utorok, 27 júla, 2021
28.7 C
Bratislava
Úvod Aréna MOST-HÍD: Predložený balíček gréckych reforiem nebude fungovať

MOST-HÍD: Predložený balíček gréckych reforiem nebude fungovať

V balíčku reforiem je podľa jeho slov síce viacero pozitívnych vecí, ako napríklad zníženie výdavkov na armádu či sľúbená privatizácia, V balíčku reforiem je podľa jeho slov síce viacero pozitívnych vecí, ako napríklad zníženie výdavkov na armádu či sľúbená privatizácia,  V balíčku reforiem je podľa jeho slov síce viacero pozitívnych vecí, ako napríklad zníženie výdavkov na armádu či sľúbená privatizácia, avšak celkovo opatrenia, ktoré predložila grécka vláda, nedokážu vygenerovať sľúbených 12 miliárd eur do gréckeho rozpočtu.

Gréci vedú rebríček najhoršieho výberu daní

Problémom podľa Švejnu nie je výška daní, ktorú Gréci sľubujú momentálne zvýšiť, ale neplatenie daní celkovo, pretože Grécko je na čele rebríčka krajín Európskej únie s najhorším výberom daní. Takisto prísľub zvyšovať vek odchodu do dôchodku nebude účinným opatrením, keď v ich sociálnom systéme bude naďalej fungovať extrémne vysoký počet výnimiek.

Pre ilustráciu, Slovensko podľa poslanca za Most-Híd dáva dnes na dôchodky cca 8 percent HDP, pričom Grécko 16 percent HDP. V ich reformnom balíčku sľubujú znížiť tento podiel len o jedno percento na 15 percent HDP, čo podľa Švejnu samozrejme nestačí. Deficit dôchodkového systému v Grécku je až 25 percent, na Slovensku v súčasnosti okolo päť percent. „Preto nepovažujem za dobrý ´obchod´ požičať Grécku 53,5 miliardy eur výmenou za takýto balíček, o ktorom už dopredu vieme, že nemôže fungovať,“ uzavrel Švejna.


 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 392,406 +51 Dnes Úmrtí 12,534 Uzdravení 379,419 Infikovaných 453 Last updated: 27. júla 2021 - 20:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -