Únik mozgov v plnom prúde. V zahraničí pracuje a študuje vyše 300-tisíc Slovákov. Návrat domov? Na to zabudnite

  0
  Ilustračné foto: Výroba áut na Slovensku (Autor: SITA)

  Viac ako 300-tisíc. To je počet Slovákov, ktorí tento rok podľa prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) pracujú v zahraničí. K tejto nemalej mase zamestnaných ľudí sa potom pridáva ešte ďalších viac ako 30-tisíc študentov, ktorí v cudzine chodia na vysoké školy. Ako sa dá správne predpokladať, najviac Slovákov pracuje alebo študuje v susednom Česku, ale počet našich spoluobčanov sa v posledných rokoch zvyšuje aj v Rakúsku či Nemecku.

  Prečo odchádzajú študenti

  PAS sa v prieskume, ktorý zverejnila na svojich stránkach pod názvom Talenty pre Slovensko, pýtala Slovákov žijúcich za hranicami, prečo odišli o čo ich k tomu viedlo. Medzi slovenskými študentmi v zahraničí prevládal jednoznačný názor, že najväčšou výhodou štúdia v zahraničí je kvalita vzdelávania a pedagógov. Hneď ďalší najčastejším dôvodom na opustenie vlasti bolo pre študentov lepšie prepojenie štúdia s praxou, ktoré je v zahraničí lepšie.

  Časť prieskumu PAS, v ktorom Slovenskí študenti odpovedali na dôvody odchodu do zahraničia
  Časť prieskumu PAS, v ktorom Slovenskí študenti odpovedali na dôvody odchodu do zahraničia (zdroj: PAS)

  Vrátiť sa nechystajú

  Z prieskumu Talenty pre Slovensko vyplynula aj jedna nie veľmi pozitívna správa pre Slovensko. Spomedzi študentov navštevujúcich zahraničné univerzity sa chce späť na Slovensko vrátiť len necelá štvrtina opýtaných a ešte horšie je to medzi pracujúcimi. Len 9% Slovákov, ktorí pracujú v cudzine sa chystá vrátiť domov, ale až 70 percent chce za hranicami zostať na trvalo.

  Časť prieskumu PAS, v ktorom slovenskí študenti v zahraničí odpovedali, či sa vrátia na Slovensko
  Časť prieskumu PAS, v ktorom slovenskí študenti v zahraničí odpovedali, či sa vrátia na Slovensko (zdroj: PAS)

  Únik mozgov

  Slovenskí podnikatelia doma často márne hľadajú pracovnú silu, ktorá by bola dostatočne kvalifikovaná. Podľa PAS však odchádzajú zo Slovenska ročne tisícky šikovných ľudí, ktorí sa odmietajú vrátiť len preto, aké pracovné podmienky v ich vlasti vládnu. Tým štát prichádza o budúcich platcov daní a poistenia. „Z dlhodobého fiškálneho hľadiska na tom Slovensko vytvára stratu, keďže financovalo ich zdravotnú a sociálnu starostlivosť v detstve, ako aj ich štúdium na základných a stredných školách, v produktívnom veku však na Slovensku pravdepodobne pôsobiť nebudú,“ píše PAS na svojej stránke.

  Časť prieskumu PAS, v ktorom Slováci odpovedali aj na otázku, prečo pracujú v zahraničí?
  Časť prieskumu PAS, v ktorom Slováci odpovedali aj na otázku, prečo pracujú v zahraničí? (zdroj: PAS)

  Lepšie platy aj podmienky

  Prieskum Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) ukázal aj dôvody, pre ktoré ľudia najčastejšie odchádzajú za prácou do zahraničia. Vyše tri štvrtiny Slovákov uviedlo, že išli pracovať o cudziny, pretože tam našli lepšie platové ohodnotenie aj ekonomické podmienky na život. Takmer polovica opýtaných ako dôvod uviedla lepšie možnosti profesionálneho rastu. Necelá štvrtina našich spoluobčanov pracujúcich v zahraničí odpovedala, že študovali v cudzine a preto tam aj zostali pracovať.

  Zopár čísel

  Zo štatistík zdravotných poisťovní, na ktoré sa odvoláva aj PAS, vyplýva, že od roku 2009 odišlo do zahraničia každý rok takmer 30-tisíc Slovákov, ktorí mali menej ako 30 rokov. Koncom 90. rokov sa za každoročne narodilo približne 80 000 detí a to podľa PAS znamená, že zo Slovenska tak rok čo rok odíde takmer tretina mladej populácie.

  A čo by Slovákov prilákalo naspäť domov? Študenti tvrdia že by ich pritiahlo zvýšenie platov a významnú úlohu by podľa prieskumu hrali aj poriadok a prosperita na Slovensku. „Podnikateľská aliancia Slovenska je presvedčená, že zlepšenie podnikateľského prostredia na Slovensku by firmám ušetrilo náklady a umožnilo im zamestnať viac ľudí za vyššie platy ako doteraz. Pomohlo by to pritiahnuť Slovákov zo zahraničia, zrýchlilo dynamiku ekonomiky a zvýšilo konkurenčnú schopnosť Slovenska v globálnom prostredí,“ tvrdí Podnikateľská aliancia Slovenska.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu