušená je blokáda prakticky všetkých skladov a rafinérií, z ktorých štyri však nepracujú vôbec a dve obnovili výrobu len čiastočne. Pokračuje aj štrajk zamestnancov ropných terminálov v Marseille a Le Havre, odkiaľ sa dodáva letecké palivo na parížske letiská Orly a Roissy.
  Odborové združenia, ktoré pripravujú na 14. júna celoštátny deň protestov, koncom uplynulého týždňa vyzvali svojich členov a sympatizantov na mobilizáciu.

  Súčasťou tejto mobilizácie bude štrajk v doprave, ktorý sa začína v utorok večer. Do tohto štrajku sa zapoja aj zamestnanci železničnej spoločnosti SNCF, ktorá je pritom hlavným prepravcom futbalového šampionátu. “Nechceme ľuďom brániť, aby šli na futbal, ale treba, aby vláda s nami chcela diskutovať. Všetko je v ich rukách,” uviedol predseda odborárskej organizácie CGT Philippe Martinez. Štrajk zamestnancov dopravnej spoločnosti RATP v Paríži a v oblasti Ile-de-France sa začne vo štvrtok. RATP prevádzkuje aj parížske metro. V dňoch 3. až 5. júna by kvôli štrajku mohlo vo Francúzsku dôjsť aj k problémom v leteckej a námornej doprave.

  Francúzsky premiér Manuel Valls počas uplynulého víkendu znova zopakoval, že vláda nestiahne presadené zmeny v zákonníku práce a už vôbec nie článok č. 2 o decentralizácii sociálneho dialógu, lebo “ide o jadro zákona”. Dodal, že pri presadzovaní zmien je odhodlaný vydržať až do konca. Nový zákonník práce uľahčuje zamestnávateľom prepúšťanie a najímanie zamestnancov a znižuje ich pracovno-právnu ochranu, čo vyvoláva veľké protesty verejnosti obávajúcej sa straty pracovných miest. Vláda novú reformu presadila 10. mája bez toho, aby o nej nechala hlasovať parlament.

  - Reklama -