Predražené prístroje, smerácka chobotnica a vulgárny raper. Vitajte v pomeroch nášho zdravotníctva

  0
  Mária Domčeková, kontroverzná exriaditeľka nemocnice v Piešťanoch, za ktorej riadenia vznikla kauza predraženého cétečka (Autor: SITA)

  Predražené prístroje a zákazky, ale aj podozrivé zmluvy s rodinnými príslušníkmi, či ryžovanie v schátralej poliklinike sú udalosti, o ktorých sa bude ešte dlho rozprávať. Netreba však zabudnúť aj na kauzy či kauzičky z predošlého obdobia. A o fazuľky rozhodne nešlo.

  Nezvláda riešiť kšefty?

  Po tom, čo z postu ministerky zdravotníctva odišla kvôli kauze piešťanského cétečka Zuzana Zvolenská, zasadol na jej miesto Viliam Čislák. Na toho majú momentálne ťažké srdce predstavitelia strany KDH, ale aj zdravotné sestry. Tie sa vyhrážajú hromadnou výpoveďou. Minister sa zastrája, že sa nenechá vydierať. Dôvodom sú, ako inak, platy. Strana KDH je tak znechutená škandálmi v zdravotníctve a poukazuje najmä na problémy vo VšZP, ale aj na zvyšovanie cien za leteckú záchrannú službu. Ako tvrdia vo svojom stanovisku, „eldorádo korupcie v zdravotníctve pokračuje“.

  Hoci sa minister bráni a zastáva sa ho aj samotný premiér Robert Fico, v strane kresťanských demokratov majú jasno. „Minister nezvláda riešiť kšefty a zlé fungovanie zdravotníctva, v ktorom ide o zdravie a životy ľudí. Milióny eur z peňazí určených na zdravotnú starostlivosť sa strácajú v korupcii či zlom hospodárení,“ uviedol Ján Figeľ a po tom, čo skončila Zvolenská, očakávali viac ako korektné riadenie rezortu. Posledné kauzy však naznačujú, že o tom možno len polemizovať. Kádeháci si tak želajú, aby Čislák rezort opustil. Ako uviedli, keď to nepôjde inak, začnú zbierať podpisy pod návrh na jeho odvolanie. A neostalo len pri rečiach. Ako uviedol pre PL.sk Pavol Abrhah, „teraz odporučilo predsedníctvo poslancom zbierať podpisy na jeho odvolanie.“

  Jedna Paška leto nerobí

  Kauza piešťanského CT naším zdravotníctvom poriadne otriasla. Na prešľapy v tejto nemocnici upozornili chirurg Alan Suchánek a zdravotná sestra Magda Kovačičová. V roku 2012 bol totiž vysúťažený CT prístroj, ktorý napokon nemocnica nekúpila. Prístroj mal stáť 1,6 milióna eur. Médiá však upozornili, že podobný získala česká nemocnica a omnoho lacnejšie. Dodávateľom CT prístroja bola firma Medical Group, čo sa neskôr ukázalo ako skutočná perlička. V minulosti v nej totiž pôsobil Pavol Paška, teraz už bývalý predseda parlamentu. Ten po tlaku verejnosti vo svojej funkcii skončil. Hoci nedobrovoľne. Dôvodom boli aj protesty ľudí priamo pred jeho rezidenciou, na čo Paška vtedy zareagoval, že sa pre tento krok rozhodol po tom, čo sa objavili útoky na jeho osobu a postihli aj jeho rodinu. Vo funkcii ho nahradil Peter Pellegrini. Ako sa však vtedy nechal počuť obyčajný človek Igor Matovič, „jedna Paška leto nerobí a treba zastaviť rozkrádanie Smerom”.

  Ego sa nebojí

  Kauza neobišla ani ďalších smerákov. O atraktívnu pozíciu podpredsedníčky parlamentu prišla Renáta Zmajkovičová. Tá, mimochodom, chýba medzi ôsmimi obvinenými v tejto kauze. Medzi nimi je napríklad aj právnik a postavička slovenskej hudobnej scény, raper Ego, vlastným menom Michal Straka. I keď sa kšeft nekonal, kauza sa s ňou ešte bude vliecť poriadne dlho. Vo funkcii skončila po dlhom čase aj riaditeľka Mária Domčeková, hoci kedysi v rozhovore pre sme.sk vyhlásila, že za CT dá aj ruku do ohňa. Dnes už hovorí, že akceptuje rozhodnutie správnej rady. Navyše bola poslednou aktérkou kauzy, ktorá nakoniec o miesto aj prišla. Na riaditeľské kreslo po nej zasadol Štefan Kóňa. Ôsmi aktéri škandálu sú obvinení za obzvlášť závažný zločin porušenia povinností pri správe cudzieho majetku v štádiu pokusu. Trestná sadzba môže byť v rozmedzí od 10 do 15 rokov. To, či si niekto aj skutočne pôjde posedieť, je nateraz otázne. Už teraz sa však špekuluje, že napríklad raper Ego sa nemusí ničoho báť. Napokon, sám sa prezentuje, že je nad vecou. Po prevalení kauzy, mimochodom, bez hanby, ako správny raper, nahral vulgárne video.

  Ešte väčší Forai

  CT prístroje alebo ostatné špičkové zariadenia sa čoraz častejšie stávajú predmetom pochybného nakladania s finančnými prostriedkami. Nie je to len piešťanská nemocnica, ktorá sa zmietala v škandále. Za ušami má v tomto smere napríklad aj nový šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne Miroslav Vaďura. Ako upozornila mimovládka Transparency International Slovensko (TIS), Vaďura sa mal ešte ako šéf bratislavskej Univerzitnej nemocnice dopustiť nákupu tiež predraženého CT-čka. Suma tohto prístroja sa pritom priblížila k sume, ktorú mala vysoliť za CT piešťanská nemocnica. Bola vo výške 1,4 milióna eur. A ako porovnanie aj v tomto prípade slúži nemocnica v Česku, kde obdobný prístroj kúpili o 400-tisíc eur lacnejšie. „Všeobecná zdravotná poisťovňa odmieta škandalizovanie svojho nového generálneho riaditeľa Miroslava Vaďuru. Nepravdivé informácie prostredníctvom médií verejnosti podsúva aj Transparency International Slovensko,“ reagovala vo svojom stanovisku poisťovňa.

  Zdroj: Transparency International Slovensko

  CT, ktoré nemocnica vtedy kúpila, bolo drahšie oproti tomu, čo zaobstarali českí kolegovia, len preto, že vraj bolo neporovnateľne kvalitnejšie. Zmluva, ktorou disponuje TIS, však uvádza, že išlo o úplne rovnaký typ prístroja. Tým však kauzičky okolo Vaďuru nekončia. V minulosti sa totiž „preslávil“ čudesným predajom prebytočného majetku, aj heliportu. Vtedajší minister zdravotníctva Ivan Uhliarik ho kvôli tomu odvolal. Teraz by si Uhliarik želal aj hlavu ministra Čisláka, ten mu na to odkázal, že by mal radšej čušať po tom, čo všetko má na rováši.

  Riaditeľom Univerzitnej nemocnice sa Vaďura stal, mimochodom, za ministrovania Richarda Rašiho, terajšieho primátora Košíc.

  Práve košická skupina sa ukazuje byť v slovenskom zdravotníctve mimoriadne vplyvná a jej príslušníci všakovako medzi sebou prepojení. Tvrdí to poslanec za Sieť Miroslav Beblavý. Po kauze odvolaného exšéfa VšZP Marcela Foraia ho tak podľa Beblavého strieda „ešte väčší Forai, teda Vaďura”.

  Premiér si vydýchol

  Teta Anka je tak už akousi „celebritou“, čo sa týka tejto a práve Beblavý v rozhovore pre PL.sk dodal, že okrem iného je Vaďura zapletený „do kauzy škandalóznych platov v štátnej poisťovni, keď s ním bola uzavretá rovnaká zmluva ako s Foraiom.“ Udalosti okolo exšéfa VšZP sú už notoricky známe, väzy mu zlomili miliónové zmluvy s jeho takmer 80-ročnou tetou Annu Sučkovou. Keď Forai teplé miestečko opustil, minister i premiér si vydýchli, čo však mnohí považujú za nehoráznosť. Povedať totiž, že teraz je to už v poriadku, totiž nestačí, myslí si Beblavý. Myslí si, že minister Čislák jednoducho stratil súdnosť, keď vymenoval Vaďuru za nového riaditeľa VšZP. Čislák mu ale kontroval a povedal, že „ak sa preukáže, že zmluvy boli v poriadku, Forai sa vráti. Ak nie, tak platí vyššie spomínané – už nie je vo funkcii”.

  Každý s každým

  Okrem Piešťan sa v slovenských zdravotníckych kauzách nenechali zahanbiť ani iné mestá. Či už to bolo kvôli nákupu prístrojov alebo pre čudné tendre. Spomeňme aspoň niekoľko prípadov. Písal sa rok 2014, keď vyšla správa o spochybnení ceny prístroja v trenčianskej nemocnici. Verejná súťaž na CT prístroj a päť ultrazvukov mala byť po formálnej stránke v poriadku. Cena prístroja ale bola spochybnená v porovnaní s nemocnicou v Považskej Bystrici. Richard Raši vtedy uviedol, že majú list, v ktorom sú deklarované napríklad odlišné technické parametre. O takej astronomickej sume aká padla v Trenčíne, sa však nesnívalo ani piešťanským špekulantom. Cena sa totiž vyšplhala nad dva milióny eur.

  Podozrenie o šafárení neobišlo ani nemocnicu na východe, v Košiciach. Tu sa predmetom podozrenia konečne nestal CT prístroj, ale ultrazvuky. Ako informovala organizácia Via Iuris, v Košiciach malo dôjsť k nákupu štyroch týchto prístrojov za takmer 400-tisíc eur. Zaujímavé je aj obsadenie aktérov okolo ultrazvukov. Firma Wega – MS, ktorá ich košickej nemocnici dodala, sídli podľa obchodného registra v Moravanoch nad Váhom, teda pri Piešťanoch, neslávne známych vyššie spomínaným predraženým cétečkom. Ide o firmu manželov Procházkovcov. S ňou podľa Via Iuris spolupracuje ich syn Michal, manažér Michala Straku, čiže obvineného rapera Ega. Tu však súvislosti zďaleka nekončia. Keďže ide o nemocnicu v Košiciach, nejaký ten smerák musí figurovať aj v tomto prípade. Keď sa totiž ultrazvuky riešili, riaditeľom nemocnice bol Ladislav Rosocha, práve nominant Smeru.

  Aby toho nebolo málo, vo výberovej komisii sedel Branislav Paška, synovec Pavla Pašku, upozorňuje Via Iuris. Firme Wega – MS sa darí aj pri šéfovaní rezortu Viliamom Čislákom. Úspešne dodala napríklad ultrazvuky do nemocnice v inom krajskom meste, v Žiline. Aj tu je však diskutabilná suma. Dva ultrazvuky totiž stáli vyše 100-tisíc eur. Ako ďalej informovala organizácia, dva roky predtým kúpili jeden z ultrazvukov dve nemocnice lacnejšie. „Bolo to pritom o viac ako dva roky skôr, než nakupovala nemocnica v Žiline, a teda cena prístroja by za ten čas mala podľa odborníkov klesnúť. Nižšiu cenu za porovnateľný prístroj značky Phillips zaplatila aj nemocnica vo Vsetíne, a to o 20-tisíc eur menej ako žilinská nemocnica,“ komentovala Via Iuris. Podľa aktuálnych informácií polícia nákupy v Žiline a Košiciach už preveruje.

  Zdá sa teda, že nakupovanie predražených prístrojov je už akýmsi folklórom. Hoci sa rôzne kauzy nezaobídu bez príslušnej medializácie či vyšetrovania, drahé a podozrivé nákupy sa zdajú byť nikdy nekončiacim príbehom. Ako sa však vyjadril pre PL.sk aj pozorný sledovateľ situácie v slovenskom zdravotníctve Miroslav Beblavý, vynútený odchod Pavla Pašku zďalek neznamená koniec kauzám v zdravotníctva. Najmä, keď sa čoraz častejšie skloňuje spojenie košická skupina, ktorá je prepojená so Smerom. Bez „odstrihnutia smeráckej chobotnice” sa ani podľa Beblavého pomery v zdravotníctve tak skoro nezlepšia. A príkladom toho, ako to v zdravotníctve funguje, ak je niekto za dobre so Smerom, môže byť aj príbeh manželov Pažinkovcov, ktorí mali premeniť pättisíc eur na osem miliónov. Na ten tiež upozornil Beblavý. Ide o príbeh manželov – lekárov z Košíc. Monika Pažinková sa z lekárky stala riadieľkou nemocnice najprv v Prešove a potom v poliklinike na prešovskom sídlisku v Sekčove. Jej manžel Peter Pažinka kúpil spomínanú sekčovskú polikliniku, ktorá bola schátralá, no potom ju zrazu premenil na zlatú baňu. Peniaze, ktoré aj s Norbertom Bödörom do polikliniky investovali, sa o pár rokov premenili na milióny. A to aj vďaka pomoci Smeru a exšéfa VšZP Marcela Foraia. Ten totiž v tých časoch pôsobil ako riaditeľ košickej pobočky VšZP. Mesačné objednávky od poisťovne v poliklinike totiž rástli. Manželia sa teda dostali na vrchol a Monika Pažinková je teraz, mimochodom, predsedníčkou Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

  - Reklama -