Svet vidí len utečencov zo Sýrie. Na svete je však vysídlených 60 miliónov ľudí. Nebojte sa, nie sú to teroristi. Čo ešte prezradil Obama pred summitom v Malajzii?

  0
  Americký prezident Barack Obama počas Valného zhromaždenia OSN v New Yorku (Autor: SITA)

  Obama si prezrel dnes mimovládne vzdelávacie stredisko na predmestí malajzijskej metropoly Kuala Lumpur, ktoré slúži pre najchudobnejšie vrstvy obyvateľstva a utečencov.

  “Svet sa správne zameriava na humanitárnu tragédiu odohrávajúcu sa v Sýrii, nesmieme však zabúdať, že vo vojnou zmietaných oblastiach sveta sa nachádzajú milióny ďalších utečencov,” povedal na návšteve charitatívnej organizácie Dignity for Children Foundation, kde sa stretol s deťmi utečencov z Mjanmarska, Sudánu a Somálska. “V skutočnosti je po celom svete vysídlených 60 miliónov ľudí,” dodal.

  Šéf Bieleho domu tiež odmietol myšlienku, že by utečenci mohli predstavovať teroristickú hrozbu pre krajiny, ktoré ich prijmú. Reagoval tak na obavy vyplývajúce po nedávnych teroristických útokoch v Paríži.

  Podľa štatistík Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) sa v Malajzii nachádza 153.850 utečencov a žiadateľov o azyl z Mjanmarska, Srí Lanky, Pakistanu, Somálska, Sýrie, Iraku, Iránu, Palestíny či iných krajín.

  Americký prezident pricestoval do Malajzie v piatok. Od dnes sa tam zúčastňuje na dvojdňovom summite lídrov Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN), dodala agentúra DPA.


   

  - Reklama -