Tisícky rodín uväznených medzi armádou a teroristami. Beznádej, strach a hrôza v zajatí ozbrojeného konfliktu

  0
  Irackí vojaci hliadkujú na vojnovej línii s Islamským štátom (ISIS) v Ramadi, v provincii Anbar (Autor: SITA)
   
  V meste Hit, približne 100 kilometrov od irackej metropoly, sú uväznené desaťtisíce ľudí, ktorí sa nemôžu pohnúť z miesta. Dochádzajú tu potraviny, voda aj energia. Iracké vojská sa totiž zasekli práve pred týmto mestom a zvádzajú neľútostné boje s militantmi a teroristami z Islamského štátu (IS). 
   
  Desaťtisíce civilistov, ktorí sú v pasci, nechce iracká armáda zraniť, ale bez pomoci amerických leteckých útokov je postup nemožný. Práve s ich pomocou iracká armáda postupne oslobodzuje provinciu Anbar, ktorá bola doposiaľ z veľkej časti pod kontrolou militantov z IS. Postup pri oslobodzovaní Iraku sa však zastavil práve v meste Hit. 

  Evakuácia za zvukov bombardovania

  V pláne je presun tisícok rodín, ktoré treba evakuovať z mesta. Len od štvrtka, keď spojenecké sily a iracká armáda začali spoločne ofenzívu proti militantom v meste, podnikla koalícia vedená Spojenými štátmi 17 leteckých útokov priamo v meste Hit a v jeho okolí. 
   
  Mesto neďaleko Bagdadu má strategicky mimoriadne významnú polohu, pretože cezeň vedie zásobovacia trasa, pomocou ktorej militanti zásobujú svoje jednotky nielen v Iraku, ale aj v Sýrii. Ak sa armáde podarí obsadiť mesto Hit, bude to pre IS v Iraku znamenať veľkú stratu.
   
  V definitívnom útoku proti militantom však stoja civilisti, ktorí sa z mesta Hit nemajú ako dostať, pretože sa z nich stali rukojemníci militantov. Podobný scenár sa odohral aj v meste Ramádí, kde sa militanti pod tlakom irackej armády a spojeneckého bombardovania síce dali na ústup, ale vzali si ako rukojemníkov práve civilistov, ktorých potom použili ako ľudské štíty. 
   
  Napriek masívnemu bombardovaniu a likvidácii infraštruktúry zo strany koaličných vojsk sa militantom z teroristickej organizácie Islamský štát stále darí kontrolovať značné územie juhozápadne od mesta Mosul, ktoré sa im podarilo zabrať ešte v roku 2014.
   
  VIDEO Iracká armáda útočí na mesto Hit 
   
  - Reklama -