Slovenské lajná a k*rva, kam sa pozrieš. Tieto výrazy „moralistovi“ Kotlebovi príliš nevoňali, a tak v polovici stopol predstavenie. Teraz chce podávať aj trestné oznámenie

  0
  Marian Kotleba (v popredí) s kumpánmi v rovnošatách pripomínajúcich Hlinkovu gardu z čias vojnového klero-fašistického Slovenského štátu (1939-1945) (Autor: SITA)

  Poslanec Marian Kotleba a jeho rozhodovanie o tom, ktoré umenie je „správne“ a ktoré nie, sa stalo tŕňom v päte niektorých občanov, ale aj umelcov. Incidentom, ktorý obletel médiá a ihneď sa stal jednou z najdiskutovanejších tém na sociálnych sieťach, bolo zrušenie predstavenia Kováči breznianskeho divadelného súboru. To si kraj objednal ako sprievodný program počas oceňovania učiteľov. Približne po štyridsiatich minútach bolo predstavenie prerušené na príkaz Mariana Kotlebu.

  K priebehu predstavenia a jeho predčasnému ukončeniu sa oficiálne vyjadrila už aj Banskobystrická župa v oficiálnej tlačovej správe. V nej ozrejmili, prečo si vybrali k udelovaniu cien práve toto konkrétne predstavenie. „Išlo o slávnostnú udalosť, ktorou sme chceli vyzdvihnúť mesto Brezno a jeho divadelný súbor. Predstavenie Kováči sme vybrali na základe odporúčania divadelného súboru,“ píše sa v správe.

  Župa ďalej informovala, prečo Kováčov predčasne prerušili. „V predstavení sa od počiatku používali krajne expresívne výrazy ako nakopať riť'rozbiť papuľualebo k*rva'. Frekvencia týchto výrazov sa stupňovala až do stavu, keď sa začalo hovoriť o srbských hovnáchslovanských lajnách'. V tejto chvíli sa predseda BB SK Marian Kotleba aj vzhľadom na reakcie publika rozhodol predstavenie ukončiť. Sme presvedčení, že ak by sa v tejto hre spomínali napr. židovské hovnáalebo cigánske lajná', tak by tí, ktorí sú dnes rozhodnutím predsedu BB SK pobúrení, žiadali toto predstavenie zrušiť ako prví,“ píše ďalej župa.

  Taktiež upozornili, že budú v tejto veci postupovať razantnejšie: „V súvislosti s výrokmi, ktoré v predstavení zazneli, zvažujeme podanie trestného oznámenia pre podozrenie zo spáchania trestného činu hanobenia národa, rasy a presvedčenia.“

  Oficiálne vyjadrenie BBSK k divadelnej hre Kováči. Zdroj: Facebook/BBSK

  - Reklama -