VIDEO Hajlovanie, hákové kríže písané krvou a dobité tváre. Protesty sa zvrhli na brutálne boje v uliciach. Rozbuškou boli, ako inak, imigranti

  0
  Ilustračná fotografia (Autor: SITA)

  Do britského Doveru sa plavia trajekty z francúzskych prístavov Dunkirk a Calais, ktoré sú akousi prestupnou stanicou pre utečencov prahnúcich po živote v ostrovnej monarchii. Briti však nie sú príliš naklonení príchodu imigrantov, o ktorých si poniektorí myslia, že nebudú prínosom pre tamojšiu spoločnosť, ale práve naopak. Nájde sa však aj dosť ľudí, ktorí chcú utečencom pomôcť a nesúhlasia s krajne pravicovými názormi ich odporcov. V takejto atmosfére sú protesty a strety názorovo znepriatelených strán očakávateľné, ale to, čo zažili minulý víkend obyvatelia Doveru, bol pre nich šok.

  Ulicami znelo: Sieg Heil

  Pochod britských ultrapravičiarov v Doveri bol zameraný, ako inak, proti príchodu migrantov do Veľkej Británie. Skupiny neonacistov z celej krajiny sa zišli do prístavného mesta na juhu Anglicka, aby veľmi rázne vyjadrili, čo si myslia o utečencoch. V uliciach zaznel viackrát počas pochodu nacistický pozdrav Sieg Heil. V dave krajne pravicových radikálov sa objavili aj členovia skupiny EDL (English Defence League), ktorá je pouličným protestným hnutím zameraným proti islamizácii Británie.

  Neonacisti v britskom Doveri
  Zdroj: ReproFoto/Channel 4 News

  Neonacisti však neboli jediní, kto sa rozhodol vyjadriť svoj názor na utečencov demonštráciami. Ulice zaplnili aj ľudia z opačného tábora, ktorí hlásajú toleranciu k migrantom a nesúhlasia s neonacistickými postojmi britskej ultrapravice. „Ľudia z Doveru sú už znechutení a unavení z toho, ako je ich mesto používané na šírenie nenávisti. Sme tu, aby sme odmietli toto nenávistné posolstvo. Chceme veľmi mierumilovne a zodpovedne povedať, že fašisti nie sú v našom meste vítaní,“ uviedol Duncan Cahill z antirasistickej organizácie Hope not Hate (Nádej, nie nenávisť)
   

  Krvavé boje

  Na strety medzi dvoma názorovo rozdelenými tábormi nemusela polícia dlho čakať. Vzduchom lietali dymovnice, dlažobné kocky a fľaše. Transparenty s heslami sa na oboch stranách barikády premenili na zbrane, ktorými účastníci protestov bili jeden druhého hlava-nehlava. Ulice Doveru sa premenil na bojisko, aj keď sa polícia snažila rozvášnené davy od seba oddeliť.

  Po brutálnych stretoch medzi neonacistami a antifašistami skončilo v rukách polície deväť ľudí. Muži zákona okrem toho zhabali počas protestov 20 zbraní vrátane nožov, „boxerov“, palíc, kladív a tehál.

  VIDEO Strety neonacistov a antifašistov v Doveri

  Svastiky písané krvou

  Okrem hlavných stretov, ktoré sa v Doveri odohrali na Market Square sa v meste objavili aj ďalšie menšie incidenty, ktoré však majú veľký symbolický význam a poukazujú na to, ako veľmi je britská spoločnosť polarizovaná utečeneckou krízou. Týmto dôkazom sú krvou kreslené svastiky, čiže hákové kríže, ktoré zanechali zranení neonacisti na autobusoch či sklenených vitrínach obchodov, ktoré nestačili zdemolovať. Na vozidlách rozbili čelné sklá a na bokoch karosérií oboch autobusov zanechali krvou nakreslené hákové kríže.  

  Útok na autobusy sa stal priamo na jednej z doverských staníc. „Pracovníci stanice zabarikádovali dvere a cez okná sme videli veľkú skupinu fašistov. Zaútočili na náš autobus a rozbili na ňom okná. Jeden z nich potom na bok autobusu nakreslil svastiku krvou,“ uviedla pre denník The Guardian žena, ktorá bola svedkom hrozivej udalosti.
   


  Podobne mrazivé sú aj ďalšie svedectvá. „Nikdy som nič podobné nevidel, spočiatku som si myslel, že natáčajú nejaký film. Videl som, ako bodajú ľudí a jedného človeka pritlačili k zemi, porezali ho a jeho krvou potom nakreslili svastiku na autobus,“ uviedol pre Daily Mail ďalší zo svedkov.

  Už toho majú dosť

  Odporcovia neonacistov a zástancovia migrantov tvrdia, že z Doveru sa stáva akási bašta ultrapravičiarov z celej Veľkej Británie. Do nedávnych protestov sa totiž nezapojili len obyvatelia tohto prístavného mesta, ale aj stovky odporcov utečencov z celej krajiny. Nechýbali napríklad zástupcovia škótskej krajnej pravice či členovia spomínanej krajne pravicovej organizácie EDL (English Defence League). Táto organizácia zvolala ďalšiu, tentokrát celonárodnú demonštráciu proti utečencom na 20. februára do mesta Preston.

  - Reklama -