piatok, 2 decembra, 2022
0.9 C
Bratislava
ÚvodArénaVäzbe sa extrémista Kúrňava nevyhol. Súd naplnil predpoveď PL.sk

Väzbe sa extrémista Kúrňava nevyhol. Súd naplnil predpoveď PL.sk

Potom, čo vo štvrtok informovali ParlamentnéListy.sk o aktivitách mladého extrémistu Dávida Kúrňavu, nenechala na seba dlho čakať ani reakcia orgánov činných v trestnom konaní. Sudkyňa pre prípravné konanie Okresného súdu v Žiline vyhovela návrhu prokurátora a rozhodla o prijatí do väzby 19-ročného Dávida z okresu Čadca, ktorý v auguste 2015 zverejnil na internete inzerát s ponukou odmeny na postrieľanie migrantov,“ informuje na svojom webe TA3 s odvolaním sa na hovorcu Krajskej prokuratúry v Žiline Milana Cisarika. 
 
Mladík totiž v auguste minulého roka uverejnil inzerát, v ktorom ponúkal odmenu 25 eur brutto za každého zastreleného migranta. Mladý Kysučan si však nedal pokoj ani potom, čo mu bol vo februári udelený ročný podmienečný trest, a na sociálnej sieti verejne popieral holokaust. 
 
Dávid Kúrňava popiera holokaust na sociálnej sieti Facebook (zdroj: Facebook/Ctihodný občan)
 
Kúrňava je v súčasnosti vo väzbe a je právoplatne odsúdený na tri roky väzenia. Dôvodom väzby je obava z pokračovania trestnej činnosti, ako aj obava, že obvinený ujde alebo sa bude skrývať. Dávid K. sa vzdal práva podať sťažnosť proti rozhodnutiu o jeho vzatí do väzby,“ uviedol hovorca žilinskej krajskej prokuratúry.
 
Kúrňava, ktorý je vyučeným zámočníkom, si zarába aj na sociálnej sieti, a to predajom tričiek s vlastným motívom, ktorý však až príliš nápadne pripomína jeho vlaňajší inzerát. Tričká majú vpredu nápis „Slovensko Slovákom“ a na zadnej strane svieti „25€/1“ spolu so znakom používaným ultrapravicovými skupinami po celom svete. 
 
Kúrňava propaguje predaj tričiek na stránke Ctihodný občan.  Zdroj: Facebook/ Ctihodný občan
 
Podľa prokuratúry bol mladík odsúdený z viacerých trestných činov. „Výroby extrémistických materiálov, rozširovania extrémistických materiálov, podnecovania k národnej, rasovej a etnickej nenávisti a za tieto trestné činy bol súdom právoplatne odsúdený. Trest bol uložený v rámci konania o dohode o vine a treste, kde som zohľadnil doterajší život obvineného. To znamená, že nebol doposiaľ súdom odsúdený,“ vyjadril sa Marián Úkrop z Okresnej prokuratúry v Žiline ešte vo februári. 
 
Ani popieranie holokaustu sa však mladému extrémistovi nezdalo dostatočné a 15. marca zverejnil na svojom facebookovom profile údajný sen“. Ako píše: „Snívalo sa mi, ako som prišiel v bielej dodávke ku Bratislavskej kaviarni, odišiel som od dodávky a dodávka buchla, potom som sadol do auta (v policajnej uniforme). A išiel som na Žitný ostrov, tam bol Mihály a tí jeho feťáci, mal som MP5 v rukách, tak som ich tam postrieľal, presne 77 feťákov som zastrelil a potom si už len pamätám, že som dostal za to 1 rok podmienky a v novinách som bol všade, a Slováci ma milovali.“ 
 
 
Zdroj: Facebook/ Ctihodný občan
 
Ešte šokujúcejšie ako samotný status sú však súhlasné komentáre pod ním. Kúrňavovi sú naklonení  aj podporovatelia strany ĽS NS. Tí ešte pred súdom vyzývali ľudí na sociálnej sieti, aby mladému extrémistovi pomohli a nedovolili jeho odsúdenie.
 
 
728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -