Keby som mal právomoc, odvolám ho. Fico vyzval predsedu ústavného súdu Fiačana na odchod z funkcie (video)

0

6.3.2024 (SITA.sk) –
aktualizované 5. marca, 15:38

Predseda ústavného súdu SR Ivan Fiačan by mal odstúpiť z funkcie. Na utorkovej tlačovej konferencii to povedal predseda vlády Robert Fico (Smer-SD).

Dôvodom je podľa neho skutočnosť, že médiá, ktoré sú podľa neho nepriateľské voči vláde, mali rozhodnutie súdu o novele Trestného zákona k dispozícii skôr ako strany v konaní. Podľa Fica by mal Fiačan v tejto súvislosti vyvodiť zodpovednosť.

„Keby som mal tú právomoc, odvolám ho,” povedal Fico.  Ako doplnil, touto vecou by sa mal zaoberať aj novozvolený prezident SR, keďže Zuzana Čaputová Fiačana neodvolá.

Rozhodnutie súdu rešpektuje

Predseda vlády skonštatoval, že rozhodnutie ústavného súdu rešpektuje, avšak podobná situácia so zverejnením rozhodnutia sa podľa neho ešte nikdy nestala. Ide pritom podľa neho o škandál obrovských rozmerov.

„Že o takomto závažnom rozhodnutí nepriateľské médiá voči vláde dostali rozhodnutie skôr, ako samotní účastníci,” skonštatoval Fico. Doplnil, že Fiačan sa na neho môže hnevať, ale za stanoviskom si stojí.

Fico tiež kritizoval, že ÚS SR rozhodoval o zákone, ktorý ešte nebol podpísaný. „Čiže ústavný súd išiel tvrdo proti svojej rozhodovacej praxi,” vyhlásil Fico. V tejto súvislosti sa opýtal, aký politický tlak nútil súd k takémuto konaniu.

Tlačová konferencia premiéra Fica

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Rozmýšľa nad stanovením lehoty

„Argumentovať tým, že minister spravodlivosti a predseda parlamentu využijú svoje zákonné lehoty, ktoré majú, a to vraj nútilo ústavný súd konať, je pre mňa argument, ktorý sa nedá politicky udržať,” povedal Fico s tým, že toto rozhodnutie spôsobuje veľkú neistotu.

„Chcem vyzvať ústavný súd, keď bol taký rýchly, aby aj rýchlo rozhodol o merite veci,” zdôraznil Fico.

Nevylúčil pritom, že by sa do budúcnosti v takýchto prípadoch stanovila lehota pre ústavný súd. Tak je to podľa neho napríklad pri referende, kde má ÚS SR 60 dní na posúdenie ústavnosti referendových otázok.

„Myslím si, že v takýchto závažných veciach by sa tiež mohla dať ústavnému súdu nejaká lehota,” skonštatoval premiér.

Vláda môže pripraviť ďalšiu novelu

Zároveň povedal, že vláda môže pripraviť ďalšiu novelu Trestného zákona, v ktorej by upravili oblasti, pri ktorých nebude otázny ich súlad s ústavou.

Fico doplnil, že predmetné rozhodnutie ústavného súdu bude riadne zverejnené v zbierke zákonov.

„Tak, aby toto rozhodnutie, keď bude zverejnené, súčasne aj začalo dávať účinky, ktoré sa od neho očakávajú, teda, že ten Trestný zákon a ďalšie ustanovenia Trestného poriadku, kde účinnosť bola pozastavená, nevstúpia do účinnosti. Ja si myslím, že v tomto bude minister spravodlivosti konať tak, ako mu prikazuje zákon,” dodal Fico.

Ústavný súd SR prijal na ďalšie konanie podnety prezidentky Zuzany Čaputovej a opozičných poslancov parlamentu ohľadom možnej protiústavnosti koaličnej novely Trestného zákona. Zároveň tiež potvrdil, že pozastavuje účinnosť niektorých častí novely.

K uzneseniu, ktoré prijal ústavný súd na neverejnom zasadnutí pléna v stredu 28. februára pridali odlišné stanoviská sudcovia Robert Šorl a Peter Straka.

Pozastavené časti sa týkajú znižovania trestných sadzieb a skracovania premlčacích lehôt za niektoré trestné činy. Takisto sa pozastavené časti týkajú navrhovanej kompetencie ministra spravodlivosti zasahovať do schválených dohôd o vine a treste. Pozastavené časti sa netýkajú zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Novela Trestného zákona, Premiér Slovenskej republiky, Trestný zákon
Zdroj: SITA.sk – Keby som mal právomoc, odvolám ho. Fico vyzval predsedu ústavného súdu Fiačana na odchod z funkcie (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

- Reklama -