sobota, 26 novembra, 2022
9.5 C
Bratislava
ÚvodArénaBeblavý tvrdí, že treba modernizovať štát. Hovorí o troch oblastiach

Beblavý tvrdí, že treba modernizovať štát. Hovorí o troch oblastiach

Slovensko podľa nezaradeného poslanca NR SR Miroslava Beblavého desať rokov stojí na mieste s verziou 1.0, ktorá sa nevylepšovala, a potrebovalo by sa upgradovať na verziu 2.0. „Sme zaseknutí na veciach, na ktorých nie sú ideologické spory,“ povedal v parlamentnej rozprave k programovému vyhláseniu vlády Beblavý. Za tri najvážnejšie oblasti, ktoré potrebujú modernizáciu, opozičný poslanec označil rovnosť pred zákonom a zníženie korupcie, funkčný, lacnejší a jednoduchší štát a investovanie do budúcnosti krajiny, teda rozvoj výskumu a vedy. „Ľudia to vnímajú ako veľký problém naprieč politickým spektrom,“ konštatoval. Nová vláda Smeru-SD, SNS, Mosta-Híd a Siete má však podľa Beblavého takmer nulovú pravdepodobnosť, že Slovensko za štyri roky zásadnejšie zmodernizuje.

Kabinet podľa nezaradeného poslanca rezignoval na strednú vrstvu, keď v programovom vyhlásení nespomína zníženie daňovoodvodového zaťaženia pre zamestnancov, respektíve odbúranie administratívnej záťaže pre bežných občanov. Vláda rovnako podľa Beblavého nesľubuje nič v oblasti boja proti najväčšiemu zneužívaniu verejných zdrojov, teda pri čerpaní eurofondov a verejnom obstarávaní.

Beblavý upozornil, že vláda Smeru stavia cesty draho a pomaly. Pri takýchto cenách nemá šancu postaviť cesty, ktoré si naplánovala. „Možno Ján Figeľ by ten zoznam vedel postaviť,“ dodal.

Štát podľa opozičného poslanca nemá ambíciu manažovať veci cielene a efektívne, vláde stačí, keď nič „nevybuchne“. Nádej vidí Beblavý v ministrovi zdravotníctva Tomášovi Druckerovi. „Uvidíme, ako ďaleko ho na tej ceste pustia,“ dodal poslanec. Naopak nominácia Petra Plavčana na post ministra školstva svedčí o vládnej absencii vízie o zmene v rezorte.

Podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová (SaS) označila poslanca ĽSNS Rastislava Schlosára za vetchý konárik na Kotlebovom strome. Taký vetchý, že by som si cez vás nezavesila ani hodvábny šál,“ konštatovala Nicholsonová.

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -