Strany reagovali na výzvu mimovládok. V Smere sa pustili do dvoch z nich, vraj zámerne zasahujú do volebnej kampane

  0
  Gabriel Šípoš, riaditeľ Transparency International Slovensko (Autor: Facebook)

  Ako sme informovali minulý rok, zákon o slobodnom prístupe k informáciám má podľa mimovládok svoje slabé stránky a vláda ho za celý čas napriek svojim sľubom nedokázala vylepšiť. Rozhodli sa teda vypracovať desať návrhov ako to zlepšiť. To bolo v novembri. Aká je situácia teraz?

  Z dvanástich desiati za

  „Desať z dvanástich oslovených slovenských politických strán sa verejne zaviazalo posilniť právo občanov na informácie presadením desiatich návrhov Transparency International, Aliancie Fair-play a Inštitútu INEKO. K záväzku sa odmietli pridať len strany Smer-SD a SDKÚ-DS,“ konštatovala organizácia Transparency International Slovensko (TIS).

  Návrhmi, ktoré organizácie vypracovali, vyzvali politické strany, aby sa do roka od ich zvolenia zaviazali tieto kroky presadzovať. Len pripomeňme niekoľko bodov návrhu. Stopercentné štátne a mestské firmy by mali plne podliehať infozákonu, platy a životopisy štátnych nominantov by boli verejné, zmluvy štátu aj samospráv by sa publikovali na jednom mieste a štát by začal systematicky prepájať databázy o verejnom obstarávaní, o zakladaní a vlastníctve firiem, eurofondoch či majiteľoch pozemkov.

  No kým drvivá väčšina strán či hnutí sa svojím podpisom zaviazali presadzovať uvedené návrhy, frešovci sa nevyjadrili a Smer poslal list, ktorého obsah vás odrovná.

  S vážnymi výhradami

  Smer síce deklaroval, že „prístup k informáciám je pre demokratickú spoločnosť životne dôležitý a zákon o slobodnom prístupe k informáciám je jedným z tých zmysluplných prostriedkov, ktorý bol prijatý v záujme čo možno najväčšej eliminácie korupcie“, no podal naozaj svojské vysvetlenie. Ďalšie mimovládky, a to Alianciu Fair-play a INEKO, totiž považuje za organizácie, ktoré poškodzujú stranu v predvolebnom období.

  „Smer-sociálna demokracia má vážne výhrady voči niektorým aktivitám občianskeho združenia Aliancia Fair-play a občianskeho združenia Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy, ako jedných z iniciátorov tejto výzvy, ktoré zámerne a cielene zasahujú do práve prebiehajúcej volebnej súťaže politických strán s cieľom ovplyvniť priebeh a výsledok tejto súťaže v neprospech politickej strany Smer,“ napísali v liste.

  Strana ďalej dodala, že hoci niektoré navrhované opatrenia považuje za prínosné, podieľať sa na prijímaní konkrétnych legislatívnych opatrení, ktoré súvisia s obsahom výzvy, je ochotná v prípade zvolenia do národnej rady.

  „Predseda Smeru Robert Fico nám napísal, že viaceré naše návrhy bude jeho strana presadzovať a samotný infozákon vníma ako dobrý nástroj boja proti korupcii. Výzvu ale podpísať nechce, lebo vraj neférovo zasahujeme do predvolebnej kampane… Necítime potrebu jeho list komentovať, názor si iste vie utvoriť každý sám,“ okomentovali smerácku odpoveď v Aliancii Fair-play.

  Mimovládky zároveň pripomínajú, že v marci 2017 zhodnotia, či strany zmeny v infozákone aj v praxi uplatňovania práva občanov na informácie naozaj presadili a či tak splnili svoje predvolebné sľuby.

   

  - Reklama -