štvrtok, 4 marca, 2021
5.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Ekonomická genocída v USA. Historik z komunistickej strany neveriacky zízal na štatistiku

Ekonomická genocída v USA. Historik z komunistickej strany neveriacky zízal na štatistiku

Ekonomická nerovnosť v USA je naozaj veľká a nepodarí sa ju upraviť kozmetickými zmenami. „Tak, že by bohatí mali len trochu viac rovnosti a chudobní zase trochu menej, takže by sa to malo posunúť len o kúsok do stredu, to však nie je. To, čomu hovoríme ,príjmová nerovnosť‘, je skôr vojna, ktorú vedú Spojené štáty proti chudobným politicky aj ekonomicky,“ píše český politik z Komunistickej strany Čiech a Moravy s odvolaním sa na denník.

Najzásadnejšie na tom všetkom je, že príjmová nerovnosť je podľa historika neoddeliteľnou súčasťou amerického spoločenského systému. „Tá priepasť je v pláne. Ako systémový hendikep tých dole.“ „Najchudobnejší Američania tak nemajú ani tú najmenšiu reálnu nádej, aby dosiahli rovnosť v príjmoch.“ Takmer „nulové sú aj ich šance na to, čo je pre život najnutnejšie“, pokračuje autor v paľbe smerom za veľkú mláku.

Vojnu proti chudobe síce vyhlásil už prezident Lyndon Johnson, ale stalo sa to pred päťdesiatimi rokmi a nezdá sa, že by sa situácia nejako výrazne zlepšila. Medzi 400 najbohatšími Američanmi nájdeme len päť ľudí s latinskoamerickými koreňmi a dvoch černochov. V skutočnosti išlo podľa Skálu skôr o to, aby sa chudobní trochu upokojili a nevzbúrili.

Belosi v USA majú aj dnes väčšiu šancu nájsť si prácu, a to dokonca aj v prípade, že dosiahli nižšie vzdelanie ako ostatní občania Spojených štátov. Nehovoriac o tom, že existuje tiež diskriminácia na základe pohlavia. Biele ženy berú podľa odhadov len 78 percent príjmov za tú istú prácu, ktorú vykonávajú aj muži. U černošiek je to dokonca len 64 percent a u žien z Latinskej Ameriky len 56 percent. Takto podľa Skálu vyzerajú Spojené štáty.

Pôvodný text si môžete prečítať TU.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 314,359 Úmrtí 7,489 Uzdravení 255,300 Infikovaných 51,570 Last updated: 4. marca 2021 - 04:25 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky