Pripravte sa na najhoršie, upozorňuje americký reportér Európanov. Migračná kríza sa ešte len začína

    0
    Utečenci prichádzajúci do Európy (Autor: SITA)

    V súčasnosti prichádzajú do Európy desaťtisíce ľudí denne. Ženy, muži, deti, rodiny, starí aj mladí. „Prišli v snahe nájsť si nový život, v mnohých ohľadoch sú však zvestovateľmi nového veku,“ píše Nordland a dodáva, že podľa OSN sa dnes na svete pohybuje 60 miliónov vysídlených ľudí, čo je viac ako kedykoľvek predtým.

    Tí ľudia nepochádzajú len zo Sýrie, ale z mnohých ďalších krajín. Afganistan, Irak, Gaza, Haiti, krajiny subsaharskej a severnej Afriky. „Tí ľudia sú neoficiálnymi vyslancami neúspešných štátov, nekonečných vojen, neriešiteľných konfliktov.“ Nordland však poukazuje na skutočnosť, ktorá je oveľa dôležitejšia. Migračná kríza totiž môže byť omnoho väčšia, než je teraz.

    Z Afganistanu chce pre vyčíňanie Talibanu odísť ďalších 100 000 ľudí. Až 12 miliónov Sýrčanov opustilo svoje domovy. V Egypte je 5 miliónov Koptov, kresťanov, ktorí sa boja o svoju budúcnosť. Irackí jezídovia už nemajú domov. Jemenčania sú neustále bombardovaní Arabmi. Jemen je od Európy vzdialený zhruba rovnako ako Eritrea.

    A to zďaleka nie je všetko. Podľa prieskumov analytickej spoločnosti Gallup z rokov 2009 až 2011 sa 40 percent občanov Nigérie, krajiny, ktorá má dvojnásobne viac obyvateľov ako Nemecko, vyjadrilo, že keby mohli, emigrovali by na Západ. „A ponaučenie z roku 2015 – im a zvyšku sveta – ukázalo, že sa to dá.“

    Celý text si môžete v angličtine prečítať TU

    Európske mocnosti majú plné ruky práce s tým, aby zvládali súčasný tok migrantov, ktorý viacerí označujú za najväčší v dejinách. Problém však spočíva v tom, že nie je ani zďaleka taký, aký by mohol byť. „Hovoríme tu o miliónoch potenciálnych utečencov, ktorí sa chcú dostať Európy, nie o tisíckach,“ napísal Donald Tusk v nedávnom príspevku na Twitteri.

    „V celej Európe sa rozšíril otvorený rasizmus a xenofóbia. Nacionalistické a krajne pravicové strany sa začínajú tešiť obľube,“ uviedol bývalý nemecký minister zahraničia Joschka Fischer. „Zároveň však ide len o začiatok krízy, pretože podmienky, ktoré ľudí nútia opúšťať ich domovy, budú ešte horšie.“ A krajiny EÚ, ktoré majú tie najlepšie sociálne systémy na svete, sú týmito ľuďmi zahltené už teraz. „Politicky, morálne aj administratívne.“

    „Nemyslím si, že sa tá vlna zastaví,“ povedala Sonja Lichtová z maďarskej neziskovej organizácie ICDT, ktorá sa zaoberá prechodmi k demokracii. „Z času na čas možno poľaví, v každom prípade sa však musíme pripraviť. Svetový sever musí byť pripravený na to, že svetový juh je v pohybe. Celý juh sveta. To nie je len problém Európy, ale celého sveta.“

    autor: spa

    - Reklama -