Obrovský škandál. Títo mocní perú špinavé prachy v daňovom raji. Nechýba Putin ani Asad

  0
  Ilustračné foto (Autor: pixabay.com)

  Podľa BBC uniklo vyše 11 miliónov dokladov z panamskej právnickej firmy Mossack Fonseca. Médiá ich preto začali prezývať Panama Papers (Panamské papiere). Ukazujú, ako táto spoločnosť pomáhala svojim klientom prepierať peniaze, vyhýbať sa sankciám a unikať plateniu daní.

  Firma Mossack Fonseca uvádza, že počas 40 rokov fungovala bez najmenšej pripomienky a nikdy nebola obvinená z prekročenia zákona.

  Doklady, ktoré unikli do médií, ukazujú jej spojenie so 72 súčasnými alebo bývalými šéfmi štátov vrátane diktátorov. Získali ich nemecké noviny Süddeutsche Zeitung, ktoré ich odovzdali Medzinárodnému konzorciu investigatívnych žurnalistov (ICIJ) so sídlom vo Washingtone a ďalším 107 médiám v 78 krajinách sveta, aby ich analyzovali. Sú medzi nimi aj BBC Panorama a denník The Guardian. BBC nepozná totožnosť zdroja, ktorý ich poskytol.

  Doklady prinášajú informácie o 214 000 tajných offshore spoločnostiach, naviazaných napríklad na rodiny a spolupracovníkov bývalého egyptského prezidenta Husního Mubaraka, zvrhnutého líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího či sýrskeho prezidenta Bašára Asada a mnohých ďalších.

  Podľa BBC odhaľujú tiež prepieranie peňazí ruskou bankou, ktoré zahŕňa blízkeho priateľa ruského prezidenta Vladimira Putina a nekalé praktiky islandského premiéra Sigmunda Gunnlaugssona v roku 2007.

  - Reklama -